Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Category

Miniera

Prishtinë, mbahet takimi informues mbi minierat

Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale organizon takim vjetor informues për përfaqësuesit dhe personat përgjegjës të ndërmarrjeve që merren me shfrytëzimin dhe përpunimin e lëndëve minerare, përpiluesit e plan-programeve të…

Serbi, rritet nevoja për ar

Serbia ka nevojë të rrisë rezervat e saj të arit edhe pasi blerjet e fundit e çuan atë në një nivel rekord, tha të martën Presidenti Aleksandar Vucic. Ai shtoi se vendi ballkanik duhet të fortifikohet kundër një krize ekonomike të afërt.…

Minatorët e Trepçës hyjnë në grevë

Minatorët e Kombinatit metalurgjik Trepça në Kosovë të hënën kanë hyrë grevë. Këtë e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, Gani Osmani nga Sindikata e Punëtorëve të kësaj ndërmarrjeje. Sipas tij, hyrja në grevë ka ardhur si pasojë e…

Rritet kërkesa botërore për ar

Këshilli Botëror i Arit deklaroi se rritja e investimeve në fondet e listuara në burë që ndjekin çmimin e arit kanë kompensuar për rënien e blerjeve të stolive dhe monedhave, duke rritur kërkesën për metalin e çmuar në tremujorin e tretë. …

15 minatorë rusë humbin jetën në minierën e arit

Pesëmbëdhjetë njerëz u vranë dhe gjashtë të tjerë janë shpallur të humbur pasi një digë e ndërtuar në mënyrë të paligjshme u rrëzua në një minierë ari artizanal në një vendbanim të largët Siberian të Shtunën, në aksidentin më të fundit…

Importet, sa minerale u morën në Turqi këtë vit

Shqipëria ka njohur një rritje të importeve nga Turqia në periudhën janar-shtator 2019. Referuar të dhënave të tregtisë së Jashtme të INSTAT, importet janë rritur ndjeshëm me më shumë se 4 miliardë lekë. Por cilat mallra kanë ndikuar më…

PPP, forma më e mirë për investime në Trepçë

Kryesuesi i Bordit të Trepçës, Ardian Syla, ka thënë se gjendja aktuale në kombinat nuk është e kënaqshme dhe se vazhdimisht janë duke u përballur me mungesë të prodhimit, gjë e cila edhe po shkakton vonesën në paga dhe kryerjen e…