info@energjia.al

Insig Logo 1

off

Për 1 vit, KEDS ndërroi 200 transformatorë

Vetëm gjatë mirëmbajtjes së rrjetit, pos ndërrimit të 200 transformatorëve në trafo, KEDS ka pastruar afro 1000 kilometra trase dhe 100 kilometra rrjet të ri nëntokësor dhe ajror. Nga kryerja e këtyre punëve, numri i prishjeve po reduktohet dukshëm, kurse kualiteti i shërbimeve...
Postuar me 16 Kor 2015
, 14:41
off

Kursimi i energjisë përplas KEK dhe KEDS

KEK-u dhe KEDS-i kanë rënë ndesh me njëri-tjetrin. Zyrtarë të KEDS-it, përmes një komunikate i kanë bërë të ditura arsyet e ndërprerjes së përkohshme të prodhimit në njësinë “B1” në KEK, që do të bëhet, raporton KTV. “KEDS”-i po ashtu njofton se janë njoftuar nga KEK-u që kj...
Postuar me 16 Kor 2015
, 14:13
off

Makina e parë me energji diellore në… Afganistan!

Afganistani tashmë ka makinën e parë me energji diellore në rrugët e tij. Al Jazeera shkruan se inxhinieri që ka dizenjuar këtë makinë, shpreson që të prodhohet në masë nga afganët. Megjithatë shoferët në Afganistan përballen me trafikun kaotik, të nxehtin e tmerrshëm, që ndikon...
Postuar me 16 Kor 2015
, 13:37
off

Nafta sot në vend

Qëndrueshmëria e çmimeve të naftës në bursat ndërkombëtare gjatë sesionit të sotëm në krahasim me ditën e djeshme , është reflektuar edhe në tregun e naftës me shumicë në vendin tonë. Gjatë sesionit të sotëm nafta me shumicë shitet me 148.84 lek për litër, që shënon edhe nj...
Postuar me 16 Kor 2015
, 13:08
off

Kreditorët në rradhë për tu likuiduar me Armon

Borxhet prej 270 milionë eurosh, që kompania ARMO u ka të tretëve, kanë vënë në radhë përmbaruesit për të sekuestruar aktivet, në bazë të kërkesës së kreditorëve. Në fillim të korrikut Shoqëria Përmbarimore “Hoti Bailiff Service”, ka kërkuar në Qendrën Kombëtare të Regjistrimi...
Postuar me 16 Kor 2015
, 11:59
off

20% e interesave të TAP kushtojnë 400 mln euro

20 % e interesit të projektit TAP do të kushtojë rreth 400 mln euro. Kështu deklaroi Menaxheri Ekzekutiv Italian e kompanisë SNAM, të cilit iu referua raporti i Natural Gas Europe. Malacarne gjithashtu ka konfirmuar se ka aktorë të TAP të gatshëm për të shitur aksionet e tyre në...
Postuar me 16 Kor 2015
, 11:22
off

Bankers rrit prodhimin mesatar me 1.4%

Kompania naftë-nxjerrëse Bankers Petrolium tre mujorin e dytë të vitit e ka rritur me 1.4% prodhimin mesatar në fushat naftëmbajtëse të Patos-Marinzës dhe të Kuçovës në raport me tre-mujorin e parë të vitit. Sipas kompanisë këtë 3 mujor prodhimi mestar shkon në 20.045 fuçi n...
Postuar me 16 Kor 2015
, 9:44
off

“Contour” kërkon kthim të shpejtë investimi

Kompania amerikane “Contour Global” e ka dorëzuar ofertën e dytë për Normën e Brendshme të Kthimit (IRR) për mjetet që do t’i investojë në ndërtimin e termocentralit 600-megavatesh. Përkundër disa muajsh negociata, niveli i IRR-së së kërkuar ka mbetur pothuajse i pandryshuar. Kjo...
Postuar me 15 Kor 2015
, 14:38
off

Vlerësimi i Oxford për TAP

Ndërtimi i gazsjellësit Trans-Adriatik është marrë në studim dhe nga një ndër Universitetet më prestigjoze në botë, ai i Oksfordit. Sipas një studimi të kryer, mbi impaktin ekonomik që do të ketë në Shqipëri, ndërtimi i kësaj vepre, vlerësohet se, përveç investimit prej 1 miliard...
Postuar me 15 Kor 2015
, 14:04
off

Çmimi i naftës dhe sanksionet ndaj Iranit

Çmimet e naftës u ulën dhe më pas shënuan rritje në tregjet globale, ndërsa tregtarët e naftës po analizojnë ndikimin e mundshëm të rihyrjes në tregjet botërore të naftës iraniane, deri tani e bllokuar nga sanksionet ndërkombëtare. Çmimi i naftës u ul fillimisht me 2,3     për...
Postuar me 15 Kor 2015
, 13:18
off

Energjia, nga 16 korriku nis skema e re

Skema e re e enrgjsië do të aplikohet duke filluar nga data 16 korrik. Ky lajm është bërë i ditur nga administratori i Operatorit të Shpërdarjes së Energjisë Elektrike, Ardian Çela. Ky i fundit theksoi se afati i përdorimit të lehtësirave për konsumatoireët do të mbyllen ditën e...
Postuar me 15 Kor 2015
, 12:37
off

Stabilizohet prodhimi nga Kosova B

Korporata Energjetike Kosovës (KEK) ka njoftuar se për shkak te sfidave te ndërlidhura me vjetërsinë e stabilimenteve pas periudhës mbi 35 vjeçare te operimit dhe eksploatimit, proceset e prodhimit nga njësite ekzistuese gjeneruese te Termocentraleve Kosova A dhe Kosova B, janë...
Postuar me 15 Kor 2015
, 11:25
off

Marrëveshja me Iranin, çmimi i naftës nis pikiatën

Çmimi i naftës mori tatëpjetën pas lajmit të arritjes së marrëveshjes mbi programin bërthamor të Iranit. Ujdia e vulosur në Vjenë lehtëson sanksionet mbi naftën iraniane dhe kaq mjaftoi që kuotimi i arit të zi në tregjet ndërkombëtare të pësojë rënie. Nafta bruto Brent e Detit të...
Postuar me 15 Kor 2015
, 10:39
off

Reforma në energji, ministri takon zyrtarët amerikanë

Ministri i Energjisë dhe Industrisë Z.Damian Gjiknuri priti sot në takim një delegacion nga Departamenti Amerikan i Shtetit, kryesuar nga Zj. Alina L.Romanowski, koordinatore e ndihmës amerikane për Europën dhe Euroazinë dhe Zj. Christine Tefft, shefja e programit për Europën në...
Postuar me 15 Kor 2015
, 9:48
off

IQT gjobit 21 subjekte tregtimi karburantesh

Nga inspektimet e bëra nga Inspektoriati Shtetëror Teknik dhe Industrial për periudhen Maj 2015 janë gjobitur 21 subjekte,nga të cilat 2 për mungesë dokumentacioni dhe 19 për tregtim të karburanteve dhe nënprodukrteve jashtë standartit. Gjithashtu janë kryer dhe1 bllokime në të...
Postuar me 14 Kor 2015
, 15:16
off

KE konfirmon mbështetjen për KEK-un

Një delegacion i larte i Komisionit Evropian, i udhëhequr nga z. Jean-Eric Paquet, Drejtor per Ballkanin Perëndimor në DG NEAR vizitoi KEK-un. Me ketë rast ai vizitoi zonen e ish Gasifikimit dhe  Azotikut, termocentralin “Kosova A” dhe termocentralin Kosova B. Gjate kësaj vizite,...
Postuar me 14 Kor 2015
, 14:46
off

KEK para kolapsit, prodhon vetëm 280 MWh

Prishjet dhe avarit në KEK nuk kanë të ndalur. Të hënën është ndërprerë prodhimi në njësinë B1 në Termocentralin “Kosova B”, derisa sot është reduktuar prodhimi në njësinë B2 të KEK-ut, njoftojnë burimet e Indeksonline brenda KEK-ut. Po ashtu Indeksonline merr vesh se për...
Postuar me 14 Kor 2015
, 14:00