Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Category

Hidrokarbure

Nafta në rritje ditën e sotme

Rritje e çmimeve të naftës në tregjet ndërkombëtare gjatë sesionit të kaluar është reflektuar edhe në tregun vendas ditën e sotme. Kështu, sot, nafta me shumicë në dy portet e vendit shitet me 158.00 lekë për litër, në rritje me 1.06% në…

Nafta vazhdon rënien

Rënia e çmimeve të naftës në tregjet ndërkombëtare  gjatë sesionit të kaluar është reflektuar edhe në tregun vendas ditën e sotme, duke bëreë që nafta të prekë rekorde të reja minimale. Kështu, sot, nafta me shumicë në dy portet e vendit…

Turqia fillon shpimet për naftë në Mesdhe

Anija eksploruese e hidrokarbureve “Fatih”, e cila në muajin maj është përcjellë për ekspeditë në Mesdhe, do të bëjë sondimin e parë në pusin me emrin ‘Alanya-1’. Ministri i Energjetikës dhe Burimeve Natyrore të Turqisë, Fatih Donmez në…

Maliq, digjet kamioni në pikën e karburantit

Një zjarr i rënë në një pikë karburanti në fshatin Velitërnë të Maliqit ka shkrumbuar totalisht një kamion në pronësi të shtetasit V.D, 50 vjeç. Mësohet se drejtuesi i kamionit po udhëtonte nga Greqia dhe në një moment lodhjeje ka…

Vidhte naftën e TAP, pranga 37-vjeçarit

Një 37-vjeçar është arrestuar të martën në qytetin e Korçës pasi u kap në flagrancë nga policia për shitje të një sasie nafte, e cila dyshohet si e vjedhur. Policia bën të ditur se i arrestuari është shtetasi Spartak Shore, 37 vjeç, banues…

TAP Greqi, punimet vijojnë me shpejtësi

Puna për ndërtimin e gazsjellësit Trans Adriatik në të gjithë Greqinë Veriore ka përparuar me shpejtësi. Deklarata ka ardhur nga Katerina Papalexandri, drejtore e projektit në shtetin grek, e cila e ka cilësuar gazsjellësin si një projekt…

SHBA zbut sankionet ndaj naftës iraniane

Çmimet e naftës po ndryshojnë minimalisht gjatë sesionit të sotëm, pasi sanksionet amerikane ndaj Iranit ishin më të buta se parashikimet. Uashingtoni ka lejuar disa blerës të mëdhenj të naftës iraniane të importojnë edhe për një kohë të…

Rouhani: Irani do vazhdojë të shesë naftë

Presidenti i Iranit, Hasan Rouhani tha se vendi do të vazhdojë të shesë naftë dhe të thyejë sanksionet e vendosura përsëri nga Shtetet e Bashkuara në sektorin e energjisë dhe  atë bankar. Shtetet e Bashkuara bënë të ditur javën e kaluar…