Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Category

Miniera

Industria minerare Shqipëri-Kosovë, një hap përpara

Shqipëria dhe Kosova kanë bërë një hap para në sektorin e industrisë minerare duke organizuar konferencën e parë ndërkombëtare për minierat dhe mineralet. Të pranishëm në këtë konferencë ishin Fatmir Limaj, Zv.kryeministër, Ministri i…

Hyseni premton se Trepça do jetë një

Bordi Mbikëqyrës i “Trepçës” ka emëruar ushtrues të detyrës së drejtorit të “Trepçës” Miftar Hysenin, i cili ishte zëvendës i ish-drejtorit Ahmet Tmava, ndërkaq ministri i Zhvillimit Ekonomik ka njoftuar se brenda dy javësh do ta procedojë…

Kosova me 11 zona të veçanta minerare

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani në konferencën “Sektori minerar dhe resurset minerale Kosovë-Shqipëri”, ka treguar për përparësitë që i ofron Ligji për Investime Strategjike për investitorët në fushën e minierave.…

Kosova ka rezerva minerale deri në 25 miliardë euro

Kosova disponon rezerva minerale deri 25 miliardë euro, prandaj investimi në sektorin minerar do të mundësoj normë të lartë të rritjes ekonomike dhe sociale në vend. Kështu u tha në konferencën ndërkombëtare “Sektori minerar dhe resurset…

Shqipëria e Kosova prezantojnë resurset minerare

Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale (KPMM) organizon konferencën ndërkombëtare me temë “Sektori minerar dhe resurset minerale në Kosovë dhe Shqipëri”. Qëllimi i konferencës është prezantimi aktual i industrisë minerare në vend,…

“Viti i Trepçës” që nuk solli rimëkëmbjen e saj

Qeveria e Kosovës e ka shpallur vitin 2018, si vit të kompleksit metalurgjik “Trepça”, por ende nuk ka arritur të kompletojë Bordin Mbikëqyrës, i cili nevojitet për funksionalizimin dhe ringjalljen e këtij kompleksi. Kryeministri i…

Bulqizë, minatorin e zë masivi shkëmbor

Një minator është aksidentuar për vdekje në minierën e Bulqizës paraditen e sotme, pasi është zënë nga një masiv shkëmbor. Mehdi Hidri 62-vjeç është minatori i cili ka humbur jetën ditën e sotme në zonën D të minierës së Bulqizës. Trupi…

Kosova e hapur për investime në sektorin e minierave

“Kosova është falënderuese për rolin e Kanadasë në periudhat më të vështira dhe prezencës së saj ushtarake dhe humanitare në vend. Tani kjo ndihmë duhet të konkretizohet me projekte ekonomike për të cilat vendi ka nevojë dhe ka se çka…

Aksidenti në minierë, arrestohen inxhinieri dhe minatori

Arrestohen nga policia një inxhinier dhe një teknik i minierës pas aksidentimit në punë të një punëtori ditën e djeshme. Të arrestuar janë Jakup Gurra 61 vjeç, banues në Tiranë me detyrë inxhinier, drejtues teknik miniere dhe Nerim Livani…