Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Category

News

Industria e naftës ka nevojë për investime

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) bëri të ditur se, rreth 10,6 trilion dollarë investime do të nevojiten në planin global për të mbajtur kërkesat e parashikuara të furnizimit me naftë gjatë periudhës 2019 deri në 2040.…

Bombalat e gazit 5kg nuk duhet të rimbushen

Përdorimi i bombolave të gazit gjatë sezonit të dimrit shtohet ndjeshëm, duke u bërë shkak dhe për shpërthime zjarri. Kreu i shërbimit zjarrfikës, Shkëlqim Goxhaj i bën thirrje qytetarëve që të kenë kujdes me përdorimin e gazit të…

Minatorët e Trepçës hyjnë në grevë

Minatorët e Kombinatit metalurgjik Trepça në Kosovë të hënën kanë hyrë grevë. Këtë e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, Gani Osmani nga Sindikata e Punëtorëve të kësaj ndërmarrjeje. Sipas tij, hyrja në grevë ka ardhur si pasojë e…

Bien çmimet e naftës

Çmimet e naftës shënuan rënie mëngjesin e ditës së sotme. Kështu, treguesit referencë për naftën e papërpunuar europiane, ranë me 51 cent dhe u tregtuan me 62.00 dollarë amerikanë për fuçi. Ndërsa treguesit referencë për naftën e…

KEDS, pjesë e konferencës së CIGRE

Drejtori Gjeneral i KEDS-it, Alper Erbas është nderuar me mirënjohje nga ana e një prej organizatave më prestigjioze në botë të Sistemeve Elektroenergjetike, CIGRE. Kjo u bë gjatë fillimit të punimeve të komitetit të CIGRE Kosova, që po…

Nafta tregëtohet në rënie

Çmimet e naftës shënuan rënie edhe mëngjesin e kësaj të shtune. Kështu, treguesit referencë për naftën e papërpunuar europiane, Brent, ranë me 11 cent dhe u tregtuan me 62.18 dollarë amerikanë për fuçi. Ndërsa treguesit referencë për…

Shkencëtarët shpallin emergjencën e klimës

Mbi 11 mijë shkencëtarë nga më shumë se 150 vende kanë shpallur emergjencën lidhur me klimën dhe kanë paralajmëruar për pasojat, në qoftë se njerëzimi nuk arrin të trajtojë problemet e ndryshimeve klimatike. Ky veprim pason fillimin…

Varësia nga gazi rus rrezikon Europën

Shtetet e Bashkuara paralajmëruan aleaten e rëndësishme evropiane, Gjermaninë, mbi kërcënimet në rritje që vijnë nga Rusia, ndërkohë që Berlini përgatitet të shënojë 30 vjetorin e rënies së Murit. Sekretari i Shtetit Mike Pompeo arriti…