Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Category

Mjedisi

Ndoti ajrin, procedohet penalisht një 49 vjeçar

Policia e Shtetit njofton se është proceduar penalisht një 49-vjeçar, për veprën penale “Ndotja e ajrit”. “Në vijim të kontrolleve për parandalimin e krimeve mjedisore, specialistët e Komisariatit të Policisë Krujë proceduan penalisht…

Banka Credins mbështet nismën “Ballkonet e Gjelbra”

Credins Bank i është bashkuar projektit #BallkonetEGjelbra në kryeqytet iniciuar nga Green Home Tirana dhe Bashkia Tiranë. Ky projekt vijon sot si një alternativë e shkëlqyer për të shijuar një atmosfertë të gjelbërt mes lulesh e bimësh.…

Dita e Mjedisit e gjen Kosovën me ndotje

Edhe këtë vit, Dita e Mjedisit e gjen Kosovën me ndotje të mëdha për sa i përket ndotjes së ambjentit në përgjithësi. Aksione e veprime të shumta po ndërmerren për të ngritur vetëdijen qytetare, megjithatë mesa duket duhen veprime…

“Greqia pa mbetje plastike” – Ministri nis fushatën

Ministri Grek i Mjedisit dhe Energjisë ka nisur një fushatë slogani i së cilës është “Greqia pa mbetje plastike”, duke mbërritur me një grup vullnetarësh në një plazh në vend për ta pastruar atë. “Ne po ecim përpara me projekte mbi…

Vjena kurorëzohet si qyteti më i gjelbër në botë

Vjena është shpallur qyteti më i gjelbër në botë nga një kompani këshilluese kanadeze-amerikane. Firma, Resonance, analizoi cilësinë e ajrit, numrin e parqeve dhe aksesin në transportin publik nëpër qytetet më të vizituara në botë.…

Parlamenti grek miraton një projekt-ligj mjedisor

Ligjbërësit grekë miratuan të martën një projekt-diskutim të diskutueshëm mjedisor mbi të cilin opozita dhe grupet mjedisore patën kundërshtime për hapjen e derës së shpimeve të naftës dhe gazit eksplorues në zonat e mbrojtura.…