Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...

Jahti ekologjik prej 600 milionë dollarë i Bill Gates

Bill Gates, njeriu i dytë më i pasur në botë, e bleu atë për 645 milionë dollarë (600 milionë euro), një super jaht futurist që shkon plotësisht me hidrogjen të lëngshëm, që do të thotë se emisioni i vetëm i tij është uji.

Anija futuristike funksionon plotësisht me hidrogjen të lëngshëm. Jahti luksoz i oqeaneve është i gjatë 112 metra dhe pesë kuverta me hapësirë ​​për 14 të ftuar, 31 anëtarë të ekuipazhit, një palestër, një studio yoga, një sallon bukurie, një dhomë masazhi dhe një pishinë në kuvertën e saj të pasme.

Por tipari i saj më mbresëlënës është i mbyllur në bodrum – dy rezervuarë me vakum, 28-tonësh që ftohen -253 C dhe mbushen me hidrogjen të lëngshëm që ushqen anijen.

Bill Gates, 64-vjeçar, është i njohur rregullisht për pushime në super jahte, por kjo është hera e parë që ai blen një të tillë.

Top Channel,  10.02.2020