Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...

Reshjet e shiut përmirësojnë situatën hidrike, rritet niveli i Fierzës

Në qarkun e Kukësit, java e dytë e muajit Prill ka nisur me vranësira dhe reshje shiu në të gjithë territorin, ndërkohë që në zonat e larta malore dhe reshje të dobëta bore. Reshjet e dendura të shiut kanë sjellë probleme në disa segmente të rrugëve duke bërë që drejtuesit e mjeteve të përballen me vështirësi gjatë qarkullimit.

Autoritetet kanë ndërhyrë për të bërë pastrimin e segmenteve të rrugëve ku ka pasur rrëshqitje dheu për të bërë të mundur vijimin e qarkullimit në këto zona.

Reshjet kanë sjellë edhe ulje të temperaturave por pritet të kenë ndikim të dukshëm sa i përket përmirësimit të situatë hidrike dhe rritjes së prurjeve në liqenin e Fierzës nga dy lumejntë, Drini i Bardhë dhe Drini i Zi dhe të prodhimit të energjisë elektrike.

Shqiptarja.com  09.04.2019