Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

gaz

Gazprom, gati 3.2 mld USD për rrjedhën turke

Gjiganti rus i gazit, Gazprom, planifikon të investojë 182,4 miliardë rubla (3.2 miliardë dollarë) këtë vit në projektin e gazsjellësit “Rrjedha Turke”, njoftoi zëvendëskryetari i kompanisë, Aleksander Medvedev, duke shtuar se synojnë…

Mundësitë që ofron TAP pas ndërtimit të gazsjellësit

Intervistë me Ulrike Andreas – Drejtoreshë për Tregtinë dhe Marrëdhëniet me Jashtë dhe Menaxhere e TAP për Shqipërinë: TAP është një mundësi për të diversifikuar burimet e energjisë dhe për të rritur prodhimin industrial në Shqipëri, duke…

Shpërthen një bombol gazi, vetëm dëme materiale

Një bombol gazi shpërtheu në një banesë në kryeqytet. Nga shpërthimi i fuqishëm në rrugën “Thoma Koxhaj” fatmirësisht nuk pati të lënduar, sepse bombola ishte vendosur në ballkon dhe në banesë nuk kishte njeri. Në pamje duket qartë…

Serbi-Rusi, nënshkruhet marrëveshja për gazin

Përfaqësuesit e qeverive të Serbisë dhe Rusisë nënshkruan të martën në Moskë një seri marrëveshjesh mbi bashkëpunimin në fusha të ndryshme. Qeveria serbe njoftoi këtë, duke shtuar se marrëveshjet u nënshkruan pas bisedimeve midis dy…

Gazprom kërcënohet me sanksione nga SHBA

Eksportuesi i gazit natyror të Rusisë po kanalizon më shumë para në luftën e saj për pjesën e tregut, pasi SHBA kërcënon projektin më të madh të tubacionit evropian me sanksione të mundshme dhe duket të japë më shumë karburant në rajon me…

Vlorë, shpërthen bombola e gazit në katin e gjashtë

Një bombol gazi ka shpërthyer ditën e sotme në katin e gjashtë të një pallati në lagjen "Kushtrim", në Vlorë. Policia bën me dije bombola ka shpërthyer në banesën e V.S., 60 vjeç, por fatmirësisht ka marrë flakë janë dëmtuar vetëm…

TAP, 45% e rrugës po riaktivizohet në gjendjen e mëparshme

Mbi 45 për qind e rrugës së gazsjellësit TAP në Greqi dhe Shqipëri po riaktivizohet në gjendjen e mëparshme ose edhe më mirë, tha konsorciumi nëpërmjet një mesazhi. TAP kalon në më shumë se 20 000 parcela toke në Greqi, Shqipëri dhe…

Instalimet e gazit, ISHTI gjobit 13 biznese

Inspektorati Shtetëror Teknik dhe Industrial gjobiti gjatë nëntorit 13 biznese për shkak të parregullsive të konstatuara gjatë kontrollit të ushtuar pranë tyre. Ky numër subjektesh të penalziuara ka ardhur në rënie nga muaji në muaj pas…

Rusia përuron gazsjellësin Yamal në Siberi

Presidenti rus, Vladimir Putin përuroi të premten në Siberinë Arktike projektin e jashtëzakonshëm "Yamal" për nxjerrjen dhe transportimin e gazit në kushte klimatike dhe gjeologjike ekstreme. Ky projekt realizohet me pjesëmarrjen e grupit…