Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...

Mijëra shtëpi pa energji elektrike ndërsa stuhitë e forta godasin Francën

Erërat e ashpra çuan në një shi të madh nëpër zona të mëdha të Francës të Premten, duke shkëputur energjinë elektrike për dhjetëra mijëra shtëpi përgjatë bregdetit perëndimor të Atlantikut dhe duke shkaktuar përmbytje shkatërruese në juglindje, sipas burimeve zyrtare të vendit.

Një stuhi vjeshte e mbiquajtur Alex ka goditur Bretagne-n brenda natës, me erëra që arritën 186 km / h (115 mph) shpejtësi në Belle-Ile-en-Mer, një ishull pranë bregdetit afër Nantes.

Shërbimet e emergjencës u mobilizuan për të pastruar pemët e rëna dhe për të rregulluar linjat e energjisë, megjithëse nuk u raportua asnjë vdekje në rajon, thanë autoritetet.

Por shumë shkolla dhe parqe u mbyllën, shërbimet e trenave u ndërpre dhe u ndalua hyra në brigje.

Në juglindje, një urë rrugore u shkatërrua ndërsa ujërat me baltë u përhapën nëpër një luginë afër Saint-Martin-Vesubie, në veri të Nicës pranë kufirit italian, tha për AFP Eric Ciotti, një deputet për rajonin Alpes-Maritimes.

Plazhet në Nice dhe qytete të tjera bregdetare ishin të mbyllura, dhe autoritetet u kërkuan njerëzve të qëndronin në shtëpi dhe të mos përdorin makinat e tyre, përveç në rast emergjence. (AFP)

Scan-tv, 03.10.2020