Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...

Facebook pezullon gabimisht veprimtarinë e organizatave mjedisore

Facebook ka pezulluar llogaritë e disa organizatave mjedisore më pak se një javë pasi nisi një iniciativë që tha se do të kundërshtonte një valë keqinformimi mbi shkencën e klimës në platformë.

Grupe të tilla si Greenpeace USA, Climate Hawks Vote dhe Rainforest Action Network ishin midis atyre që u bllokuan nga Facebook gjatë fundjavës. Aktivistët thonë se qindra llogari të tjera individuale të lidhura me indigjenët, klimën dhe grupet e drejtësisë sociale u pezulluan gjithashtu për një “shkelje të të drejtave të pronës intelektuale”.

Në një deklaratë, një zëdhënës i Facebook tha: “Sistemet tona gabimisht i hoqën këto llogari dhe përmbajtje. Ato janë restauruar që atëherë dhe ne kemi hequr çdo kufi të vendosur në profilet e identifikuara “.

Pezullimet erdhën vetëm disa ditë pasi gjiganti i mediave sociale tha se po fillonte një “qendër informacioni për shkencën e klimës” për të kundërshtuar postimet e shpërndara gjerësisht, por mashtruese që hedhin poshtë shkencën.

Scan,  27.09.2020