Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

nafte

Protestë për shtëpitë e Zharrëzës

Problemet kanë filluar që dhjetë vjet më parë. Gjendja e shtëpive sipas banorëve është shumë e rënduar si pasojë e shpërthimeve të shpeshta nëntokësore, ndërsa procesi i dëmshpërblimit që nisi një vit më parë nuk ka përfunduar ende.…

Blloku 4, SHELL do nënshkruajë me Shqipërinë

U deshën rreth tre vite negociata që qeveria shqiptare dhe kompania SHELL të arrinin finalzimin e marrëveshjes hidrokarbure për Bllokun 4, firmosja e së cilës pritet të bëhet sot. Burime pranë kompanisë thanë për “Monitor” se tashmë janë…

Nis gjykimi ndaj biznesmenit Xhillari

Më 15 shkurt ora 10:00 biznesmeni Ardian Xhillari do të përballet për herë të parë dhe pse në mungesë me drejtësinë shqiptare. Dhoma Penale e Gjykatës së Tiranës do të nisë shqyrtimin e kërkesës për gjykim ndaj tij me akuzën e mashtrimit…

Nafta rritet ndjeshëm

Nafta është rritur ndjeshëm në sesionin e parë të kësaj jave, duke rikuperuar një pjesë të humbjeve të javës së kaluar. Rritja e çmimeve vjen për shkak të stabilizimit të tregut të aksioneve. Nafta Brent e Londrës po tregtohet në rreth…

Rriten Brent dhe WTI

Çmimet e naftës u rritën me 1 për qind mëngjesin e kësaj të hëne, duke rikuperuar kështu humbjet e shënuara gjatë javës së kaluar. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar europiane, Brent, avancuan me 75 cent ose me 1.2 për qind,…

Peninne avancon me projektet për Velçën

Kompania kanadeze Pennine Petroleum e cila zotëron të drejtën për kërkimin dhe prodhimin e naftës në Bllokun e Velçës po përgatitet për shpimin e pusit të parë. Në një njoftim zyrtar të saj kompania bën me dije se nga nëntori kur mori…

Qeveria nxjerr në shitje 3 blloqe nafte

Qeveria ka nxjerrë sërish në shitje 3 vendburime nafte në jug të vendit. Bëhet fjalë për bllokun Cakran – Mollaj në Fier dhe Gorisht – Kocul e Amonicë në qarkun e Vlorës. Afati i aplikimit për shoqëritë që kërkojnë të marrin në…