Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...

Në Azi kërkesa për naftë po kthehet në normalitet

Çmimet e naftës së papërpunuar u rritën të hënën për herë të parë në tre ditë pasi Saudit Aramco la të kuptohet për një rikthim të fortë të kërkesës në Azi.

Naftës së papërpunuar West Texas Intermediate iu rrit çmimi deri në 1.8%, në 41,96 dollarë për fuçi. Nafta Brent, standardi ndërkombëtar i naftës, u ngjit në 1.3% në 44.98 dollarë.

Drejtori i Përgjithshëm i Aramco, Amin Nasser tha të dielën se ai vëren që kërkesa për naftë po kthehet në nivele të larta para-pandemike në Azi ndërsa ekonomitë rihapen dhe aktivitetet rinisin. Kërkesa e tregut e ka pasur të vështirë të rikuperohet gjatë verës, pasi pikat e reja të virusit bllokojnë aktivitetin e udhëtimit dhe vonojnë rihapjet e plota.

Çmimet e naftës u rritën gjithashtu nga mbështetja e ofertës në Irak. Vendi tha të premten se do të zvogëlonte prodhimin me 400,000 fuçi në ditë për të rritur kërkesën. Shkurtimi sjell prodhimin e Irakut në përputhje me qëllimet e përcaktuara nga OPEC + në fillim të këtij viti.

Ende, koalicioni OPEC+ është duke pritur në anën tjetër të prishë uljet e prodhimit dhe të ringjallë tregun e mposhtur. OPEC + urdhëroi ​​ulje të prodhimit me madhësi rekord në të gjithë pandeminë ndërsa çmimet e naftës arritën rekorde të ulëta.

Scan, 11.08.2020