Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...

Lufta e fjalëve mes Turqisë me Greqinë dhe Qipron në rritje – Shkak shpimet e gazit

Turqia është bërë tema kryesore pasi shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell mbërriti në Qipro për bisedime.

Tensionet janë në rritje në Mesdheun lindor që nga viti i kaluar për shkak të dallimeve në lidhje me përpjekjet konkurruese për shpimin e gazit.

Qeveria qipriote thotë se anijet turke kanë shpuar dhe po kryejnë anketime sizmike në ujërat në jug të ishullit që janë brenda të drejtave të saj ekskluzive.

Vizita e Borrellit në Nikosia, një ditë pas një udhëtimi në Greqi, vjen ndërsa BE-ja e konsideron politikën e saj mbi Turqinë, e cila është zyrtarisht ende një kandidat për anëtarësimin në BE.

Bisedimet e anëtarësimit kanë qenë në ngërç për disa vjet dhe kjo pasqyron gjendjen jofunksionale të marrëdhënieve Turqi-BE, sipas Dr Ilke Toygür, një analist i çështjeve europiane në Institutin Royal Elcano në Madrid.

Vitin e kaluar BE uli ndihmën e saj financiare dhe ndaloi bisedimet e nivelit të lartë me zyrtarët turq, si pjesë e sanksioneve mbi veprimtarinë e shpimit në brigjet qipriote.

Por Dr Toygür tha se politika e jashtme turke kishte ndryshuar vitet e fundit dhe tani ishte “shumë-dimensionale”.

Një demonstrim i kësaj qasje në ndryshim u luajt, kur Ministri i Jashtëm i Greqisë Nikos Dendias përdori një takim me Borrell për të akuzuar Turqinë për minimin e sigurisë dhe stabilitetit në Mesdheun lindor.

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme turke tha se Greqia dhe Qipro “duhet të zgjohen nga ëndrra e tyre që ata të kufizojnë Turqinë në brigjet e saj, dhe se kjo është në përputhje me ligjin ndërkombëtar”.

Scan,  26.06.2020