Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...

Çmimet e naftës rriten – Kërkesa për depozitim ishte llogaritur gabim

Çmimet e naftës u ngritën të mërkurën, pas raportimeve që kërkesa për depozitimin e naftës është realisht më e ulët se sa ajo që pritej dhe fondet e tregtuara të përqendruara në naftë duket se kanë përfunduar shitjen e kontratave në qershor.

Nafta e papërpunuar e West Texas Intermediate u rrit me 15% në 14,20 dollarë për fuçi në tregtinë e brendshme evropiane në mëngjes. Standardi ndërkombëtar i papërpunuar Brent u rrit 3% në 23.43 dollarë për fuçi.

Fitimet e së mërkurës erdhën pasi Instituti Amerikan i Naftës tha se inventarët e naftës në SHBA u rritën me vetëm 10 milion fuçi javën e kaluar. Kjo ishte dukshëm më e ulët se rritja 12 milion fuçi që pritej nga analistët, raportoi Financial Times. Këto shifra sugjerojnë që kërkesa për ruajtje në mes të koronavirusit po ngadalësohet.

Scan,  30.04.2020