Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

bllok”

Qeveria nxjerr në shitje 3 blloqe nafte

Qeveria ka nxjerrë sërish në shitje 3 vendburime nafte në jug të vendit. Bëhet fjalë për bllokun Cakran – Mollaj në Fier dhe Gorisht – Kocul e Amonicë në qarkun e Vlorës. Afati i aplikimit për shoqëritë që kërkojnë të marrin në…

Zyrtarizohet kalimi i bllokut të Velçës tek Pennine

Albpetrol dhe kanadezët e Pennine Petroleum Corporation kanë mbyllur marrëveshjen lidhur me Bllokun e Velçës. Kjo e fundit ka marrë miratimin e qeverisë duke i hapur kështu rrugë procedurave të tjera. Marrëveshja ka në bazë ndarjen e…

SHELL në prag të marrëveshjes për bllokun 4

Kompania SHELL, e cila po realizon operacionet e nxjerrjes së naftës në zonën e Beratit në tre puse, tani është në përfundim të negociatave me Agjencinë Kombëtare të Burimeve Natyrore për të arritur një marrëveshje hidrokarbure për Bllokun…

Ngecin negociatat për blloqet e naftës

Një vit e gjysmë pas shpalljes fituese të dy kompanive për zonat e lira të naftës në Shqipëri, duket se negociatat për të firmosur marrëveshjet e kërkimit nuk po ecin në rrugën e duhur. Drejtori i Hidrokarbureve Dritan…

Pennine Petroleum merr bllokun e Velçës

Kompania kanadeze Pennine Petroleum Corporation ka njoftuar se ka miratuar marrëveshjen për ndarjen e prodhimit me Albpetrol Sh.A për eksplorimin dhe zhvillimin e Bllokut të Velçës në Shqipëri. Burime nga Albpetrol konfirmuan për Monitor…

Kosovë, bie blloku B1, rritet importi

KESCO ka bërë të ditur se është njoftuar nga KEK-u se ka rënë nga sistemi në  mënyrë  të  paplanifikuar njësia B1 e Termocentralit Kosova B, i cili gjatë ditëve të fundit edhe ashtu kishte punuar me kapacitet të reduktuar. Rënia e këtij…

Afat i ri për ankandin e Bllokut Panaja dhe 5

AKBN dhe Ministria e Energjisë dhe Industrisë njoftojnë afatin e ri për ankandin e Bllokut Panaja dhe 5. Njoftim i AKBN: Important Announcement: “New Application deadline for onshore blocks PANAJA, and 5, on October 30th 2016″. Please…

Bie njësia B1 e TEC ‘Kosova B’

KEDS njofton se mbrëmë rreth orës 22:00 ka rënë nga sistemi njësia B1 e Termocentralit Kosova B që menaxhohet nga KEK-u. Rënia e papritur e këtij blloku ka krijuar mungesë të menjëhershme të 260 megavatë/orë energji elektrike. Kjo ka…

Tahiri inspekton aksionin e OSHEE

Ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri inspektoi operacionin policor kundër vjedhjes së energjisë elektrike, në zonën e Tiranës së Re. Ministri tha se aksioni do të shtrihet në çdo cep të Shqipërisë dhe nuk do të ndalet deri në…