Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...

Makina hibride, Toyota bashkohet me Suzukin

Toyota do të ndërtojë një makinë të re hibride elektrike në Britani të Madhe për prodhuesin tjetër të makinave Suzuki.

Ky është një lajm i mirë për industrinë tashmë të frikësuar nga Brexit. Hibridi i ri do të bazohet në modelin Corolla dhe do të prodhohet në fabrikën e “Toyota Burnaston” në Derbyshire, nga fabrika Deeside e kompanisë në veri të Uellsit. Nuk është menduar që ky zhvillim do të çojë në krijimin e vendeve të reja të punës por do të ndihmojë në sigurimin e së ardhmes së fuqisë punëtore ekzistuese të Britanisë së Madhe të Toyota prej më shumë se 3,000 njerëzish.

Modeli i ri është pjesë e një partneriteti global midis dy prodhuesve japonezë të makinave për të prodhuar automjete hibride dhe elektrike. Toyota do të prodhojë hibridë në Europë, bazuar në Coroba dhe RAV4 SUV për Suzuki, ndërsa Suzuki do të furnizojë Toyota me motorë me benzinë ​​për modelet e makinave kompakt të shitura në rajon.

Marrëveshja pason një lidhje fillestare të R & D të shpallur nga prodhuesit e automjeteve No1 dhe No 4 të Japonisë në 2017. Edhe pse Suzuki është shumë më i vogël, është një forcë dominuese në tregun në rritje të shpejtë indiane. Të dy prodhuesit e makinave kanë bashkuar forta e tyre. Toyota është një lider në teknologjinë hibride dhe po investon shumë në makinat e automatizuara, ndërsa Suzuki specializohet në makina kompakte të përballueshme. Shumë prodhues të automjeteve kanë luftuar për të mbajtur ritmin me investime të nxituara në automjetet elektrike dhe makina autonome.

Sipas marrëveshjes së fundit, Suzuki do të nxjerrë sisteme hibride për makinat që shet në të gjithë botën nga Toyota, e cila ishte pioniere e automjeteve hibride me Prius më shumë se 20 vjet më parë, thanë kompanitë në një deklaratë të përbashkët.Të dy prodhuesit e automjeteve do të thellojnë bashkëpunimin e tyre në Indi, ku automjetet hibride të Suzuki do të bëhen duke përdorur motorët dhe bateritë e prodhuara në vend nga Toyota.

Suzuki gjithashtu do të prodhojë modelet e saj të Baleno, Vitara Brezza, Ciaz dhe Ertiga për Toyota, të cilat do të riemërtohen dhe riemëruar si modele Toyota për tregun afrikan.

Scan Tv,  21.03.2019