Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Daily Archives

Prill 26, 2017

TAP, në det më 2018

Fillimi i punimeve për seksionin detar të gazsjellësit Trans-Adriatik do të fillojë vitin e ardhshëm, deklaron kompania “Saipem”, përgjegjëse për punimet e seksionit nënujor. “Saipem” deri më tani nuk është përfshirë në asnjë fazë të…

Afezolli, pengjet e mia për TAP-in

Naskë Afezolli është një nga dy personat që kanë ideuar gazsjellësin TAP. Prej vitesh ai jeton dhe punon në Zvicër, për një nga kompanitë kryesore të energjisë në këtë vend, “EGL”, e cila është edhe një nga aksioneret kryesore të…

2016, prodhimi i naftës shënoi rënie

Ambienti i pafavorshëm i çmimeve në tregun ndërkombëtar ndikoi negativisht prodhimin e naftës në vend gjatë vitit 2016. Sipas të dhënave nga Ministria e Energjetikës, prodhimi i naftës ra me 18 për qind në krahasim me vitin paraardhës.…

Rritet Brent dhe WTI

Çmimet e naftës shënuan rritje mëngjesin e ditës së sotme. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar amerikane,WTI, u rritën me 14 cent ose 0.3 për qind dhe u tregtuan me 49.37 dollarë për fuçi. Treguesit referencë për naftën e…

Maqedoni, rihapet tenderi për dy HEC-e

Fituesi i tenderit për ndërtimin e hidrocentraleve Çebren dhe Galishte duhet të bëhet i ditur deri në fillim të vitit të ardhëm, paralajmëruan nga Kompania Shtetërore për Prodhimin e Energjisë, ELEM. Deri në fund të korrikut, kompania…

Efiçenca e energjisë, nis konstruksioni i konvikteve

Ministri i Energjetikës dhe Industrisë, Damian Gjiknuri, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe ambasadorja e Gjermanisë në Tiranë, Susanne Schütz përuruan sot fillimin e punimeve për rindërtimin, sipas parimit të efiçiencës…