info@energjia.al

Në tre vitet e fundit, gjykatat shqiptare kanë dënuar mbi 12 mijë e 200 vetë për vjedhjen e energjisë elektrike dhe drejtimin e parregullt të automjeteve. Shifrat janë bërë publike në raportin vjetor të prokurorisë për gjendjen e kriminalitetit në vend gjatë vitit 2016.

Sipas të dhënave, për veprën e vjedhjes së energjisë, gjatë periudhës 2014-2016, janë dënuar rreth 3860 vetë. Sipas prokurorisë, nga analiza e të dhënave rezulton se faktori kryesor që ndikon në këtë vepër është papunësia, pasi rreth 62.5% e të pandehurve që janë proceduar për vjedhjen e energjisë, rezultojnë të papunë.

Për këtë arsye, prokuroria thotë se është treguar e kujdesshme në politikën e dënimit, duke kërkuar dënimin me burg për 55% të të pandehurve që janë proceduar për këtë shkelje. Megjithatë, sipas organit të akuzës, procedimet për këtë vepër janë përgjysmuar pas vitit 2014, kur qeveria nisi aksionin e gjerë kombëtar kundër vjedhjes së energjisë.

Në lidhje me veprën e dytë, atë të drejtimit të parregullt të automjeve, gjatë tre viteve të fundit janë dënuar 8367 persona. Për këtë vepër, prokuroria vëren se problematik mbetet përfshirja e të miturve, pasi mbi 22% e personave të dënuar, janë nën moshën 18 vjeç.

Por, ashtu si në rastin e vjedhjes së energjisë, edhe për drejtimin e parregullt të automjeteve numri i procedimeve është ulur gjatë dy viteve të fundit.

Top Channel,  07.05.2017

Prokuroria e Tiranës zbardh skemën se si dy ish-zyrtarët e CEZ Shpërndarje mes tyre dhe Josef Hejsek në bashkëpunim me Kastriot Ismailajn kanë vjedhur 6.5 miliardë lekë.

Sipas hetimeve këto para janë paguar dhe pse bordi i CEZ kishte kundërshtuar marrëveshjen me kompanianë e Ismailajt DIA e cila ishte ndërtuar për të mbledhur borxhet e CEZ nga konsumatorët debitor.

Mbledhja e borxheve, në gjyq çekët dhe Ismailaj
Ish-drejtuesit e CEZ Shpërndarje Josef Hejsek dhe Jan Ivan kanë bashkëpunuar me Kastriot Ismailajn për të përfituar me mashtrim e vjedhje nga kompania CEZ një shifër prej 6.5 miliardë lekësh.

Kjo shifër ka rezultuar nga hetimet e Prokurorisë e përfituar padrejtësisht prej tre personave të cilët kanë pasur dijeni midis tyre për të dhënat fiktive të paraqitura nga Ismailaj tek CEZ.

Në kërkesën për gjykim firmosur nga prokuroria Antoneta Sevdari depozituar 3 ditë më parë në gjykatë sqarohet se “I pandehuri Kastriot Ismailaj ne bashkëpunim me të pandehurit Josef Hysek (me detyre kryetar i Bordit te Drejtoreve dhe Jan.Ivan (me detyre anetar i Bordit te Drejtoreve) duke përdorur të bdhëna te paverteta dhe dokumenta fiktive, kane mundur te vjedhin nga shoqëria “Cez Shperndarje”sh.a shumen 649,803,520 lek.

Kjo vlerë i është paguar shoqërise “Debt Internacional Advisory” (DIA) Ltd- dega Shqipëri për punë apo shërbime të cilat nuk rezultojnë të jenë kryer.

Nga hetimi ka rezultuar se të pandehurit J.H dhe J.I kanë qenë në dijeni të falsitetit të dokumentacionit të paraqitur nga i pandehuri K.I dhe me dashje kanë prodhuar se bashku me këtë të fundit dokumenta fiktive, për të justifikuar pagesën e faturave të lëshuara nga shoqëria “DIA” për punë dhe shërbime, të cilat realisht nuk janë kryer.

Për këto prova prokuroria ka dërguar tashmë në gjyq Hysek dhe Ivan për të cilët gjykimi do të zhvillohet në mungesë pasi ata rezultojnë se prej më shumë se 2 vitesh janë larguar nga Shqipëria dhe nuk paraqiten as si dëshmitarë në gjyqin e Ismailajt.

Një tjetër provë e akuzë ndaj Hysek e Ivan është renditur dhë ne pikën 2 të konkluzioneve si dhe shihni sqarohet “Paraqitja e te dhenave fiktive per pune të cilat nuk janë kryer realisht (raporti i identifikimit te debitoreve apo i ashtuquajturi “DIR”) dhe perfitimi ne menyre te paligjshme i shumes se perafert me 1.5 milion Euro pikërisht per te ashtuquajturin “raporti i identifikimit te debitoreve”.

Me akuzën ndaj Hysek e Ivan numri i të pandehurve për skandalin e borxheve të CEZ shkon në tre, ku prej më shumë se 2 vitesh përballë drejtësisë për të njëjtin skandal ndodhet dhe ish administrator i borxheve të CEZ shqiptari Kastriot Ismailaj.

Shqiptarja.com  31.03.2017

Korporata Elektroenergjetike greke “DEI” ka shprehur shqetësimin e saj lidhur me shtimin e rasteve të vjedhjes së energjisë elektrike në vend. Sipas korporatës, gjatë vitit 2016 u evidentuan 10.616 raste të vjedhjes së energjisë, e llogaritur kjo në 1.640 gigaWat, ose 3.5% e të gjithë sasisë së prodhuar.

10 vite më parë, rastet e vjedhjes së energjisë llogariteshin në më pak se 500 në vit, ndërsa sasia e vjedhur ishte pothuajse e pallogaritshme.

Sasia e vjedhur e energjisë mjafton për të plotësuar nevojat energjetike pothuajse të të gjithë ishujve të Egjeut.

Vlera e energjisë së vjedhur llogaritet në 150-200 milionë euro në vit, të cilës nëse i shtohet edhe shuma e faturave të papaguara prej abonentëve të kësaj korporate gjatë 8 viteve të krizës që ka pllakosur vendin, shkon në më shumë se 1.8 miliardë euro, gjë që e bën DEI-n, një korporatë së cilës tregu i ka shumën më të madhe të borxheve në Europë.

Ndonëse ligji grek parashikon ndjekje penale për vjedhësit e energjisë, shumë pak vetë janë dërguar në burg, pasi pothuajse në të gjitha rastet, gjykatat kanë pranuar justifikimin se janë gjendja ekonomike dhe pamundësia për të paguar shkaktarë që i kanë detyruar të vjedhin energjinë.

Vjedhësit e energjisë janë kryesisht konsumatorë familjarë. Ata kanë të ardhura të ulëta dhe janë kryesisht grekë të varfër, shqiptarë, romë dhe emigrantë nga ish-Bashkimi Sovjetik, Pakistani dhe India, ndërsa nuk është vënë re thuajse asnjë rast i vjedhjes prej konsumatorëve të mëdhenj të energjisë ose bizneset.

Metodat më të përhapura të vjedhjes janë nëpërmjet vendosjes së magneteve pranë matësave elektrikë, ose lidhja drejtpërdrejt nga shtylla në banesë.

Për të shmangur vjedhjet, korporata ka vendosur të ndryshojë matësat, duke aplikuar teknologji dixhitale, si dhe një formulë matematikore matjeje. Në rastet që evidentohet vjedhje e energjisë, korporata thotë se do të vendosë gjoba të rënda ndaj kundërvajtësve.

Top Channel,  20.03.2017

Policia e Fierit ka arrestuar 4 shtetas, 3 prej tyre punonjës të SHPSF “Pelikani”, për vjedhjen e 400 litrave naftë.

Gjithashtu, u arrestua në flagrancë shtetasi Karafil Agaçi, 32 vjeç, banues në fshatin Suk të Rroskovecit. Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi ky shtetas ka përvetësuar nëpërmjet korruptimit të punonjësve të SHPSF “Pelikani”nje sasi prej 55 copë tranversash, të cilat i’u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Top Channel,  02.03.2017

Një debat plot nerv është zhvilluar sot në Kuvend mes ish-kryeministrit Sali Berisha dhe deputetit Taulant Balla . Ish-kryeministri Sali Berisha nisi të ofendojë Taulant Ballën, teksa ky i fundit nga vendi i kujtoi atij dëmin ekonomik prej 400 milionë euro të shkaktuar nga CEZ.

Berisha në foltoren e Kuvendit: Një shpifës i ndyrë i dënuar për shpifje të ndyra duhet të mbyllë gojën e ndyrë. Kaq mund ti them.

Balla nga vendi: Ti vodhe 400 milionë euro

Berisha: Shpifësi i ndyrë, me gojë të ndyrë, mund të bëhesh kryetar i atyre lolove, po jo i Sali Berishës, se e ka tregue veten Berisha

Balla: Do të thërras prapë në komision

Berisha: Ai që po e mbron ti është mjerimi. Po, po do e shohësh mirë, e ke parë mirë dhe herë të tjera. E ke pa, e ke pa, e ke pa

Kërkon largimin e vëmendjes nga ÇEZ, Berisha akuza Ramës
E ndërsa emri i Sali Berishës tani përflitet më shpesh se kurrë si i implikuar në aferën e ÇEZ, gjatë mbledhjeve të Komisionit Hetimor Parlamenetar, ish-kryeministri përdor kartat e tij për të dalë nga situata.

Duke përfituar nga seanca e sotme në Kuvend, Berisha tenton të largojë vëmendjen nga lajmet rreth ÇEZ dhe adreson akuza të rënda ndaj kryeministrit. Sipas Berishës, Rama ka urdhëruar gjykatat që të lirojnë kriminelët dhe sic thekson ai, këtë e bën me anë të ligjit të Vetting.

“Ju e keni mëndjen si të lirojmë Aldo Baren, sesi të shpëtojmë bodiguardin që vrau Besnik Pudjan. Se ju mbroni surrelsin. Ky është vrasës vetë. Të këqiat nuk kanë fund, duhet zgjidhje, nqs nuk ka alternativë zgjedhje, të mobilizojmë zgjedhjet, të vendosim votimin elektronik.

Kryetari juaj e di që përfundon në koshin e plehrave të historisë e nuk ka si ta pranojë kurrsesi sepse është angazhuar në një proces kriminal të lirimit të Lul Berishës, Aldo Bares, atë e menaxhojnë bandat e bandidatë. Ju s’ju pyet fare.

U drejton gjyqtarëve Vettingun, ose do më lironi Aldon ose do ju bëhet Vetting.
Dhe me hakmarrjen për drejtësi po bën të njëjtën gjë si me Aldo Baren. Do votojmë apo do i nënshtrohemi një njeriu që i është nënshtruar kapos së Meduzës”.

Reagimi vjen në një kohë kur deshmitari kryesor qe hapi ‘petet’ e aferës ÇEZ, Rome Kara deklaron se privatizimi i OSSH do të jetë “Vaterloja” e Berishës dhe se dënimi i tij është vetëm çështje kohe.

Shqiptarja,com  27.01.2017

Dy ditë nga çarja e rrethimit në Aeroportin e Rinasit, Policia po heton disa persona të cilët mund të kenë hyrë pranë pistës ku qëndrojnë avionët.

Dyshimet e Policisë janë që çarja e rrjetës të jetë bërë për të vjedhur karburantin e avionëve.

Duke qënë se avionët mbajnë sasi të mëdha karburanti, mendohet se është bërë fillimisht çarja e rrjetës dhe më pas autorët të kenë tentuar të vjedhin karburant.

Rrjeta me të cilët është rrethuar aeroporti është prerë në disa vende të ndryshme gjatë natës së 16 gjanarit. Rrjeta është dëmtuar në një gjatësi prej 1 meter dhe urime sqarojnë se ajo është prerë në disa vende të ndryshme.

Kjo ngjarja është zbuluar nga oficerët e Komisariatit të Rinasit.

Prej disa ditësh një firmë private po kryen punimet në aeroportin ndëkrombëtar të Rinasit për të shtuar kabllot për kamera të reja që pritet të vendosen në perimetrin e aeroportit ndërkombëtar.

Siguria e të vetmit aeroport ndërkombëtar që ka Shqipëria vihet përsëri në pikëpyetje, pas grabitjes spektakolare që ka ndodhur në 30 qershor të 2016-s.

6 muaj më parë një makinë hyri në brendësi të aeroportit të Rinasit dhe grabiti një shumë të konsiderueshme parash të një banke të nivelit të dytë.

Grabitja në muajin qershor tregoi se siguria e aeroportit të Rinasit ishte në nivele të ulta, pasi autorët u futën në brendësi të pistës së avionëve, pa u vënë re nga punonjësit e sigurisë private të kompanisë ICTS e cila është përgjegjëse për perimetrin e sigurisë së aeroportit.

Shqiptarja.com  19.01.2017

Tre shqiptarë në Compagnia di Vittoria në Itali janë arrestuar nga karabinierët për shkak se vidhnin  energjinë elektrike. Pas kontrolleve të ushtruara në zonë, karabinierët kanë zbuluar se të rinjtë shqiptarë kishin lidhur rrjetin e banesës së tyre me rrjetin e ndriçimit publik, çka ka çuar në arrestimin e H.M., 26 vjeç, H.F., 24 vjeç dhe V.S., 22 vjeç.

Gjatë kontrollit në banesën e shqiptarëve, karabinierët kanë zbuluar një kavo të fshehur mirë që merrte energjinë nga shtyllat e ndriçimit të rrugëve.

Pas arrestimit dhe përfundimit të formaliteteve, tre shqiptarët janë lënë  në arrest shtëpi, në dispozicion të zëvendësprokurorit të Republikës pranë Gjykatës së Raguzës.

Ende nuk është saktësuar koha gjatë së cilës të rinjtë kanë vjedhur energjinë, si dhe sasia e vjedhur.

Shqiptarja.com  18.01.2017

Dhunuan rojën e objektit dhe tentuan të vjedhin pompën e një pusi nafte, policia e Fierit ka ndaluar 5 të rinj.

1.Robert Xhafa, 20 vjeç.
2.Klejdisjan Çepele, 18 vjeç.
3.Armand Xhafa, 20 vjeç.
4 Enea Çepele, 19 vjeç.
5.Nikollaq Ismaili, 18 vjeç, të pestë banues në fshatin Kuman, Rroskovec, janë të rinjtë e ndaluar nga policia.

Këta shtetas në bashkëpunim mej njëri tjetrin, gjatë natës me datën 08.05.2016, në gropën ekologjike nr.7, në Jagodinë, kanë tentuar të vjedhin një pompë të pusit të naftës dhe kanë dhunuar shtetasin F.C, 53 vjeç, banues në fshatin Marinëz, Rroskovec, ku dhe i kanë marrë një aparat celulari.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier për veprën penale “Vjedhje me dhunë”, e kryer në bashkëpunim, e mbetur në tentative.

Shqiptarja.com  18.11.2016

Policia Financiare në Greqi ka shkatërruar një rrjet që ndërhynte në matësat e energjisë elektrike dhe vidhte energjinë.

Tre anëtarë të rrjetit; një grek, një rom dhe një shtetas shqiptar; janë arrestuar në flagrancë gjatë ndërhyjres në disa matësa elektrikë. Ndërsa 7 të tjerë, pas denoncimeve të kontrollorëve të Operatorit të Energjisë Elektrike, që kanë zbuluar në kabinat elektrike se kishin ndërhyrë me mënyra artizanale në aparatet matës të tyre, në biznese dhe në shtëpi, duke vjedhur sasi të konsiderueshme energjie në muajt e fundit.

Anëtarët e rrjetit, për çdo ndërhyrje në matësa familjarë merrnin 50 euro, ndërsa për bizneset e vogla 100 euro, duke përfituar mijëra euro në vit nga veprimtaria e tyre.

Deri më tani janë zbuluar mbi 110 raste të ndërhyjres në matësat elektrikë, në të cilët tashmë regjistrohej vetëm 20% e energjisë së konsumuar. Të arrestuarit janë çuar në Prokurori, ku janë njohur edhe me aktakuzat.

Sipas ligjeve greke, dënimet për vjedhjen e energjisë elektrike shkojnë deri në 3 vite burgim, përveç gjobave financiare.

Rastet e vjedhjes së energjisë në vend janë regjistruar qysh para fillimit të krizës, por gjatë viteve të fundit është evidentuar dhjetëfishimi i tyre, duke marrë përmasa të konsiderueshme.

Top Channel,  11.11.2016

Persona të maskuar kanë arritur të grabisin nën kërcënimin e armëve një pikë karburanti në zonën e Selitës, në Tiranë.

Mësohet se grabitësit kanë arritur të marrin xhiron ditore të karburantit.

Ende nuk dihet shuma e parave të grabitura.

Policia mbërriti në vendngjarje menjëherë pas marrjes së informacionit, ndërsa po punon për identifikimin e autorëve të grabitjes.

Shqiptarja.com  13.10.2016