Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

valbonë

Gjykata: Ndërtimi i HEC-it mbi Valbonë, i ligjshëm

Gjykata Administrative rrëzon padinë e banorëve për ndalinimin e ndërtimit të HEC në Valbonë. Sipas vendimit e gjykatës ndërtimi i HEC-ve është konsideruar e ligjshme. Gjykata rrëzoi padinë e banorëve të njësisë administrative Markgegaj.…

Administrativja nis gjykimin për HEC-in në Valbonë

Pas 11 seancash Gjykata Administrative ka nisur në themel gjykimin e padisë së banorëve të fshatit Dragoni në Tropojë të cilët kundërshtojnë ndërtimin e hidrocentralit. Seanca e radhës për këtë gjykim do të mbahet më 27 tetor aty ku…

Administrativja lejon ndërtimin e HEC-it në Valbonë

Gjykata Administrative rrëzon kërkesën për pezullimin e punimeve për ndërtimin e HEC-t në Valbonë. Trupa gjykuese hodhi poshtë kërkesën e shoqatës ‘Toka’ dhe banorëve të zonës për pezullimin e punimeve dhe vendosi shqyrtimin në themel të…

HEC Valbonë: banorët i drejtohen gjykatës

Banorët e katër fshatrave në luginën e Valbonës i kanë kërkuar një gjykate në Tiranë të anulojë vendimet që lejojnë ndërtimin e hidrocentraleve, që sipas tyre do të shkatërrojnë lumin Valbonë. Me mbështetjen e OJQ-ve në alpet shqiptare,…

HEC-et po dëmtojnë turizmin malor

Nuk ka asnjë dyshim që turizmi malor po njeh një periudhë të qëndrueshme zhvillimi gjatë tre viteve të fundit, kryesisht në Theth e Valbonë. Pjesa më e madhe e atyre që i vizitojnë këto vise janë të huajt, kryesisht gjermanë, austriakë,…

Rama: HEC-et në Valbonë, vetëm dy

Kryeministri Rama, në seancën e sotme parlamentare ka folur edhe për çështjen e HEC-eve në disa zona të vendit, ku sipas tij janë shkaktuar një sërë plagësh nga qeverisja e kaluar. “Ish-kryeministri nga Valbona do ndërtonte aty 11 HEC-e.…

HEC-et në Valbonë, sanksionet që mund të ushtrojë qeveria

Teksa qeveria shqiptare ka lajmëruar se kontratat për ndërtimin e HEC-eve të vogla, sidomos në zonat e mbrojtura si në rastin e Valbonës, nuk mund të prishen, për shkak të kostove që kanë, sipas kontratave të nënshkruara me subjektet shihet…

Majko demokratëve: Kerkoni falje për HEC-et mbi Valbonë

Deputeti socialist, Pandeli Majko i kërkoi Partisë Demokratike që t'i kërkojë publikisht ndjesë tropojanëve, për ndërtimin e HEC-ve në Luginën e Valbonës. Majko theksoi se HEC-et i lejoi PD dhe dhanë lejen Kryeministri dhe ministrat e…

HEC-et, Rama: Jemi kushtëzuar nga arbitrazhet

Në Luginën e Valbonës do të ndërtohen 11 HEC-e, por qeveria nuk mund të mbyllë kontratat e lidhura nga qeveria Berisha, sepse duhet të paguajë në arbitrazhe kombëtare. Kryeministri ka replikuar me komentuesit në rrjetin social Facebook,…

Intervistë e ministrit Gjiknuri në Ora News

Ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri, tha në studion e “Ekopolitikë” me gazetaren Aurora Sulçe se nuk do të ketë ulje të çmimit të energjisë deri në vitin 2018. Ai tha se borxhet e sektorit të energjisë janë mbi 800 mln…