Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

Trump

Energjia e rinovueshme merr goditje nga Trump

Presidenti Donald Trump i dha goditjen më të madhe deri më tani industrisë së energjisë së rinovueshme. Në fillim të kësaj jave, Trump miratoi tarifa prej 30% për panelet diellore të prodhuara jashtë Shteteve të Bashkuara, një lëvizje që…

Trump shfuqizon Planin e Energjisë së Pastër

Shfuqizimi i Planit të Energjisë së Pastër të hartuar nga administrata e ish-presidentit Barak Obama për të frenuar emetimet e gazeve serrë do të ndodhë zyrtarisht të martën, njoftoi Scott Pruitt, kreu i Agjencisë Amerikane për Mbrojtjen e…

Sektori i energjisë refuzon presidentin Trump

Në përpjekje për të nxitur zhvillimin e sektorit të energjisë, administrata e presidentit Donald Trump po konsideron tkurrjen apo eliminimin e plotë të 11 zonave të mbrojtura detare, qëllimi i të cilave është mbrojtja e 425 milionë akrave…

G20, ndarje me SHBA për klimën

Deklarata përfundimtare e liderëve të grupit të 20 ekonomive më të industrializuara të botës, vuri në dukje një ndarje mes Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të tjera anëtare mbi marrëveshjen e Parisit për klimën. Kancelarja gjermane,…

Trump, si doli nga marrëveshja e Parisit

“Koncepti i ngrohjes globale u krijua nga dhe për kinezët në mënyrë që prodhimi i SHBA të mos konkurojë.” Trump , 6 nëntor 2016 . Kjo që pritej ndodhi: Trump mbajti fjalën për premtimin që kishte bërë gjatë fushatës elektorale për një…

Trump “zhyt” naftën

Çmimet e naftës ranë nën 50 dollarë për fuçi gjatë sesionit të sotëm, duke pësuar një rënie prej rreth 2% që në orët e para. Kolapsi i çmimeve vjen pas vendimit të Donald Trump për të braktisur paktin e klimës, çka mund të nxisë aktivitetin…

Nxiten çmimet, Trump tërhiqet nga marrëveshja e klimës

Çmimet e naftës u regjistruan në rritje të ndjeshme gjatë sesionit të sotëm, duke marrë shtysë nga zërat se, shtetet e bashkuara të Amerikës mund të tërhiqen nga marrëveshja e Parisit mbi ndryshimet klimatike. Edhe disa të dhëna të tjera…

Trump: SHBA mbështet TAP-in

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbeten të angazhuara fort në projektin e Korridorit Jugor të Gazit dhe mirëpresin përpjekjet e Azerbaixhanit dhe partnerëve ndërkombëtarë në përfundimin e këtij projekti”, shkruan Donald Trump në letrën e…

Nafta, Trump propozon shitjen e gjysmës së rezervave

Çmimet e naftës u regjistruan në rënie gjatë sesionit të sotëm, pas propozimit të Donald Trump për të shitur gjysmën e rezervave strategjike të naftës së vendit. Kjo ka lënë në hije tërësisht përpjekjet e OPEC për të nxitur çmimet nëpërmjet…

Efekti Trump në tregjet e metaleve të çmuara

“Efekti Trump” ka filluar të godasë sërish metalet, por në një mënyrë krejt të ndryshme nga ajo e sesionit të së nesërmes së fitores së tij në zgjedhjet amerikane. Ndërkohë që në Nëntor fluturonte bakri, e që ari ngadalësonte, sot po…