info@energjia.al

Kryebashkiaku Erion Veliaj, në “Ditën pa makina”, deklaroi se shumë shpejt do të nisin testimet e autobusëve elektrikë.

“Do të marrim vendime që kanë të bëjnë me transportin. Policia Bashkiake do të kalojë gjithmonë e më shumë në transport me biçikleta. Në Tiranë, 200 000 makina ndosin jashtëzakonisht shumë, edhe pse nuk e shohim këtë ndotje. Do të nisim shpejt testet e autobusëve elektrikë. Karburantet do të zëvendësohen me elektricitetin. Kompanitë e transportit të investojnë në autobusë elektrikë ose ua merr bashkia punën, siç mori pastrimin”, tha Veliaj.

Kryebashkiaku premtoi edhe se do të shtohen hapësirat pedonale në kryeqytet.

Top Channel,  22.09.2017

Disa zona në Tiranë nesër do të jenë pa energji elektrike për shkak të punimeve që po kryhen nga Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike.

Nga ora 09:00 deri në orën 15:00 do të ketë kufizim të energjisë Shtëpia e Pritjes tek Presidenca dhe disa ambiente afër saj si dhe rruga “Dëshmorët e 4 Shkurtit” në zonën e ish-Bllokut.

“Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, OSHEE, njofton se për shkak të punimeve që po kryhen për instalimin e rrjetit 20 kv në kabina, në datë 20 shtator, ora 09:00-15:00 do të ketë kufizim të energjisë Shtëpia e Pritjes tek Presidenca dhe disa ambiente afër saj si dhe rruga “Dëshmorët e 4 Shkurtit”, pjesërisht’, thuhet në njoftimin e OSHEE.

Shqiptarja.com  20.09.2017

Bashkia e Tiranës kërkon të japë shembullin në ekologjizimin e flotës së automjeteve në kryeqytet, duke blerë 6 automjete elektrike.

Në procedurën e hapur ditën e premte për blerjen e disa mjeteve të transportit për nevojat e Bashkisë, krahas 1 mikrobuzi, 2 karotrecash dhe 2 kamionçinash Pick-Up, preventivi përfshin edhe 5 autovetura elektrike dhe 1 autoveturë elektrike hibride, e cila funksion edhe me benzinë.

Krahas 6 autoveturave elektrike, tenderi përfshin edhe blerjen e një karikuesi fast-charger për këto lloje automjetesh, për një fond limit prej mbi 48 milionë lekësh.

Pjesa më e madhe e këtij fondi duket se do të shkojë pikërisht për blerjen e automjeteve elektrike të prodhuara 2 vitet e fundit me kilometrazh zero. Sipas specifikimeve për automjetet elektrike, kërkohet që bateria të ketë një kapacitet minimal prej 55 KWh dhe modelet më të lira me këto parametra nisin nga 37 mijë dollarë, deri në mbi 100 mijë dollarë për modelet më të kushtueshme Tesla.

Por pavarësisht avantazheve ekologjike, problemi më i madh me autoveturat elektrike mbetet distanca që mund të përshkojnë. Nëse këto automjete do të jenë të karikuara plotësisht, distanca maksimale do të jetë 300 kilometra, e cila është e mjaftueshme për të shkuar nga Tirana në skajet e Shqipërisë.

Nuk dihet nëse stacioni i karikimit të Bashkisë do të mund të përdoret edhe nga automjetet e tjera elektrike në kryeqytet, duke iu shtuar atyre të Sheshit Skënderbej dhe Bulevardit të ri, por diçka e tillë do t’i jepte një shtysë më shumë qytetarëve për të kaluar në makina elektrike me bateri.

Fituesi i këtij tenderi do të ketë 90 ditë kohë për të dorëzuar mjetet, çka nënkupton se me shumë gjasa do t’i shohim veturat elektrike në qarkullim në fillim të vitit të ardhshëm.

Scan Tv,  15.09.2017

Tre persona janë vënë në pranga nga Policia e Tiranës me akuzen e vjedhjes.

Fatos Hasa, Roland Puleci dhe Sul Lami u kapën nga efektivët e Komisariatit nr. 1 në Tiranë teksa po vidhnin karburant në një mjet tip eskavator në fshatin Mullet.

Policia sekuestroi dy automjete, një pompë elektrike, 8 bidona dhe 120 litra naftë.

Po verifikohet ndërkohë nëse këta persona janë edhe autorët e vjedhjes së ndodhur më 10 shtator në një kantier ndërtimi gjatë rrugës Tiranë-Elbasan.

Top Channel,  13.09.2017

Pas bllokimit të disa pikave të karburanteve në territorin e Bashkisë së Tiranës, të cilat nuk ishin të liçencuara, në Drejtorinë e Tatimeve pranë bashkisë është regjistruar një fluks aplikimesh.

“Ky fluks ka nisur që ditën e parë, kur kemi patur dhe pagesat e para. Sot vazhdon i njëjti ritëm, është në proces, shifrat rriten nga momenti në moment dhe bashkia do ta vazhdojë aksionin deri në regjistrimin e pikës së fundit”, deklaron Arli Naska, drejtor i Tatimeve pranë Bashkisë së Tiranës.

Vendimi i Këshillit të Ministrave i dhjetorit 2015 për pagesën e një tarife ndaj bashkive për të gjitha pikat e karburantit dhe gazit u ankimua disa kohë më parë, por Gjykata Kushtetuese e konsideroi të drejtë këtë tarifë por me një ndryshim në vlerë.

“Solli ndryshim vetëm në nivelin e tarifimit. Për pikat që tregtojnë benzinë dhe naftë nga 5 milionë lekë parashikuar për t’u paguar për harkun kohor 5-vjeçar zbriti në 3 milionë, ndërsa për pikat e gazit nga 3 milionë zbriti në 1 milion për të njëjtin hark kohor”, sqaron Naska.

Në territorin e Bashkisë së Tiranës ushtrojnë aktivitetin e tregtimit të karburanteve rreth 173 pika, nga të cilat vetëm 3 prej tyre kishin aplikuar për liçencë, majde dhe këto me mangësi në dosje. Një ditë më parë u bllokuan 5 pika karburanti, ndërkohë që aksioni vijon deri në liçencimin e të gjitha pikave që ushtrojnë këtë aktivitet në Tiranë.

Top Channel,  12.08.2017

Unaza e Re, një pjesë e Laprakës, Pallatet Hawai, dhe ish Fusha e Aviacionit kanë mbetur pa energji elektrike pasditen e djeshme.

Sipas OSHEE shkak për këtë është bërë rrëshqitja e dheut në gropën e themeleve të një pallati, ku si pasojë është dëmtuar fidri 334 i nënstacionit të Selitës.

Për shkak të terrenet punimet për riparimin e dëmit dhe kthimin e energjisë zgjatën rreth 2 orë.

Shqiptarja.com  03.08.2017

Dy persona janë arrestuar nga policia e Tiranës pasi kanë vjedhur energjinë elektrike.

Policia bën me dije se në pranga ranë 31 vjecari me inicialet Y.K dhe K.T.

Arrestimi i tyre u bë pasi në banesën e tyre janë konstatuar lidhje të paligjshme të energjisë elektrike .

Në një njoftim të uniformave blu thuhet :

“Më datë 10.07.2017,shërbimet e policisë kanë arrestuar në flagrancë për veprën penale të” Vjedhjes së Energjisë elektrike ” shtetasit: – K. T. dhe Y. K., 31vjeç, banues në Tiranë”.“Arrestimi i këtyre shtetasve u bë pasi në banesë janë konstatuar ngapunonjësit e OSHEE lidhje të paligjshme të energjisë elektrike.Vazhdon puna për goditjen e paligjshmërisë dhe vënien para përgjegjësisë të autorëve të veprave penale”, vijon më tej njoftimi i Policisë.

Shqiptarja.com  11.07.2017

Një bombol gazi shpërtheu rreth orës 21:30 të së djelës në një apartament pranë zonës së fizikës bërthamore në Tiranë, por fatmirësisht pa shkaktuar viktima.

Forcat zjarrfikëse, si dhe patrulla të policisë rrethuan vendngjarjen dhe bënë të mundur evakuimin e personave që ishin në vijën e rrezikut. Sipas të dhënave të policisë, bombola e gazit ishte e vendosur në ballkonin e shtëpisë dhe prej aty ka marrë flakë, duke rrezikuar familjarët.

Sikurse shihet edhe nga këto pamje, banorët kanë qenë në panik për minuta të tëra dhe shumë prej tyre kanë dalë në rrugë nga frika e një rreziku më të madh.

Ende nuk dihet, nëse bombola e gazit ka pësuar defekt, apo mund të ketë qenë ndonjë pakujdesi e të zotëve të shtëpisë.

Top Channel,  19.06.2017

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike njofton se për arsye të investimeve do të mbetet pa energji një pjesë e zonës së Liqenit të Thatë nga ora 10:30 deri në 14:00.

OSHEE njofton banorët e zonës që të marrin masat për pjesën e ditës që do të mbeten pa energji elektrike.

Në pjesën e rrjetit te zona e Liqenit të Thatë janë duke u kryer disa investime nga OSHEE.

Shqiptarja.com  11.04.2017

Për shkak të punimeve që po kryhen në disa nënstacione, OSHEE ka njoftuar se do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në Tiranë.

Përmes një njoftimi Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, OSHEE, njofton se për shkak të punimeve të planifikuara më datën 24 mars, në nënstacionin “Traktora”, do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike nga ora 00:00 deri në orën 05:00. Për pasojë do të mbeten pa energji elektrike këto zona:

“Rruga “Ali Demi”, rruga “Hasan Sufa”, zona pranë ish Ndërtim Miniera, rruga “Gani Domi” , pallatet pranë Maternitetit të Ri, zona pranë spitalit Iranian, rruga “Qemal Stafa”, rruga “Sadik Petrela”, rruga “Telendini”, rruga “Ali Baushi”, rruga “Ramiz Treni”, rruga “Alibal Basha”, rruga “Ali Demi”, rruga “Shemsi Haka”, rruga “Mihal Grameno”, rruga “Petro Nini Luarasi”, rruga “Mustafa Lleshi”, rruga “Qamil Guranjaku”, zona pranë ish Artistikes, zona pranë Xhamisë Xhura, rruga “Aleksandër Moisiu”, rruga “Bajram Curri”, rruga “Vangjel Capo”, Fresku, zona e Teleferikut, rruga “Idriz Dollaku”, rruga “Sali Nivica”, rruga “Zonja Curre”, rruga “Shyqyri Ishmi”, rruga “Fatmir Haxhiu”, rruga “Mustafa Matohiti”, rruga “Lek Dukagjini”, rruga “Ismail Qemali”, pallatet përballe Fushës së Sportit “Ali Demi”, rruga “Hodo Beg”, zona pranë ATSH, rruga “Xhorxh Bush”, rruga “Xhorxh Martin”, rruga “Murat Toptani”, Privat/ Albace Shoes, Privat / Chatolinza.”,thuhet në njoftim

Ndërkohë po sot për shkak të punimeve që po kryhen në linjën 35kv L30-32 Shkozet – Durrës, janë pa energji elektrike disa zona në Durrës si: Fshatit Rinia, Bishti i Pallës, zona e Spitallës, zona e ish-Kënetës, zona e Nish Kimikes (Durrës), zona e Burgut, Peshkimi, Pastrimi Detar, Reparti 30-20, Fabrika e Kartonit, Hidrovoret.

Scan Tv,  21.03.2017