Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

shqiperia

Indeksi i performancës mjedisore, Shqipëria e 40-ta

Shqipëria renditet e 40-ta në rang botëror dhe ndër të fundit në rajon për gjendjen mjedisore, sipas Indeksit Botëror të Performancës mjedisore. Indeksi i Performancës mjedisore (EPI) rendit vendet në të gjithë botën sipas performancës…

Përplasja për Kalivaçin, Shqipëria fiton në abitrazh

Shqipëria ka fituar përballjen në arbitrazh ndaj kompanisë Hydro.S.R.L lidhur me përplasjen për koncesionin e Kalivaçit. Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë bëri me dije se trupa e gjykimit do të caktojë me një vendim të dytë masën e…

Shqipëria, ndër shtetet me çmim të lartë të benzinës

Shqipëria renditet në vendin e 25-të për benzinën më të shtrenjtë në botë, sipas portalit globalpetrolprices.com, të dhëna të përditësuara në datën 8 janar 2018. Çmimi për një litër benzinë është 1.61 dollarë, me gati të njëjtën vlerë si…

Nafta dhe politika

Si është përdorur për synimet e pushteteve industria e naftës. Një vështrim kronologjik dhe krahasimtar për këtë pasuri të madhe kombëtare nga sundimi zogist, te regjimi komunist dhe periudha pas vitit 1990. Cilat janë arsyet që kjo pasuri…

Skenari i njëjtë, CEZ ikën nga Bullgaria e Turqia

Kompania çeke e energjisë CEZ po planifikon të largohet nga Bullgaria dhe Turqia, për shkak të konflikteve me autoritetet vendore. Sipas “Bloomberg”, CEZ është në bisedime për të shitur asetet e saj në Bullgari, të cilat përfshijnë…

Shqipëria po mbytet nga HEC -et

Një studim i fundit tregon se, në Shqipëri planifikohen të ndërtohen plot 305 hidrocentrale. Nga këto 305, një në gjashtë, ose saktësisht 53 prej tyre do të ndërtohen në zona të mbrojtura, parqe kombëtare, thotë studimi. Ky studim ka për…