info@energjia.al

Një ‘Fast Food’ në kryeqytet është përfshirë nga flakët mesditën e sotme.

‘Fast Food’ ndodhet në rrugën e Elbasanit. Mësohet se shkak kanë qenë disa kabllo që janë përfshirë nga flakët.

Nga zjarri nuk pati të lënduar e ndërsa raportohet për dëme të vogla materiale.

Shqiptarja.com  11.04.2017

Një zjarr ka rënë në një depo veglash në lagjen 29-Nëntori në qytetin e Vlorës.

Zjarri ka rënë në banesën e shtetasit B.H ndërsa zjarrfikësja ka mbërritur në vendngjarje për të shuar flakët.

Si pasojë e zjarrit nuk ka të lënduar ndërsa dëmet e e shkaktuara nga flakët janë vetëm materiale.

Sipas burimeve nga zjarrfikësit shkak mendohet të jetë një shkëndijë elektrike.

Shqiptarja.com  17.03.2017

Rreth orës 10:00, në lagjen “Partizani” të qytetit të Vlorës, ka rënë zjarr në një banesë.

Ngjarja ka ndodhur në rrugën drejt vendit të quajtur “Kuzum Baba”, ku është përfshirë nga flakët një banesë private, në pronësi të shtetasit I.A., 58 vjeç.

Fatmirësisht, nuk ka asnjë person të lënduar, pasi nuk kishte njeri në banesë.

Banesa po digjet plotësisht dhe rrezikohen dy banesa të tjera që ndodhen pothuajse ngjitur me banesën në fjalë.

Nga hetimet paraprake dyshohet se flakët janë shkaktuar nga ndonjë shkëndijë elektrike në banesë.

Në vendngjarje ndodhen shërbime të policisë si dhe dy shërbime zjarrfikëse të cilat po punojnë për shuarjen e flakëve të zjarrit.

Top Channel,  15.02.2017

Një zjarr i përmasave të mëdha ka rënë në një hotel në zonën e plazhit në Shëngjinit, por fatmirësisht nuk ka pasur pasoja në njerëz.

Në vendin e ngjarjes shkuan automjetet e shërbimit zjarrfikës të cilët kanë puuar për shuarjen e flakëve të zjarrit.

Policia ka nisur hetimet, por paraprakisht dyshohet se shkak për këtë zjarr është bërë një shkëndijë elektrike.

Përgjegjësi i zjarrfikësve të Lezhës Agustin Pepkolaj tha se njoftimi i menjëhershëm bëri që zjarrfikësit të mbërrijnë në kohë duke vënë nën kontroll situatën dhe duke shmangur përhapjen e flakëve.

Sipas tij ka pasur vetëm disa dëme materiale, por ka garantuar pushuesit në këtë hotel dhe të gjithë Shëngjinin se, gatishmëria është absolute dhe se nuk përbën asnjë rrezik për ta.

Shqiptarja.com  16.08.2016

Policia e Kosovës përmes raportit ka bërë të ditur se në qytetin e Obiliqit ka ndodhur një zjarr në një lokal ushqimor me ç’rast janë shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale.

Njësitë policore dhe zjarrfikësit kanë dal në vendin e ngjarjes dhe kanë lokalizuar zjarrin.

Sipas viktimës mashkull K/Sh dyshohet se, shkaktar i zjarrit mund të jetë energjia elektrike.

Vlera e dëmit nuk dihet. Pritet që në vend ngjarje të dalin edhe ekspertët i zjarrit. Lidhur me rastin është njoftuar edhe prokurori.

Agjensia e lajmeve ekonomia,  18.06.2015

Përfshihen nga flakët disa kabuj elketrikë  në një pallat në rrugën  “Irfan Tomini”.

Dy zjarrëfikëse kanë mbërritur në zonë dhe po punojnë për shuarjen e flakëve.

Nga zjarri në pallat,  nuk ka persona të lënduar.

Shqiptarja.com  07.06.2015

Një banesë dykatëshe është përfshirë nga flakët në qytetin e Shkodrës.

Zjarri ka rënë në orët e pasdites në një objekt në lagjen “Gjuhadol”.

Derën e banesës në vend të policëve e shpërtheu pronari i objektit Bep Gjeloshi.

Brenda ndërtesës për fatin e mirë nuk ndodhej askush edhe pse u dyshua fillimisht se gjendej një e moshuar.

Edhe pse zjarrëfikësit mbërritën në kohën e duhur humbën kohë derisa u futën në rrugicën ku ndodhej banesa për shkak të makinave të parkuara të cilat u desh të largoheshin me forcë.

Dyshohet se ajo zonë nuk ka patur energji elektrike e ndoshta as shërbim të telefonisë si shkak i djegies edhe të kabllove.

Shkak i rënies së zjarrit mendohet të jetë një shkëndijë elektrike.

Nga rënia e zjarrit në ndërtesën dykatëshe u rrezikua përhapja e flakëve edhe në banesat aty pranë por falë ndërhyrjes së zjarrëfikësve u arrit të shpëtoheshin.

Dëmet materiale të shkaktuara janë të konsiderueshme ndërkohë që ajo zonë po mbikqyret deri në normalizimin e situatës.

Shqiptarja.com 04.06.2015

Ditën e sotme u përfshi nga flakët godina e ish-hotel turizmit në qendër të qytetit të Kukësit.

Zjarri që dyshohet të jetë shkaktuar nga ndonjë shkëndijë elektrike ka shkaktuar dëmë të konsiderueshme materiale, por jo në njerëz.

Zjarrfikëset e mbërritura në vendngjarje kanë nisur punën për vënien nën kontroll të flakëve të zjarrit.

Godina e ish turizmit prej vitesh është braktisur pasi pronarët e tokës janë në konflikt me njëri-tjetrin.

Gazeta Dita,  22.05.2015

Tregu industrial në Kombinat u dogj mbrëmjen e së hënës. Një zjarr i përmasave të mëdha përfshiu tregun duke shkaktuar dëmë të konsiderueshme, por fatmirësisht pa të lënduar.

Burime policore thanë se vatra e zjarrit fillimisht është shkaktuar nga një shkëndijë elektrike në një prej njësive tregtare dhe më pas është përhapur edhe tek të tjerat aty pranë.

Flakët e mëdha kanë vënë në alarm njësitë e zjarrfikëseve, ku në vendngjarje kanë mbërritur 6 të tilla dukë bërë të munduar shuarjen e flakëve.

Në vendngjarje shkuan edhe forcat e policisë dhe autoambulanca. Të dhënat e para hetimore tregojnë se shkak për rënien e zjarrit mund të jetë bërë një shkëndije elektrike.

Ora News,  20.01.2015

Një zjarr shpërtheu sot në mesditë në ambientet e Ministrisë së Energjitikës por fatmirësisht u lokalizua në kohë duke shkaktuar vetëm dëme materiale.
Zjarri ra në një prej zyrave të katit të tretë të dikasterit të Ekonomisë dhe Energjitikës.
Fatmirësisht forcat e zjarrfikësve vepruan në kohë dhe lokalizuan flakët e zjarrit që shkaktuan vetëm dëme materiale.
Nga hetimet paraprake dyshohet se shkak i zjarrit mund të ketë qenë një shkëndijë elektrike.

www.balkanweb.com, 14.04.2012