info@energjia.al

Një makinë dy vëndëshe e cila përshkruan një distancë autonome 100-120 kilometra dhe e aftë për një shpejtësi deri në 80 km në orë ka hyrë në prodhim dhe tashmë është në dispozicion për shitje në Greqi.

E projektuar dhe prodhuar përmes bashkëpunimit të firmës greke Ecosun dhe një fabrike industrial kineze “Ecocar” u prezantua për herë të parë në Panairin Ndërkombëtar të 82 të Selanikut në shtator.

Kompania greke Ecosun  krijoi idenë tre vjet më parë duke projektuar produktin dhe duke furnizuar sistemet elektrike dhe bateritë.

Ndërkohë pjesa tjetër është bërë në Kinë, ku edhe ka më shumë eksperiencë më prodhimin e automjeteve elektrike dhe kushte shumë më fleksibël të prodhimitq ë luajnë një rol të rëndësishëm në konkurrueshmërinë e çmimit përfundimtar të produktit.

Është vetëm 224.5 centimetra e gjatë, 129 centimetra e gjerë dhe 157 centimetra e lartë, duke peshuar në një total prej 670 kg me bateritë e saj. Në këtë makinë rehatohen lehtësisht 2 persona dhe motori elektrik i saj 7.5 kW mundësohet nga gjashtë bateri me 72 volt.

Këto bateri mund të ngarkohen me 80 për qind brenda disa minutave dhe stacionet e ngarkimit janë vende publike .

Sipas prodhuesve rimbushja e plotë e një automjeti me një prizë normale kërkon 6 deri në 8 orë.

Scan Tv,  16.10.2017

Çmimet e naftës po qëndrojnë në rritje në sesionin e fundit të kësaj jave, pasi prodhimi i naftës bruto dhe rezervat në SHBA regjistruan rënie. Këto të dhëna sugjerojnë se, tregu po shkon drejt stabilizimit.

Gjithashtu, edhe të dhënat e forta mbi importet nga Kina kanë mbështetur çmimet. Me angazhimin e Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës për të ulur prodhimin, analistët shprehen se tregu po shkon me shpejtësi drejt stabilizimit.

Nafta Bruto Amerikane është rritur drejt 51 dollarëve për fuçi, ndërsa nafta Brent e Londrës po tregtohet pranë 56.7 dollarëve për fuçi. Rezervat e naftës bruto në Shtetet e Bashkuara ranë me 2.7 milionë fuçi, gjatë javës që u mbyll më 6 tetor, në totalin e 462.22 milionë fuçive, deklaroi Agjencia për Informimin mbi Energjinë.

Në anën tjetër, prodhimi i naftës ra me 81 mijë fuçi në ditë, në totalin e 9.48 milionë fuçive në ditë. Importet e forta nga Kina, që arritën në një mesatare prej 8.5 milionë fuçi në ditë, në periudhën Janar-Shtator, gjithashtu mbështetët çmimet e naftës. Kina është importuesi më i madh i naftës në botë.

Scan Tv,  14.10.2017

Ishte dhjetori i vitit 2016 kur qytetarët e Prishtinës u alarmuan për shkallën e lartë të ndotjes së mjedisit në kryeqytet. Duke u bazuar fillimisht në të dhënat e monitoruesit të cilësisë së ajrit nga Ambasada Amerikane në Prishtinë, u konfirmua se gjendja e ajrit është në nivele të larta të ndotjes.

Përveç kushteve atmosferike, termocentraleve të vjetra dhe gazrave që lëshojnë veturat e vjetra në qarkullim, një faktor tjetër i ndotjes ishte konstatuar të jetë edhe ngrohja me lëndë djegëse, siç është thëngjilli.

Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Albena Reshitaj, ka deklaruar se një nga prioritetet në mandatin e saj, do të jetë ngritja e cilësisë së ajrit.

Andaj, ndër masat e para në këtë drejtim, ajo ka përmendur ndalimin e përdorimit të thëngjillit për ngrohje nga bizneset dhe ekonomitë familjare.

Kryeshefi ekzekutiv i Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës, Ilir Morina, i ka thënë Radios Evropa e Lirë, se një vendim i tillë do t’i kontribuonte shëndetit të njerëzve, duke e ruajtur mjedisin, sidomos gjatë stinës së dimrit kur kushtet atmosferike e rëndojnë gjendjen e ajrit. Sipas tij, gradualisht duhet të fillohet me alternativa të tjera për ngrohje.

“Thëngjillin mund ta zëvendësojnë me dru, mund ta shfrytëzojnë më pak, mund ta shfrytëzojnë në ditët kur janë më të pastra, jo në momentet kur kemi javën e smogut. Do të pretendohet të arrihet një kontroll i shtuar, një inspektim i shtuar dhe një dënim i keqpërdoruesve“, ka thënë ai.

Bazuar në të dhënat e fundit nga rezultatet në terren, Morina ka konstatuar se për muajt, korrik dhe gusht, gjendja e ajrit ishte e qëndrueshme për kah cilësia. Ndërkaq, shqetësimet rreth cilësisë së ajrit rriten gjatë stinës së vjeshtës.

Por, pavarësisht paralajmërimeve nga ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Morina thotë se nuk ka ende ndonjë datë specifike se nga kur do të fillonte të zbatohej vendimi për ndalimin e thëngjillit për ngrohje.

“Gjithçka është duke u bërë që të përgatitemi për nëntorin, dhjetorin, janarin, sepse ne e dimë se si do të jetë gjendja. Ne tanimë kemi përvojë 10 vjeçare. Çdo vit është përmirësuar gjendja e cilësisë së ajrit në Kosovë, falë vendosjes së filtrave të rinj, falë vendimeve që po merren për automjete dhe import. Por, fatkeqësisht disa nuk po implemetohen nga Ministria e Transportit siç është kontrolli teknik i lirimit të gazrave”.

“Mirëpo, do të ndikojë pozitivisht në ngritjen e cilësisë së ajrit dhe në marrjen e masave, por edhe në vetëdijesimin e shoferëve, vetëdijesimin e familjeve për lëndët djegëse, industrive, ekonomive e të gjitha këtyre”, ka shtuar ai.

Por, qytetarët e konsiderojnë si sfiduese një deklaratë të tillë të ministres Reshitaj, marrë parasysh buxhetin e ekonomive familjare.

Luljeta Zymberi mendon që situata ekonomike e imponon një gjë të tillë:

“Ne duhet të vetëdijesohemi që ambientin ta kemi më të pastër dhe të kemi kujdes për shumë gjëra dhe jo vetëm për ngrohje, mirëpo situata ekonomike e imponon që njerëzit të zgjedhin rrugën më të lirë”.

Edhe qytetari Hamit Kasabaçi shprehet ngjashëm:

“Përpos druve dhe thëngjillit, ne tjetër mundësi nuk kemi që të ngrohemi, andaj nuk e di se si ajo ka menduar që ta heqë drurin dhe thëngjillin. Me çka do të ngrohet ky popull?”.

Përveç tjerash, Kosova vazhdon të përballet me nivele të larta të ndotjes që vijnë nga termocentralet dhe veturat e vjetra.

Bazuar në një hulumtim të mëparshëm të Institutit GAP, vjetërsia mesatare e automjeteve në Kosovë është 18 vjet.

Më 27 qershor të këtij viti ka hyrë në fuqi Ligji i ri për automjete, i cili parasheh se në Kosovë nuk mund të importohen vetura më të vjetra se 10 vjet.

Radio Evropa e Lirë,  05.10.2017

Ekonomia e Arabisë Saudite ka treguar tkurrje në 2 tremujorë radhazi për të parën herë që prej krizës financiare globale, ndërkohë që mbretëria përballet me çmime të ulëta të naftës dhe përpjekjet e bizneseve për të përballuar reformat ekonomike.

Produkti i Brendshëm Bruto i  Mbretërisë u tkurr me 1% në tremujorin e dytë me bazë vjetore. Në fillim të 2017-ës, ekonomia regjistroi rënie me 0.5%.

Princi trashëgimtar, Mohammed Bin Salman, po përpiqet të transformojë ekonominë më të madhe arabe në një kohë kur çmimet e naftës janë në gjysmën e nivelit të vitit 2014.  Megjithatë, ndërsa autoritetet përpiqen të reduktojnë varësinë e Arabisë Saudite nga nafta, ata po udhëheqin vendet anëtare të OPEC për të ulur prodhimin dhe rritur çmimet.

Të dhënat tregojnë gjithashtu se si industritë e tjera përveç naftës, po hasin vështirësi. Produkti i Brendshëm Bruto duke përjashtuar naftën, që është motori kryesor i krijimit të vendeve të punës, u rrit poshtë 1%-shit, nxitur kryesisht nga sektori qeveritar.

Ekonomia e Arabisë Saudite nuk ka treguar tkurrje për 2 tremujorë radhazi që prej vitit 2010.

Scan TV,  03.10.2017

Çmimet e naftës janë gjendur nën presion, në fillim të sesionit të sotëm, për shkak të forcimit të dollarit amerikan.

Por, në orët e pasdites, dy bençmarkët kryesorë ju rikthyen fitimeve, për shkak të deklaratës së ministrit iranian të naftës, i cili e cilëson marrëveshjen e OPEC si të pranueshme, por ka bërë thirrje për disa ndryshime.

Kjo përkthehet nga investitorët, se edhe Irani do të respektojë marrëveshjen e OPEC dhe prodhuesve të tjerë të naftës, për uljen e prodhimit me 1.8 milionë fuçi në ditë.

Deri më tani, Irani nuk i është përmbajtur marrëveshjes pasi dëshironte të rifitonte tregun e humbur gjatë periudhës së sanksioneve të perëndimit.

Irani parashikon në mbajë nivelin aktual të eksporteve, prej 2.6 milionë fuçi naftë në ditë, edhe për pjesën e mbetur në vitit 2017.

Gjithashtu, në takimin e së premtes, në Vjenë ministrat e naftës të vendeve anëtare të OPEC deklaruan se, ulja e prodhimit ka ndihmuar në rënien e rezervave globale të naftës, pranë mesatares 5-vjeçare.

Por, gjithsesi, ulja e prodhimit nga OPEC po përballet me rritjen e prodhimit të naftës argjilore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Investitorët në tregun e naftës, do të jenë të fokusuar edhe tek zhvillimet që kanë të bëjnë me Korenë e Veriut.

Të dielën, Sekretari amerikan i Thesarit, Steve Mnuchin, deklaroi se, presidenti Donald Trump, dëshiron të shmangë një luftë bërthamore me Korenë e Veriut.

Scan Tv,  29.05.2017

Çmimet e naftës i janë rikthyer fitimeve në sesionin e sotëm, duke u tregtuar pranë nivelit më të lartë në 5 muajt e fundit.

Të dhënat e publikuara sugjerojnë se, prodhuesit kryesorë në Lindjen e Mesme vazhduan të ulin prodhimin, në linjë me angazhimet e OPEC për të zvogëluar mbifurnizimin e tregut. Gjithashtu, edhe dollari i dobët ka mbështetur çmimet, jo vetëm të naftës por të të gjitha lëndëve të para që tregtohen në monedhën e gjelbër.

Nafta Brent e Londrës po tregtohet mbi 55.7 dollarë për fuçi, niveli më i lartë në 5 muajt e fundit. Edhe nafta Bruto amerikane është ngjitur sërish mbi 50 dollarë për fuçi.

Optimizmi për çmimet e naftës filloi që javën e kaluar, kur Organizata Ndërkombëtare e Energjisë, përmirësoi parashikimin për kërkesën gjatë këtij viti, ndërsa OPEC parashikon që bota do të ketë më shumë nevojë për naftë gjatë vitit të ardhshëm.

Ndërsa në sesionit e sotëm, çmimet morën një mbështetje nga të dhënat e Irakut, prodhuesi i dytë më i madh i OPEC, që raporti një ulje të prodhimit me 260 mijë fuçi në ditë. Gjithsesi, rritja e çmimeve mund të inkurajojë prodhuesit e naftës argjilore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës të rrisin prodhimin.

Një ditë më parë, qeveria amerikane deklaroi se parashikon që prodhimi i naftës argjilore në rritet për të 10-in muaj me radhë gjatë tetorit.

Scan Tv,  20.09.2017

Prodhimi më i madh i energjisë elektrike nga burimet e ripërtëritshme bëhet nga hidrocentralet, kapaciteti instalues i tyre është 79.49 megavate. Nga energjia me erë prodhohen 1.35 megavate dhe nga ajo solare 0.602 megavate.

Energjia më e madhe e ripërtëritshme në Kosovë vjen nga hidrocentralet, nga energjia me erë dhe nga ajo solare. Totali i përgjithshëm i prodhimit të energjisë elektrike të ripërtëritshme është 81 megavate.

Në Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik (MZHE) thonë se momentalisht prodhim më të madh të energjisë elektrike alternative ka nga hidrocentralet, kapaciteti instalues i tyre është 79.49 megavate: “48.18 megavate nga hidrocentralet ekzistuese dhe 31.25 megavate nga hidrocentralet e reja të shpërndara në Deçan, Dragash, Mitrovicë dhe në Shtërpcë, solare 0.602 megavate në Klinë dhe në Pejë, si dhe 1.35 megavate nga era në Golesh. Po ashtu kemi edhe shumë projekte të tjera në ndërtim e sipër. Këto centrale ndërtohen nga sektori privat (ndërkombëtar në bashkëpunim me vendorët) dhe nuk kanë implikim për buxhetin e shtetit, përkatësisht rregullohen përmes feed-in tarifave nga ZRRE-ja, e cila shpërndahet në faturat e konsumatorëve”, tha Besiana Qorraj, nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik.

Gazeta Zeri,  20.09.2017

Çmimet e naftës u regjistruan në rritje gjatë sesionit të parë tregtar të kësaj jave. Trajektorja e re e çmimeve merr shtysë nga diskutimet më të fundit të ministrit saudit të naftës, për mundësinë e shtyrjes në kohë të marrëveshjes së shkurtimit të prodhimit, përtej marsit të vitit që vjen.

Diskutimet janë zhvilluar sëbashku me homologun e tij nga Venezuela dhe Kazakistani. Kjo ka eliminuar disi presionin ndaj çmimeve që vjen si pasojë e asaj që mund të prodhojë uragani irma.

Investitorët dhe tregjet i tremben faktit se Irma mund të dëmtojë kërkesën për arin e zi në vend. Në çelje të sesionit të sotëm, nafta brent e Londrës kuotohej pranë nivelit të 54.08 dollarëve për fuçi, ndërsa ajo bruto amerikane pranë 47.89 dollarëve për fuçi.

Scan tv,  11.09.2017

Franca planifikon që këtë vit të kalojë një ligj që do të hapë shumë debate. Ligji në fjalë parashikon ndalimin e eksplorimit dhe prodhimit të naftës e gazit në territorin tokësor dhe atë detar duke filluar prej vitit 2040.

Franca do të bëhej vendi i parë që ndërmerr një vendim të tillë drastik. Projektligji tashmë është gati dhe pritet të prezantohet shumë shpejt.

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron kërkon ta bëjë vendin e tij të çliruar nga gazrat e karbonit brenda 2050.

Në vitin 2040 ndërkohë, Franca planifikon që t`i japë fund edhe shitjes së autoveturave me motor me djegie, ashtu si një sërë shtetesh të tjera, kryesisht europiane.

Vendimi, paçka se është drastik, është mjaft simbolik, pasi Franca prodhon vetëm 6 milionë fuçi naftë në vit, ose 1% të asaj që vendi konsumon. Ligji nuk do të ndalojë importin dhe përpunimin e naftës në vend.

Scan Tv,  07.09.2017

Prodhimi industrial në Gjermani u regjistrua në nivele të pandryshuara gjatë Korrikut, tregojnë të dhënat e fundit. Rritja e prodhimit në ndërtim dhe manifakturë u zhbë nga rënia e sektorit energjetik.

Të dhënat sinjalizojnë se, fabrikat do të kontribuojnë me një hap më të ngadaltë në rritjen ekonomike gjatë tremujorit të tretë të këtij viti. Prej kohësh, konsumi i ka zënë vendin tregtisë dhe prodhimit si lokomotiva e ekonomisë gjermane.

Punësimi pranë kapacitetit të plotë, rritja reale e pagave dhe normat e ulta të interesit po nxisin gjermanët që të shpenzojnë.

Një ditë më parë ndërkohë, të dhënat tregonin një rënie të porosive industriale gjatë Korrikut. Sa i përket prodhimit industrial, të dhënat e Korrikut vijnë pas një rënie me 1.1% gjatë muajit Qershor.

Ekspertët shprehen se, këto të dhëna vënë në pikëpyetje forcën reale të ekonomisë më të madhe të Europës.

Sektori energjetik i ka dhënë goditjen më të madhe industrisë, pasi regjistron një rënie të prodhimit me 4.7%, që është edhe rënia më e madhe që prej Janarit të vitit 2011.

Scan Tv,  07.09.2017