info@energjia.al

OSHEE vijon kontrollet e vazhdueshme në të gjithë Shqipërinë. Skuadra Task Forcë e OSHEE vuri në pranga 2 abonentë në qytetin e Durrësit për vjedhje të energjisë elektrike përmes skemave të ndryshme.

Njëri nga abonentët e proceduar ishte edhe pronar i një subjekti privat, lokal dasmash.

Ndërsa abonenti tjetër ishte debitor ndaj shtetit 9 milionë lekë. Ky i fundit, krahas kësaj përdorte një linjë të dytë, jashtë matësit për furnizimin me energji.

Sipas të dhënave të OSHEE, nga kontrollet e fundit janë proceduar rreth 50 persona vetëm në Rajonin e Durrësit.

Scan Tv,  16.11.2017

Policia e Bulqizës ka zbardhur brenda 24 orësh dhunimin e punonjësve të një HEC-i në Valikardh, duke vënë në pranga një person dhe shpallur në kërkim tre të tjerë. Ndërkohë një nga punonjësit e dhunuar tregoi nga spitali sulmin ndaj HEC-it. Ilirjan Rusi thotë se agresorët, të maskuar e të armatosur i dhunuan për rreth 2 orë. Përfaqësues të investimit të kundërshtuar, pretendojnë se në sulm janë përfshire rreth 20 persona të cilët kanë dëmtuar HEC-in.

Zbardhet brenda 24 orëve dhunimi i punonjësve të një HEC-i në Valikardhë, të Bulqizës.

44-vjeçari Gëzim Liçi është arrestuar, tre janë shpallur në kërkim ndërsa 8 të tjerë janë shoqëruar për sqarim për ngjarjen e regjistruar mbrëmjen e së martës.

Sipas policisë, gjatë sulmit mbeten të plagosur dy punonjës të HEC-it, por përfaqësuesit e firmës të cilët kanë marrë ndihmë mjekësore në spitalin rajonal.

Nga spitali, Ilirjan Rusi, një prej pesë punonjësve të plagosur rrefeu sulmin dhe dhunën e pësuar.

Ai thotë se agresorët të armatosur dhe të maskuar i goditën me qytë automatiku dhe sende të forta për rreth dy orë.

Rusi: “Kanë ardhur, mund të kenë qenë 6-7 veta me maska dhe armë, na kanë rrahur dhe masakruar për dy orë, na kanë thyer mjetet edhe kërkojnë që mos bëhen më punime aty.”

Pretendimet se pranë HEC-it u qëllua konfirmohen edhe nga policia e cila thotë se në vendngjarje gjeti një gëzhojë ndërsa evidentoi edhe dënimin e makinerive.

Policia e Bulqizës thotë se është e angazhuar për kapjen e personave në kërkim dhe sqarimin e ngjarjes, ndërkohë që kujtojmë se ndërtimi i HEC-it në Valikardh të Bulqizës është kundërshtuar prej vitesh me protesta dhe reagim të fortëe nga banorët e zonës.

Ora News,  12.10.2017

Një konflikt që vijon prej disa vitesh ka degjeneruar këtë të martë me dhunë fizike mes disa personave, ku dy prej tyre kanë mbetur të plagosur.

Policia njoftoi se ngjarja ka ndodhur në një hidrocentral në zonën e Martaneshit, ku 5 punonjës të hidrocentralit të Valikardhit janë qëlluar me mjete të forta nga persona të paidentifikuar. Ata po punonin për hapjen e kanaleve ujëmbledhëse për veprën hidrike, ndërsa dy prej tyre kanë përfudnuar në spitalin e Bulqizës.

Të lënduarit janë shtetasit G.B, rreth 50 vjeç, banues në Elbasan dhe shtetasin K.R, rreth 45 vjeç, banues në Shupenzë. Por korespondeti i Ora News ka kontaktuar me drejtorin e përgjithshëm të hidrocentralit të valiakardhit, Lulzim Lalosha, i cili ka thënë se personat që dhunuan punonjësit ishin fshehur në pyll.

Sipas tij, pasi kanë dalë nga zona ku idhin fshehur, ata kanë qëlluar disa herë në ajër me armë zjarri, dhe më pas kanë dhunuar punëtorët e hidrocentralit. Drojtori thotë se e gjithë ngjarja është regjistruar në Liqenin e Parthës në Tërnovë.

Mësohet se njëri prej të plagosurve është në gjendje më të rënduar. Policia nuk ka emra konkretë dhe persona të dyshuar si autorë të plagosjes.

Situata të tilla konfliktuale vojojnë prej gati pesë vitesh, ku në një rast banorët e zonës i vunë flakën një pjese të tij. Po ashtu, janë zhvilluar edhe protesta kundër kësaj vepre hidrike, me pretendimin se nuk janë respektuar kushtet e kontratës. Ajo që ka ndodhur këtë të martë, është një këmbanë alarmi për të parandaluar përshkallëzimin e situatës, dhe pse jo për të parandaluar që herën tjetër të ketë edhe viktima.

Ora News,  11.10.2017

Dy punonjës të një firme në Maliq janë arrestuar duke transportuar një sasi nafte prej 280 litrash, të vjedhur nga vetë ata në firmën ku punonin.

Policia bën me dije se në pranga ka rënë Julian Muçollaru 25 vjeç dhe Aleksandër Shkëmbi, 35 vjeç, ku ky i fundit është edhe autori i vjedhjes së karburantit të firmës. Burime zyrtare nga policia bëjnë me dije se Julian Muçollari ka pasur dijeni që karburanti ka qenë i vjedhur dhe e ka blerë atë nga 35- vjeçari.

Mbi dy të arrestuarit rëndon vepra penale e “Vjedhja duke shpërdoruar detyrën” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale”.

Njoftimi i policisë:
Specialistët e Seksionit për Krimet në Komisariatin e Policisë Maliq, bënë kapjen dhe arrestimin në flagrancë të shtetasve :
• Aleksandër Shkëmbi, 35 vjeç, banues në fshatin Çiflig-Korçë dhe
• Julian Muçollari, 25 vjeç, banues në fshatin Poçestë, (të dy punonjës në një firmë private ndërtimi).
Më datë 07.10.2017, në Maliq, shërbimet e Policisë kanë kapur në flagrancë shtetasin Julian Muçollari, duke transportuar me mjetin e tij kamionçinë tip “Ford”, një sasi karburanti prej rreth 280 litra (naftë), e cila rezulton se është vjedhur tek firma private nga shtetasi Aleksandër Shkëmbi.
Nga hetimet e kryera dyshohet se shtetasi Julian Muçollari, duke patur dijeni për faktin e mësipërm, ia ka blerë sasinë e naftës shtetasit Aleksandër Shkëmbi.
Nga ana e Policisë, po kryhen hetime nëse ka persona të tjerë të implikuar në këtë ngjarje, si edhe po punohet për dokumentimin e plotë të saj.
Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë të Rrethit Gjyqësor Korçë për veprat penale : “Vjedhja duke shpërdoruar detyrën” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale” parashikuar nga nenet 135 dhe 287/b të Kodit Penal.

Shqiptarja.com

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Dibër ku një 16-vjeçar ka rënë në kontakt me energjinë elektrike teksa po zinte peshk në lumë, dhe për pasojë ka ndërruar jetë.

Ngjarja ka ndodhur në fshatin Vakuf, ndërsa viktimë e kësaj ngjarjeje ka mbetur Flori Ciku, i cili po peshkonte me gjenerator në lumin Drini i Zi.

Policia e Dibrës ka bërë me dije   se L.Ç, 16 vjeç, banues në fshatin Vakuf, Dibër, duke gjuajtur peshk me gjenerator elektrik, në lumin Drin në afërsi të fshatit Fushë-Alije, është vetëaksidentuar duke rënë në kontakt me rrymën elektrike ku për pasojë  ka gjetur vdekjen e menjëhershme.

Gjithashtu në lidhje me këtë ngjarje është bërë arrestimi në flagrancë për veprat penale “Veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës”, “Peshkim i paligjshëm”, parashikuar nga nenet 301, 204, të Kodit Penal, i 35-vjecarit Leonard Begu, banues në Peshkopi, pasi ky shtetas dyshohet se ka qenë sëbashku me  16-vjeçarin .Ç, duke peshkuar në mënyrë të paligjshme, dhe pasi ka ndodhur ngjarja ka fshehur disa sende të cilat janë gjetur nga policia në automjetin e tij, automjeti i cili është sekuestruar në cilësinë e provës materiale.

Shqiptarja.com  27.09.2017

Një 57-vjeçar është arrestuar ditën e sotme në Lushnjë pasi k goditur punonjësine  e OSHEE.

Gëzim Koçiu, 57 vjeç, banues në Lushnje u arrestua në flagrancë nga policia pasi goditi për shkak të detyrës punonjësin 58 vjeçarë të OSHEE me inicialet M.T.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnje për veprën penale “Goditje për shkak të detyrës”.

Njoftimi i plotë i policisë:
Lushnje
Godet punonjësin e OSHEE_së për shkak të detyrës, arrestohet në flagrancë nga policia.
Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Lushnje, arrestuan në flagrancë shtetasin
-Gëzim Koçiu, 57 vjeç, banues në Lushnje.
Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi ka goditur për shkak të detyrës punonjësin e OSHEE_së, shtetasin M.T, 58 vjeç, banues në Lushnje.
Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnje për veprën penale “Goditje për shkak të detyrës” parashikuar nga Neni 237 i Kodit Penal.

Shqiptarja.com  25.09.2017

Vjedhja e energjisë elektrike vijon edhe pse penalitetet ligjore janë forcuar së tepërmi tre vitet e fundit, pas aksionit masiv për ta çrrënjosur këtë fenomen.

Një abonente nga Fieri kishte hequr metesin duke e fshehur atë, veprim i cili është konstatuar nga grupet e OSHEE, të cilët e kallëzuan atë në Polici, ndërsa në Librazhd janë evidentuar gjashtë raste të vjedhjes së energjisë elektrike.

Konkretisht në Fier, abonentja Bajame G.,  zhduku matësin e energjisë dhe për këtë arsye u denoncua.

Të tjera raste si: Qemal K., nuk kishte kontrate dhe u gjet i lidhur me energji, duke mos patur as matës; Çobo B., procedim për rilidhje të paligjshme; si dhe Lulzim T., u kap në flagrancë duke vjedhur energjinë elektrike.

Po nga Fieri regjistrohet nje incident i shëmtuar, ku për shkak të detyrës goditet elektricisti Indrit M. Punonjësi ka asistuar në kontrollet e natës per vjedhjen e energjisë nga abonentët, në fshatin Radostinë.

Në Librazhd, zonë nën administrim nga Drejtoria Rajonale OSHEE Elbasan, janë zbuluar raste të vjedhjes së energjisë elektrike, ku konkretisht:

Ilmi B., Altin S., Gentian S., dhe Alil A., u kapën me rilidhje të paligjshme të energjisë. Policia, në vendngjarje, kreu veprimet, kurse materialet i kaluan prokurorisë.

Shqiptarja.com  18.09.2017

Një abonente nga Fieri kishte hequr metesin duke e fshehur ate, veprim i cili eshte konstatuar nga grupet e OSHEE, te cilet e kallëzuan ate ne Polici.
Aksionet per vjedhjen e energjisë vijojnë normalisht, ku ne Fier, p.sh., janë konstatuar disa raste. Aksione të përqëndruara ka patur edhe në zonën e Librazhdit.

Konkretisht në Fier, abonentja Bajame G., zhduku matesin e energjise dhe për këtë arsye u denoncua.

Të tjera raste si: Qemal K., nuk kishte kontrate dhe u gjet i lidhur me energji, duke mos patur as matës; Çobo B., procedim për rilidhje të paligjshme; si dhe Lulzim T., u kap në flagrancë duke vjedhur energjinë elektrike.

Po nga Fieri regjistrohet nje incident i shentuar, ku për shkak të detyrës goditet elektricisti Indrit M. Punonjësi ka asistuar në kontrollet e natës per vjedhjen e energjisë nga abonentët, në fshatin Radostinë.

Në Librazhd, zonë nën administrim nga Drejtoria Rajonale OSHEE Elbasan, janë zbuluar raste të vjedhjes së energjisë elektrike, ku konkretisht:

Ilmi B., Altin S., Gentian S., dhe Alil A., u kapën me rilidhje të paligjshme të energjisë. Policia, në vendngjarje, kreu veprimet, kurse materialet i kaluan prokurorisë.

energjia.al  18.09.2017

OSHEE vijon aksionet e prerjeve të energjisë elektrike ndaj debitorëve.

Në 24 orët e fundit janë regjistruar disa procedime penale në Vlorë, Shkodër dhe Librazhd.

Kështu, OSHEE Vlorë ka denoncuar në polici babain e elektricistit i cili vidhte energji me linje të dytë jashtë sistemit të matjes në “Lagjen Pavarësia”.

OSHEE deklaron se në Velipojë është shoqëruar nga policia abonenti R. Nikolli pronar i një kompleksi shërbimi, me akuzën e cënimit të matësit dhe manipulim të dhënash.

Gjithashtu në Shkodër Frrok G. dhe Besnik S. në Lezhë Sander S. dhe në Bushat abonenti Mark N. abonentë familjarë sipas policisë kanë cenuar matësin elektrik duke ndërhyrë.

OSHEE u bën thirrje abonentëve mos tentojnë vjedhjen e energjisë, pasi rrezikojnë që të ndëshkohen  deri ne 3 vjet heqje lirie.

Shqiptarja.com  15.09.2017

Tre persona janë vënë në pranga nga Policia e Tiranës me akuzen e vjedhjes.

Fatos Hasa, Roland Puleci dhe Sul Lami u kapën nga efektivët e Komisariatit nr. 1 në Tiranë teksa po vidhnin karburant në një mjet tip eskavator në fshatin Mullet.

Policia sekuestroi dy automjete, një pompë elektrike, 8 bidona dhe 120 litra naftë.

Po verifikohet ndërkohë nëse këta persona janë edhe autorët e vjedhjes së ndodhur më 10 shtator në një kantier ndërtimi gjatë rrugës Tiranë-Elbasan.

Top Channel,  13.09.2017