Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

pastrim

Avokatja e popullit pastroi para me ARMO-n

Erinda Ballanca, Avokatja e re e Popullit ka një të shkuar me të vërtetë të turbullt. Një ditë pas emërimit të saj në këtë detyrë me propozim të Partisë Demokratike, dalin fakte të reja që vërtetojnë përfshirjen e Ballancës në një prej…

Koka: Aksion në industrinë hidrokarbure

Ministri i Mjedisit, Lefter Koka inspektoi impiantin e pastrimit të grykëderdhjes së lumit Shkumbin, të njohur si një nga grykëderdhjet më problematike në vend. Pasi përfundoi inspektimin e impiantit Ministri Koka e vlerësoi maksimalisht…

Aksion kundër ndotjes së ajrit në Prishtinë

Sot në Sheshin Nëna Terezë në Prishtinë, PEN - Rrjeti i Edukatorëve Bashkëmoshatarë dhe Lëvizja Shkenca për Ndryshim - SFCK, në mbështetje nga Komisioni Evropian, kanë ftuar të gjithë njerëzit, të rinjtë, fëmijët dhe prindërit, që të…

CEZ, Kalaj dhe Shkëlzen Berisha nën hetim

Ditë ankthi dhe pasigurie për ish-kryeministrin Sali Berisha dhe djalin e tij, Shkëlzen Berisha, të cilët me ndërmjetësimin e sekserit Nuel Kalaj, rezultojnë se kanë mundësuar shitjen abuzive të 75 për qind të aksioneve të kompanisë…

TAP pastron zonat përreth urave

Përkushtimi i TAP-it për mjedisin vendor dhe për Sigurinë dhe Shëndetin është thelbësor për projektin tonë. Përpara fillimit të rikonstruksionit të urave në zonën e Fierit, në Shqipëri, TAP-i nisi një operacion pastrimi që filloi në shtator…

Trajtimi i hidrokarbureve në port

Ngjarja e 3 ditëve të shkuara, kur një pjesë e mirë e plazhit të Durrësit u ndot nga mbeturinat e hidrokarbureve të një anije deri tani fantazëm, ka ngritur edhe shqetësimin nëse ekzistojnë struktura për trajtimin e mbetjeve të lëngëta të…

Punëtorët bien në depozitën e karburantit

Dy punëtorë kanë rënë brënda një depozite karburanti  në zonën e pallatit me shigjeta. Punëtorët po punonin për pastrimin e depozitës që kishte degraduar. Në vendngjarje mbërritën zjarrëfikësit që kanë arritur tashmë të gjejnë dy…

KEDS pastron mbi 600 km rrjet

KEDS ka nisur pastrimin e rrjetit nga drunjtë në tërë territorin e Kosovës. Pastrimi do të bëhet në trasetë e linjave 35 kV (kilovolt), 10 kV dhe 0.4 kV. Gjithsej do të pastrohen 633 kilometra rrjet. Arsye e pastrimit të rrjetit nga drunjtë…

Bechtel-i dhe KEK-u përmirësojnë mjedisin

Bechtel & Enka Projekti i Autostradës së Kosovës dhe KEK-u shpallin të përfunduar projektin e përbashkët te mbulimit te mbi 30 hektarëve te deponime së hirit te Termocentralit Kosova A ne zonën e Obiliqit. Si pjese e fushatës…