Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

parlament

Ligji për Trepçën, veç në letër

Në tetor bëhet një vit që nga miratimi i Ligjit për gjigantin metalurgjik “Trepça”. Në atë kohë ky Ligj u cilësua si shpëtim për këtë Ndërmarrje, por që implementimi i tij në praktikë të paktën deri tash ka mbetur vetëm në letër. Në…

Trepça, peng i formimit të qeverisë

Gjashtë muaj afat kishte qeveria e Isa Mustafës, që të themelonte Bordin Mbikëqyrës dhe Bordin Menaxhues të Kombinatit Trepça, që nënkuptonte edhe fillimin e zbatimit të Ligjit për të, por kjo nuk u arrit që prej miratimit të kornizës…

8 mln $ investime shtesë në industrinë e bakrit

Kuvendi i Shqipërisë miratoi gjatë seancës së sotme projektligjin për Miratimin e Shtesës së Koncesionit ndërmjet Ministrisë së Energjisë dhe Industrisë si autoritet kontraktues dhe Nesko Metal si koncesionari për disa objekte të industrisë…

ERE kërkesë Kuvendit: Amendoni ligjin

Enti Rregullator i Energjisë i është drejtuar Kuvendit me një kërkesë për amendime ligjore që synojnë rritjen e pavarësisë së institucionit dhe rritjen e kapaciteteve profesionale. “Domosdoshmëria e rishikimit nga Parlamenti për statusin…

Gjiknuri: Po shërojmë plagët e të shkuarës

Fjala e Ministrit të Energjisë dhe Industrisë z.Damian Gjiknuri gjatë seancës së sotme parlamentare: Sapo dëgjuam poezinë e radhës për Zharrëzën, nga njeriu që Zharrëzën nuk e kishte dëgjuar ndonjëherë edhe vite më parë kur problemi ka…

Gjiknuri: Me Zharrëzën po spekulohet, janë marrë masa

Replika në Kuvend e Ministrit të Energjisë dhe Industrisë z.Damian Gjiknuri pas fjalës së deputetit Ben Blushi Kjo është dëshmi e njohurive të dobëta që ke, aq sa i kërkon Parlamentit të ndryshojë udhëzimin e KQZ-së. Je një njeri i cili…

Reforma në energji krijoi garanci për investitorët

Fjala e mbajtur në seancën parlamentare nga ministri i Energjisë dhe Industrisë z.Damian Gjiknuri Flet ti për energjinë që po të dalin e-mailet se si shite asetin më të rëndësishëm kombëtar, po të dalin pazaret e disa viteve më parë.…

Statusi i naftëtarit, premtim i mbajtur

Në seancën e rradhës parlamentare, miratuam Statusin e Naftëtarit duke mbajtur kështu një premtim të rëndësishëm elektoral. Numri i përfituesve të këtij statusi llogariten rreth 5 mijë vetë ndërsa përfitues të pensionit në vitin e parë…

Fyerje në komisionin parlamentar për CEZ

Puna në komisionin hetimor parlamentar për zgjidhjen e kontratës me CEZ degradoi me ofendime mes deputetëve Edmond Spaho dhe Eduard Shalsi. Spaho: S’ke turp! Shalsi: Palaço! Spaho: Palaço je ti, që flet me këtë gjuhë. Shalsi:…

CEZ, Balla-Berishës: Vodhe miliona euro

Një debat plot nerv është zhvilluar sot në Kuvend mes ish-kryeministrit Sali Berisha dhe deputetit Taulant Balla . Ish-kryeministri Sali Berisha nisi të ofendojë Taulant Ballën, teksa ky i fundit nga vendi i kujtoi atij dëmin ekonomik prej…