info@energjia.al

Prej disa ditësh, në zonën e Thethit energjia elektrike shkëputej dy orë në ditë për shkak të një defekte në HEC.

Pas rregullimit të këtij defekti, OSHEE bën të ditur se në zonën e Thethit nuk do të ketë më shkëputje të energjisë elektrike.

Tip Channel,  08.07.2017

Një pjesë e Tiranës do të jetë ditën e sotme pa energji elektrike. Siç edhe njofton OSHEE-ja, mungesë energjie do të ketë tek zona e Pazarit të Ri dhe disa zona të tjera në Tiranë, nga ora 09:00 deri në 13:00.

Do të stakohet energjia elektrike gjatë këtij orari dhe zona që preket është:

midis rrugëve “Qemal Stafa” dhe “Shenasi Deshnica”, pranë shkollë “Fan Noli”.

energjia.al  04.07.2017

KEDS njofton se të shtunën do të ketë ndërprerje të planifikuara të energjisë elekrike në disa qytete të Kosovës, me kërkesë të palëve të treta të cilat janë duke kryer punime të ndryshme.

Në Shtime do të ndërprehet dalja 10 kV Carraleva prej orës 09:00 deri në ora 12:00 dhe prej orës 14:00 deri në ora 17:00. Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa energji elektrike do të mbesin: një pjesë e Shtimes, Qesta e Reqakut, Reqaku, Belinci, Caraleva, Topilla, Llanishta, Devetaku, Grejqevci, Zborci, Pjetkreshtica,Duga dhe Karaçica. Sipas KEDS-it, arsyeja e ndërprerjes është zhvillimi i punimeve nga firma “ERpower”.

Në Kaçanik do të ndërprehet dalja 10 kV Kaçaniku i Vjetër prej orës 06:00 deri në ora 10:00.  Gjatë kohës sa do të zgjatin punimet pa furnizim me energji elektrike do të mbesin fshatrat: Doganaj, Duraj, Kaçanik i Vjetër, Stagovë dhe Begracë. Arsyeja e ndërprerjes është montimi i ndarësit linjor në shtyllën ekzistuese, kurse punimet kryhen nga firma “Monting”.

Po ashtu do të ndërprehet dalja 10 kV Voskopoja prej orës 11:00 deri ne ora 13:00. Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do të mbesin: Voskopoja, Trupaj, Trimori, Bicaj (Biqevc), Palloshi (Biqevc), Nikaj, Tushaj – Soponica, Malsia (Malzezi), Vata, Nikaj dhe bizneset private. Sipas KEDS-it, arsye e ndërprerjes është montimi i shkarkuesve të mbitensionit në shtyllën ekzistuese. Punime nga firma Monting.

Në rajonin e Prishtinës, do të ndërprehet dalja 10  kV në Grashticë, prej orës 10:00 deri në ora 15:30. Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do të mbesin: Grashtica dhe Radasheci. Arsye e ndërprerjes është vendosja e ndarësit linjor në LP 10 kV.

Te Parku i Biznesit do të ndërprehet: dalja  10 kV në  Llapushnik prej orës 11:00 deri në orën 15:00. Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do të mbesin fshatrat: Llapushnik, Orllat, Negroc, Vuqak, Xhurgjicë, Shkolla Llapushnikut dhe Kleqka e re.

Në rajonin e Prizrenit, në nënstacionin Theranda do të ndërprehet dalja 10 kV Gjinovci prej orës 08:00 deri në orën 12:00 dhe prej orës 15:00 deri në ora 18:00. Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do të mbesin fshatrat: Topliqan, Gjinoc, Sallagrazhdë, Grejkoc, Gelacë dhe bizneset: N.T.S Leshan, Mishtorja BENI Shirokë, Geni Com OIL, NB Petroll, “Graniti”Bajram Lumi, Mermer Hasan Muharremi, Iseferi, Tafaj Elektrik, Pishina Dafina, Spahia Petroll, Mermeri-Sallagrazhdë, Selim Muharremi. Arsye e ndërprerjes është shtrirja e përçuesit sipas projektit ,,Zgjerimi i rrjetitit 2017″  Lot 10.

Në rajonin e Mitrovicës, do të ndërprehet dalja 10 kV Iber Lepenci prej ores 09:00 deri në ora 14:00. Gjatë kohës sa do të zgjatin punimet, pa furnizim me energji elektrike do të mbesin rrugët: Hakif Bislimi, Kemajl Loshi, Shaip Kalludra, Ali Fejzullahu, Shaban Idrizi, Elmaz Peci, Hoxhë Hasan Tasini, Gani Hajra,  Zhabar i Ulët & Zhabar i Epërm.

Në nënstacionin Vushtria 2 do të ndërprehet dalja 10 kV Ekstra prej ores 09:00 deri në ora 14:00. Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa energji elektrike do të mbesin rrugët: Bahri Kuqi, Shote Galica, Azem Bejta, Lutfi Musiqi, Shales, Drenicës, Adnan Shyti, Hoxhë Kadri Prishtina, 2 Maji, Osman dhe Shaban Bunjaku dhe fshati Begaj.

Do të ndërprehet edhe dalja 10 kV Maxhunaj prej orës 09:00 deri në ora 14:00. Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do të mbesin: Dumnica, Samadrexha, Cicilia, Sllakovci,  Ropica, Vilanci dhe një pjesë e fshatit Maxhunaj. Arsye e ndërprerjes është zhvillimi i punimeve në rrjet.

Në rajonin e Gjilanit, në Kamenicë do të ndërprehet dalja 10 kV Industriali prej orës 09:00 deri ne ora 12:00. Gjate kohës sa do të zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do të mbeten:  Muharremi Petroll, Biraria (Topanicë), Seperacioni, Ujësjellsi (Topanicë), Lindi Petroll, Fabrika e Bllokave, Dogana, Topanicë (Përparimi), Borovcët dhe Landi. Arsye e ndërprerjes është montimi i ndarësit linjor në LP e Industrialit.

Agjensia e lajmeve ekonomia,  16.06.2017

Ngrohtorja e Prishtinës “Termokos” Sh.A ka njoftuar se në koordinim të plotë me KEK-un, pas ngritjes së temperaturave në vendin tonë ka marrë vendim, që të ndërpres sot furnizimin e mëtutjeshëm me ngrohje për gjithë konsumatorët e vet.

“Rikujtojmë se furnizimi i jashtëzakonshëm me ngrohje, gjë e cila lejohet edhe me aktet ligjore në fuqi, kishte filluar pas rënies së temperaturave dhe kërkesave të konsumatorëve për vazhdimin e furnizimit me ngrohje”, thekosn Termokos.

Furnizimi me ngrohje ka vazhduar pa ndërprerje për më shumë se një javë, më saktësisht për aq kohë sa kjo ka qenë e nevojshme.

Zgjatja e furnizimit me ngrohje jashtë sezonit të rregull ngrohës, të përcaktuar me aktet ligjore në fuqi, ka ndodhur për herë të parë në historinë e ekzistimit të ngrohtores, ndërkohë që NP “Termokos” ka marrë shumë falënderime dhe mesazhe inkurajuese nga konsumatorët për ngrohjen e mjaftueshme dhe cilësore, që u kemi ofruar këtyre ditëve të ftohta.

Menaxhmenti i NP “Termokos” falënderon konsumatorët për mbështetjen e ofruar, në veçanti ata, që janë të rregullt në pagesën e shërbimeve  të ngrohjes, me shpresë se edhe sezoni i ardhshëm ngrohës do të jetë po kaq i suksesshëm sa ky sezon, që sapo përfundoi.

Agjensia e lajmeve ekonomia,  27.04.2017

Prej orës 10 të paradites gjysma e qytetit të Memaliajt ka mbetur pa energji elektrike.

Ky defekt ka ardhur pas një dëmtimi në linjën që furnizon me energji qytetin.

Pritet që defekti në linjë të zgjasë së paku deri nesër, duke bërë që qyteti të vijojë të mbetet pa energji elektrike.

Shqiptarja.com  13.04.2017

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike njofton se për arsye të investimeve do të mbetet pa energji një pjesë e zonës së Liqenit të Thatë nga ora 10:30 deri në 14:00.

OSHEE njofton banorët e zonës që të marrin masat për pjesën e ditës që do të mbeten pa energji elektrike.

Në pjesën e rrjetit te zona e Liqenit të Thatë janë duke u kryer disa investime nga OSHEE.

Shqiptarja.com  11.04.2017

Për shkak të punimeve që po kryhen në disa nënstacione, OSHEE ka njoftuar se do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në Tiranë.

Përmes një njoftimi Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, OSHEE, njofton se për shkak të punimeve të planifikuara më datën 24 mars, në nënstacionin “Traktora”, do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike nga ora 00:00 deri në orën 05:00. Për pasojë do të mbeten pa energji elektrike këto zona:

“Rruga “Ali Demi”, rruga “Hasan Sufa”, zona pranë ish Ndërtim Miniera, rruga “Gani Domi” , pallatet pranë Maternitetit të Ri, zona pranë spitalit Iranian, rruga “Qemal Stafa”, rruga “Sadik Petrela”, rruga “Telendini”, rruga “Ali Baushi”, rruga “Ramiz Treni”, rruga “Alibal Basha”, rruga “Ali Demi”, rruga “Shemsi Haka”, rruga “Mihal Grameno”, rruga “Petro Nini Luarasi”, rruga “Mustafa Lleshi”, rruga “Qamil Guranjaku”, zona pranë ish Artistikes, zona pranë Xhamisë Xhura, rruga “Aleksandër Moisiu”, rruga “Bajram Curri”, rruga “Vangjel Capo”, Fresku, zona e Teleferikut, rruga “Idriz Dollaku”, rruga “Sali Nivica”, rruga “Zonja Curre”, rruga “Shyqyri Ishmi”, rruga “Fatmir Haxhiu”, rruga “Mustafa Matohiti”, rruga “Lek Dukagjini”, rruga “Ismail Qemali”, pallatet përballe Fushës së Sportit “Ali Demi”, rruga “Hodo Beg”, zona pranë ATSH, rruga “Xhorxh Bush”, rruga “Xhorxh Martin”, rruga “Murat Toptani”, Privat/ Albace Shoes, Privat / Chatolinza.”,thuhet në njoftim

Ndërkohë po sot për shkak të punimeve që po kryhen në linjën 35kv L30-32 Shkozet – Durrës, janë pa energji elektrike disa zona në Durrës si: Fshatit Rinia, Bishti i Pallës, zona e Spitallës, zona e ish-Kënetës, zona e Nish Kimikes (Durrës), zona e Burgut, Peshkimi, Pastrimi Detar, Reparti 30-20, Fabrika e Kartonit, Hidrovoret.

Scan Tv,  21.03.2017

Zona përreth Stadiumit Qemal Stafa mbeti për orë të tëra pa furnizim me energji elektrike gjatë pasdites së djeshme.

Ndërprerja nisi rreth orës 14. Burime zyrtare pranë OSHEE thanë se shkak i ndërprerjes u bë një defekt tek fakulteti i Gjeologji Minierave, i shkaktuar nga Ndërmarrja e Bashkisë që kryente punime në zonë.

OSHEE tha gjithashtu se riparimi i defektit do të zgjaste rreth tre orë, duke bërë që furnizimi i zonës me energji të bëhet i mundur vetëm rreth orës 20:00 të mbrëmjes.

Shqiptarja.com  17.03.2017

OSHEE njofton ndërprerjen e energjisë elektrike në disa zona të kryeqytetit.

Në kuadër të investimeve në modernizimin e kabinave, sipas grafikut, sot datë 14 shkurt, do punohet në 6 kabina, gjatë intervalit të kohës 09.30 – 15.30

Zonat që preken nga stakimi i energjisë për qëllim të këtyre punimeve, sipas kabinës, janë:

1. Kabina “Grigor Heba 3″
Pjeserisht rruga “Grigor Heb”

2. Kabinat “Materniteti i Vjeter” dhe “Petal”.
Zona pa energji, “Bulevardi Zogu 1″ pjeserish, prane Maternitetit te Vjeter dhe rruga “Medar Shtylla” pjeserisht.

3. Kabina “Tekno Projekt”.
Zona pa energji, prane Zogut te Zi pjeserisht.

4. Kabina “Qemal Stafa 1″ .
Zona pa energji, rruga “Qemal Stafa”,

5. Kabina “Izraeli 4″
Zona pa energji, prane Fushes se Aviacionit, pjeserisht.

Shqiptarja.com  14.02.2017

Qyteti bregdetar sot do të jetë pa ujë të pijshëm nga ora 08:00 deri në orën 16:00 për të stakimit të energjisë elektrike në stacionin e pompimit në Fushë Kuqe.

OSHEE do të kryejë punime gjatë ditës së sotme në këtë linjë për remont.

“Ujësjellës Kanalizime Durrës njofton qytetaret se sot në dt 25.1.2017 do të ketë ndërprerje të furnizimit me ujë nga ora 08.00 deri në orën 16.00.

Shkak i ndërprerjes së furnizimit me ujë është stakimi i energjisë elektrike në stacionin e pompimit nga ana e OSHEE në Fushë Kuqe” thuhet në njoftimin e institucionit.

Shqiptarja.com  25.01.2017