Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

mjedis

Suedia merr masa afatgjata kundër ndotjes

Që nga fillimi i vitit 2020, në një përpjekje për të përmirësuar mjedisin, Suedia do të lejojë qytetet dhe komunat të krijojnë zona mjedisore duke kontrolluar makinat që munden të qarkullojnë në këto zona. Makinat me naftë që plotësojnë…

Mbeturinat pushtojnë Fierzën

Moti është përkeqesuar, në të gjithë vendin kanë rinisur reshjet e shiut dhe të dëborës në zonat malore. Probleme ka pasur edhe në qytetin e Kukësit, ku reshjet e shiut dhe rrëshqitja e dherave kanë shkaktuar probleme në disa akse rrugore…

Lufta e Kinës ndaj ndotjes mund të ndryshojë botën

Kina është duke bërë përpjekjet më të mëdha ndonjëherë për të reduktuar ndotjen, saqë politikat e reja të gjelbra kanë filluar të kenë impakt në të gjithë botën, duke transformuar gjithçka nga makinat elektrike, tek kërkesa në tregjet…

Roma merr masa kundër ndotjes

Roma, shtëpia e mijëra monumenteve të lashta është duke u kërcënuar nga ndotja e mjedisit që shkaktohet si pasojë e automjeteve motorike. Deri në vitin 2024 është planifikuar që makinat me naftë të ndalojnë së qarkulluari në qendrën e…

Fiat bëhet i “gjelbër”

Fiat Chrysler, që mori vlerësimet më të ulëta në revistën Consumer Reports,  ka bërë të ditur se do të heqë nga qarkulimi makinat me naftë duke nisur nga vitit 2022,  në një kohë të kolapsit të kërkesës dhe kostove të mëdha.  Në një plan…

Shqetësimet mjedisore që shkaktojnë hidrocentralet

Përdorimi i fuqisë së ujit është forma më e lirë e energjisë, por shqetësimet mjedisore dhe shqetësime të tjera hedhin dyshime mbi vlerën e saj. Hidrocentrali është energji e gjeneruar duke përdorur energjinë e lëvizjes së ujit. Shi ose…