Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

minierë

Bulqizë, plagoset në kokë minatori

Një minator në minierën e Bulqizës ka mbetur i plagosur pasi, është kapur nga një masiv gurësh. Ngjarja ka ndodhur paraditen e sotme, “ku kanë konstatuar se në ambjentet e brendshme të një galerie kromi, shtetasi U.Gj, rreth 39 vjeç,…

Trepça në luftë për ekzistencë

Edhe pas konstituimit të institucioneve të shtetit të Kosovës gjendja në “Trepçë” vazhdon të jetë e njëjtë, as me AKP-në e as me Qeverinë e Kosovës. Kjo e fundit nuk ka arritur ta formojë Bordin Mbikëqyrës e as atë Menaxhues pa të cilët nuk…

Një kilometër nën tokë

Çdo ditë, minatorët e Trepçës lëshohen në një thellësi prej mbi tetëqind metra nën sipërfaqen e tokës për të nxjerrë xehet dhe mineralet. Me punën e tyre ata nxjerrin mbi tokë, pasurinë nëntokësore të Kosovës. Afër hyrjes së minierës,…

Athinë, protestojnë minatorët e arit

Minatorët e papunë, si pasojë e mbylljes së një miniere ari në Halkidiki, protestuan këtë të mërkurë në Athinë. Rreth 2.000 persona bllokuan për disa orë dyert e Ministrisë së Mjedisit, e cila nuk ia rinovoi kompanisë kanadeze lejen për…

Në minierën e Munellës janë 4 tonë rezerva ar

Nëntoka shqiptare është e pasur me minerale, sidomos bakër në të cilin ka edhe një sasi ari.  Sasia e arit është më e përqëndruar në minieren e Bakrit të Munellës, ku sipas një analizë që ka bërë së fundmi Ministria e Industrisë dhe…

Bulqizë, aksident në minierë

Një aksident me pasojë plagosjen e një minatori është verifikuar pasditen e së mërkurës në minierën e Bulqizës. Nga të dhënat e fundit rezulton se ngjarja ka ndodhur në galeritë e zonës D, ku minatori, gjatë një kontrolli me levë në…

Mittal kërcënon pas shitjes së minierës në Ljubjanë

Prodhuesi dhe lideri në botë në fushën e prodhimit të çelikut, Arcelor Mittal ka paralajmëruar se do të anulojë një investim të planifikuar në Bosnjë dhe do të paraqesë një kërkesëpadi, në një gjykatë ndërkombëtare nëse qeveria e Bosnjës do…

Asteroidet, minierat e së ardhmes

Një studim fizibiliteti i vitit 2012 mbi marrjen e mineraleve nga asteroidët, është dokumenti ku mbështetet Goldman Sachs për të bërë një propozim të çuditshëm për investitorët. Gërmimi në hapësirë mund të shndërrohet në një industri me…

Ukrainë, shpërthim në një minierë

Një shpërthim i fuqishëm në një minierë qymyri në pjesën perëndimore të Ukrainës, ka shkaktuar 8 viktima. Sipas njoftimit të shërbimeve të emergjencës, 20 minatorë janë shpallur të zhdukur pas shpërthimit. Ndërkohë mediat lokale…

Minatorët kërkojnë zbatimin e ligjit për Trepçën

Minatorët e minierës së Trepçës në Stantërg, i kanë kërkuar Qeverisë së Kosovës që të fillojë së zbatuari Ligjin për kombinatin dhe të krijojë kushte më të mira të punës për ata. Isuf Beqiri, minator në minierën e Stantërgut që prej…