Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

mbrojtje

Kosovë, mbrojtja e ajrit nxjerr qymyrin jashtë përdorimit

Ishte dhjetori i vitit 2016 kur qytetarët e Prishtinës u alarmuan për shkallën e lartë të ndotjes së mjedisit në kryeqytet. Duke u bazuar fillimisht në të dhënat e monitoruesit të cilësisë së ajrit nga Ambasada Amerikane në Prishtinë, u…

Zonat e mbrojtura, çfarë ndodh me HEC-et

Këshilli i Ministrave ka miratuar ligjin e ri për zonat e mbrojtura që sjell një serë risish në aspektin e përcaktimeve ligjore por edhe detajon penalitetet për rastet e dëmtimit të tyre. Por çfarë do të ndodhë me ata që ushtrojnë…

Gjyqi ndaj Ismailajt, merret në mbrojtje dëshmitari

Gjyqi ndaj Kastriot Ismailjat, administrator i DIA u zhvillua ditën e sotme ku me interes u prit dëshmia e Romeo Kara, jurist i i Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike. I ruajtur nga 5 policë të Forcave Speciale, Kara është…

Komunat serbe zotohen se do t’a mbrojnë Trepçën

Vendimet mbi fatin e “Trepçës” nuk mund të merren në mënyrë të njëanshme dhe pa marrë parasysh faktin që shumica e objekteve gjenden në territorin e komunës me shumicë Serbe, është thënë në një takim në Zvecan, ku pjesëmarrës ishin edhe…

Këshilla për mbrojtjen e baterisë së celularit

Bateria e telefonit celular është një sfidë në vete. Gjithmonë, jetëgjatësia e saj ka qenë një problem për përdoruesit e telefonave. Por, janë disa këshilla të cilat nëse filloni t’i aplikoni, mund t’iu ndihmojnë me këtë problem dhe të…

ATK mbron pikat e pafiskalizuara të karburanteve

Procesit të fiskalizimit të kompanive të derivateve nuk po i shihet fundi. Madje, pajisja e tyre me arka speciale, që ka nisur nga viti 2012, është bllokuar komplet, raporton lajmi.net. Stopimin e këtij procesi e ka bërë vetë shteti,…

Marrëveshja e Berishës mbrojti ish-drejtorin e CEZ

Marrëveshja mes CEZ-it dhe kompanisë “Debt International Advisory” të Kastriot Ismailajt, i ka dhënë “imunitet” ish-drejtorit të parë të CEZ-it në Shqipëri Josef Hejsek. Ky imunitet është krijuar nga ish-qeveria e Sali Berisha, e cila dhe…

Rama: Po mbroni hajdutët e energjisë

Vijon seanca parlamentare dhe debatet mes mazhorancës dhe opozitës për energjinë, taksat dhe atë që u bë temë e ditës në Kuvend, rrëzimi i një helikopteri me 1 ton hashash në Spanjë, që drejtohej nga një major shqiptar. Kryeministri Edi…

PD merr në mbrojtje Brovinën

Partia Demokratike ka marrë në mbrojtje ish-Drejtorin e Qytetit Studenti i cili u arrestua pak ditë më parë nga Policia e Shtetit për lidhje të paligjshme të energjisë elektrike. Nga godina e SHQUP-it, deputeti Kruja denoncoi rastin e…

Takimi kombëtar për mbrojtjen e energjisë

Duke filluar nga sot kushdo që vjedh energjinë elektrike nuk do të ndëshkohet me gjobë, por do të dënohet me 3 vite burg, ndërsa për bashkëpunëtorët parashikohet dënim me 5 vite. Këtë e ka bërë të ditur kryeministri Rama gjatë konferencës…