Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

marrëveshje

Deti, flet ministri grek i energjisë

Marrëveshja për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë është temë kryesore në të dyja vendet. Ministri i Mjedisit dhe Energjisë së Greqisë George Stathakis në një intervistë për mediat greke u shpreh se bisedimet me Shqipërinë për…

Blloku 4, SHELL do nënshkruajë me Shqipërinë

U deshën rreth tre vite negociata që qeveria shqiptare dhe kompania SHELL të arrinin finalzimin e marrëveshjes hidrokarbure për Bllokun 4, firmosja e së cilës pritet të bëhet sot. Burime pranë kompanisë thanë për “Monitor” se tashmë janë…

SHELL vjen në Kosovë, marrëveshje me AL Petrol

Kompania më e madhe në botë për karburante “Shell”, sot në konferencë për media bëri zyrtarisht publike nënshkrimin e marrëveshjes së bashkëpunimit me kompaninë AL Petrol. Konkretisht rrjeti i AL Petrol do të riemërtohet në Shell gjatë…

Nënshkruhet marrëveshja për TEC “Kosova e Re”

Qeveria e Kosovës ka nënshkruar marrëveshjen komerciale me kompaninë amerikane Contour Global, për ndërtimin e Termocentralit “Kosova e Re”. Sipas kësaj marrëveshjeje, ndërtimi i termocentrali do të ketë një bllok prej 500 megavatëve dhe…

Serbi-Rusi, nënshkruhet marrëveshja për gazin

Përfaqësuesit e qeverive të Serbisë dhe Rusisë nënshkruan të martën në Moskë një seri marrëveshjesh mbi bashkëpunimin në fusha të ndryshme. Qeveria serbe njoftoi këtë, duke shtuar se marrëveshjet u nënshkruan pas bisedimeve midis dy…

Çfarë nuk tregohet në lidhje me ndryshimet klimatike

Ndalimi i rrjedhës së dioksidit të karbonit në atmosferë nuk mjafton. Ai duhet të nxirret jashtë funksioni Dy vjet më parë, e gjithë bota po përpiqej që ngrohja globale të mos rritej më shumë se 2,2°C, në krahasim me periudhën…

Prodhimi në SHBA zbeh marrëveshjen e OPEC

Çmimet e naftës po qëndrojnë në rënie edhe në sesionin e sotëm, për shkak të pritshmërive për rritjen e prodhimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Këto pritshmëri kanë klipsuar të dhënat që treguan një rënie të rezervave të naftës në…