Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

makinë

Tesla 3 do prodhohet para parashikimit

Tesla sapo ka bërë të lumtur ata që kanë rezervuar për të blerë Model 3, dhe janë rreth 400 mijë të tillë, duke konfimruar edhe datën e zyrtare të prodhimit të mjetit të shumëpritur. Elon Musk, kreu i Tesla tha se “ka kaluar të gjitha…

Plagoset një punëtor turk i TAP

Një kamion tip “Benz” është përplasur me një fuoristradë në aksin rrugor Pogradec-Korçë. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 14:50 ku kamioni me targë AA267OJ dhe foristrada me targë AA 898 PM u përplasën dhe për pasojë është dëmtuar një…

Kalaj, kalim kufiri me makinë me targa fallco

Akuzohet se ka përfituar miliona euro nga CEZ si sekser për të privatizuar operatorin e shpërndarjes, por Nue Kalaj, kalonte kufirin në këmbë. Të gjitha lëvizjet e tij jashtë vendit janë bërë kryesisht nga pikat kufitare të Muriqanit dhe…

Vjen makina që funksionon me ujë

Një shkencëtar iranian i quajtur Alaeddin Qassemi, pretendon se ka bërë një shpikje të re; një makinë që funksion me ujë. Në një video të publikuar në Youtube, thuhet se makina është në gjendje të mbajë 60 litra ujë dhe mund të udhëtojë…

Prezantohet një tjetër makinë solar

Një model i makinës solar është ekspozuar gjatë prezantimit të “Projekt Sonnenwagen” në Aachen të Gjermanisë. Studentë  të Universitetit të Shkencave të Aplikuara në Aachen të Gjermanisë duan të marrin pjesë në “Sfidën Botërore të…

300 mijë prenotime për Tesla model 3

Vetëm tri ditë nga prezantimi i modelit të ri të Tesla, Model 3, janë arkëtuar mbi 10 miliardë dollarë prenotime, ndërkohë që prototipi i parë del në 2017. Sipas të dhënave të publikuara nga vetë kompania, deri më 2 prill, janë bërë 276…

“Ankohet për naftën Saliu që nuk e paguan”

Në një replikë virtuale me ish kryeministrin Sali Berisha në lidhje me çmimin e naftës dhe benzinës në vend deputeti i PS dhe njëkohësisht kreu i Komisionit të Ekonomisë në Kuvend Erjon Braçe pasi përgënjeshtroi Berishën ia vuri fajin për…

Si të kurseni karburant

Në një kohë kur shqiptarët përballen me cmime të larta të karburantit, disa këshilla për të kursyer kete produkt janë gjithmonë të vlefshme. Në revistat që i dedikohen makinave, teknikë të automjuteve kanë renditur disa këshilla të…

Stoku i makinave të përdorura

Rreth 20 mije makina është stoku i automjeteve të përdorura në Shqipëri, që janë zhdoganuar në dy vitet e fundit dhe nuk janë targuar. Ky informalitet i lartë në tregun e makinave ka bërë që të favorizohen vetëm tregtarët informalë, ndërsa…

Makine e vjetër, takse e re

Vetëm gjatë vitit 2012-të në Shqipëri janë importuar 60 mijë makina. Këto lloj automjetesh jo vetëm ndotin ambientin por në shumë raste bëhen shkak për rrezikimin e jetës së qytetarëve. Çështja më e debatuar gjatë këtyre viteve në Shqipëri…