info@energjia.al

Prodhuesi gjerman i makinave “Daimler”, i dyshuar për fshehjen e nivelit të ndotjes, njoftoi të martën tërheqjen e mbi tre milionë makinave me naftë të markës “Mercedes-Benz” në Europë.

“Për të përmirësuar me efikasitet nivelin e shkarkimeve të gazit të shumë modeleve, ‘Daimler’ ka vendosur të tërheqë vullnetarisht mbi tre milionë automjete ‘Mercedes-Benz”, theksoi në një komunikatë “Daimler”.

Sipas medias gjermane prodhuesi i makinave “Daimler” kishte manipuluar dy modele motorësh për t’i bërë të dukeshin më pak ndotës gjatë kontrolleve, një nismë e ngjashme me kompaninë tjetër gjermane “Volkswagen”.

“Kompania që prej një dekade, nga viti 2008 në 2016, kishte shitur në Europë dhe ShBA automjete me një nivel të lartë shkarkimesh ndotjeje dhe të paautorizuar”, shkruante në editorialin e saj e përditshmja “Suddeutsche Zeitung”, që ka bashkëpunuar me stacionet rajonale NDR dhe WDR për hetimin e rastit.

Agjensia e lajmeve ekonomia,  19.07.2017

Gjermania po vlerëson idenë e nxjerrjes nga qarkullimi të mjeteve me motor me djegie në vitin 2030.

Motorët me djegie janë ata tradicionalë që sot përdoren masivisht nga shtëpitë prodhuese, përveç atyre që janë fokusuar te makinat elektrike.

Instituti ekonomik Ifo, një ndër më të rëndësishmit jo vetëm në Gjermani, por në të gjithë Europën, paralajmëron se, ky vendim do të kërcënojë 600 mijë vende pune.

Motorët me djegie, për shkak të ndotjes së larte, përfshirë motorët me naftë, janë kthyer në një çështje mjaft delikate në Gjermani, dhe jo vetëm.

Në qytete si Mynihu dhe Shtutgarti po vlerësohet ideja e nxjerrjes nga qarkullimi të makinave të vjetra me motor me naftë. Gjermania është një ndër vendet ku makinat me motor me naftë mbretërojnë rrugët.

Ky debat vjen vetëm 2 muaj përpara zgjedhjeve të përgjithshme në vend, dhe kancelarja Merkel është nën presion nga grupimet e ndryshme për të marrë masa për të mbrojtur ambientin dhe shëndetin e njerëzve.

Scan Tv,  19.07.2017

Prodhuesit globalë të makinave i kanë bërë thirrje Kinës që të vonojë dhe zbusë kuotat për shitjet e makinave elektrike atje, duke thënë se propozimet e vendit do të jenë të pamundura për tu arritur dhe do të ndërpresin ashpër bizneset e tyre.

Në përpjekje për të luftuar ndotjen e mjedisit, Kina po planifikon të caktojë objektiva për makinat elektrike, në mënyrë që të zënë rreth 20% të shitjeve deri në vitin 2025, me një sistem të ashpër të kuotave që nis që në 2018-ën.

Pekini e sheh këtë politikë si një mjet për të ndihmuar industrinë vendase të automjeteve që të konkurrojë me rivalët e huaj, që kanë eksperiencë më të madhe në motorët me djegie. Rregullat e reja strikte, shtuar planet e ashpra për gjoba ndaj moszbatimit të tyre, si anulimi i licencave për të shitur makina jo-elektrike në Kinë, ka mundësi të shkaktojë një goditje të fortë ndaj prodhuesve në këtë treg.

Pavarësisht se Kryeministri Li Keqiang dhe kancelarja gjermane Angela Merkel ranë dakord muajin e kaluar se do të ketë lehtësime, Ministria e Industrisë dhe Teknologjisë së informacionit në Kinë, publikoi më vonë regulloret që mbështesin kuotat e ashpra të shitjeve.

Scan TV,  18.07.2017

Prodhuesi i makinave heq dorë nga motorët tradicionalë me djegie të brendshme.

Kompania e makinave Volvo njoftoi se duke filluar nga viti 2019 e tutje çdo model do të jetë krejtësisht elektrik apo hibrid, duke e shndërruar atë ne prodhuesin e parë të makinave që po heq dorë nga motorët tradicionalë me djegie të brendshme. Ajo tha se do të vendoste elektrifizimin në thelb të biznesit të saj.

Nga viti 2019 Volvo do të prodhojë vetëm tri lloje makinash: krejtësisht elektrike, hibride plug-in dhe të ashtuquajturat hibride “të buta” që kombinojnë një motor të vogël me benzinë ​​ me një bateri të madhe.

“Ky njoftim shënon fundin e makinave me motor me djegie të brendshme”, tha Hakan Samuelsson, CEO-ja i Volvo-s. Sipas njoftimit të kësaj kompanie janë shitur rreth 1 milion makina elektrike deri në 2025. Prodhuesi suedez i makinave u ble në 2010 nga prodhuesi kinez Geely.

Pronarët e rinj po tregojnë se janë një katalizator i vërtetë në garën për të elektrizuar modelet e tyre, duke qenë se Kina është tashmë lider botëror në shitjet e makinave elektrike dhe Geely është i vetmi prodhues kinez i cili prodhon makina për SHBA-në.

Volvo tha se do të hedhë në treg pesë makina krejtësisht elektrike midis 2019 dhe 2021. Tre do të prodhohen prej saj ndërsa dy nga Polestar. Kjo, sipas kompanisë, do të thotë se në të ardhmen nuk do të ketë asnjë makinë Volvo që nuk do të ketë motor elektrik.

Revista Monitor,  06.07.2017

Tesla dhe Kina janë shumë pranë një marrëveshjeje dypalëshe. Kjo marrëveshje do të spostojë disa njësi të prodhimit të makinave Tesla në Kinë.

Kompania e Elon Musk kërkon kështu të reduktojë kostot e prodhimit ndërkohë që Pekini kërkon që të konfirmohet si vendi lider në teknologjinë e gjelbër.

Marrëveshja do të firmoset me autoritetet e Shanghait, ku edhe do të vendoset fabrika e re. Kjo njësi do të prodhojë makinat elektrike të luksit.

Për Teslan ky është një hap mjaft i rëndësishëm pasi do t’i jepte akses më të gjerë në tregun global.

Për të firmosur marrëveshjen, kompanisë së Elon Musk i mungon vetëm një partner lokal, që do ti mundësojë akses më të shpejtë në treg. Ky bashkëpunim do të bëhet në formën e një joint venture.

Gjatë vitit të kaluar, të ardhurat e Tesla nga Kina u trefishuan, në më shumë se 1 miliard dollarë. Vendosja e një linje prodhimi në vend jo vetëm që do të rrisë këto të ardhura por do ti kursejë kompanisë taksën prej 25% që aktualisht paguan në shtetet e bashkuara.

Kina ndërkohë është tregu numër një në botë i makinave që nuk ndotin.

Scan Tv,  21.06.2017

Ka një seri konventash, strategjish, e projektesh që kanë si kryefjalë uljen e ndotjes në mjedis si dhe masat që duhet të meren në kuadër të ndryshimeve klimatike. Por një vend si Shqipëria edhe pse toerikisht i zbaton, anëtarësohet, përafron legjlacionin, mbetet akoma në hapa modeste të konkretizimit. Kjo sepse edhe ndikimi dhe masat që duhet të ndërmerren janë afatgjata, por edhe me një kosto të lartë financiare. Një ndër dokumentet që ngjalli kuriozitet gjatë 2016-ës, por edhe këtë vit ishte një studim për cilësinë e ajrit në vend që parashtronte një seri zgjidhjesh alternative që në total kalonin një kosto mbi 300 milionë euro.

Por ndërsa kjo është thurje e një strategjie të tërë për të minimizuar emetimet e dëmshme në mjedis duke nisur nga makinat që përdorim, nga elementët e ngrohjes, nga ndërhyrjet dhe zgjerimi i kurorës së gjelbër, nga diku duhet ta nisim. Një alternativë që jep kjo strategji është ajo e makinave që nuk përdorin karburantin për lëvizje. Pra, janë ato automjete që janë miqësore me mjedisin makinat elektrike apo ato hibride. Këto të fundit tek-tuk mund të t’i zerë syri rrrallëherë nëpër Shqipëri, mbeten akoma në përdorim minimal dhe që zgjojnë kuriozitet. Këto automjete janë ideale për qarrkullimin brenda qytetit për faktin se deri në 60 kilometra funksionojnë me bateri ndërsa nëse shpejtësia kalon këtë nivel atëherë vihet në funksion sistemi i funksionimit me karburant. E ndërsa për makinat hibride tashmë ka një përdorim që e has edhe në administratë, një ndër ato raste që bëri bujë është ai i makinave elektrike të Policisë së Shtetit. Flota prej 11 mjetesh u ble nga ana e Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike si dhuratë për Policinë e Shtetit për angazhimin e përbashkët që patën në aksionin antiinformalitet për lidhjet e jashtëligjshme në sektorin e energjisë.

Por edhe pse makinat elektrike duken një zgjidhje ideale, ka shumë pikëpyetje që shoqërojnë ata që duan të kenë pronësi mbi një të tillë. Tregu shqiptar është ende i kufizuar në opsionet që ofron, por padiskutim që e ka shtuar si element. Por ndërsa pritshmëritë janë që të interesuarat e para të jenë kompanitë e mëdha që kanë në strategjitë e tyre edhe përgjegjësinë sociale për të futur në flotat e tyre makinat elektrike, edhe qytetarët mund ta shohin si një variant të mirë investimi. Duke mos njohur detajet, shumë prej tyre nuk e dinë në ia vlen të investosh në një makinë elektrike. Perceptimi është që xhepit mund t’i rëndojë më shumë një variant i tillë dhe ndoshta në afatshkurtër edhe mund të hajë debat, por në afatgjatë faktet tregojnë se këto variante kanë edhe anën e tyre të kursimit.  Por sa të intersuar janë shqiptarët për një makinë elektrike, çfarë avantazhesh paraqet kjo e fundit në raport me makinën tradicionale në koston e energjisë si dhe të mirëmbajtjes, si mund të incentivohet rritja e numrit të blerjeve për këtë kategori automjetesh? Për të gjitha këto SCAN Magazine intervistoi Dorian Mehmetin, drejtor marketingu në “Porsche Albania“.

Çfarë mundësish ofron tregu shqiptar sa i përket makinave elektrike? A ka opsione dhe cilat janë disa prej tyre?

Të pakta janë kompanitë shqiptare të cilat kanë një model elektrik në portofolin e tyre. Por problem qendror i teknologjisë elektrike është (ashtu si edhe çdo teknologji e re) ka nevojë për shërbime shoqëruese pas shitjes, siç është servisi. Në informacionin tonë, deri më sot vetëm “Porsche Albania“ ka jo vetëm një ofertë me dy modele tërësisht elektrike si “Volksëagen e-up! “ dhe “Volksëagene-Golf“ (të dy këto modele në qarkullim në rrugët tona) por infrastrukturën dhe trajnimin e inxhinierëve për këtë teknologji.

Sa të interesuar janë shqiptarët për të blerë një makinë elektrike? Sa individë e vizitojnë sallonin për këtë arsye dhe sa përfundojnë duke e blerë një të tillë?

Interesi për makinat elektrike ka qenë i madh menjëherë pas prezantimit të flotës së parë me 11 makina elektrike, sot në përdorim të Policisë së Shtetit. Pothuajse çdo ditë klientët që vizitojnë sallonin tonë ndalojnë gjatë duke parë një nga modelet elektrike që ne ofrojmë dhe shpesh herë kërkojnë apo ftohen për një xhiro prove me një makinë të tillë.

 Çfarë kostoje kanë përgjithësisht këto makina dhe sa ekonomike janë në raport me makinat e zakonshme? Shpenzim karburanti vs energji dhe mirëmbajtje? 

Energjia elektrike si karburant për lëvizshmërinë është studiuar prej kohësh, por vetëm vitet e fundit është investuar në këtë drejtim. Për këtë arsye oferta e modeleve elektrike është më e kufizuar se e atyre me motor me djegie të brendshme. Teknologjia elektrike kërkon gjithashtu pajisje më të shtrenjta si për shembull blloku i baterive, të cilat ndikojnë direkt në koston e makinës. Megjithatë avantazhi i madh i këtyre modeleve qëndron në kostot minimale të operimit. Në një përllogaritje të thjeshtë një makinë elektrike “e-Golf“ konsumon më pak se 150 lekë për 100 km, ndërkohë që një makinë tradicionale do të konsumonte të paktën 850 lekë (ose mbi 460% në raport me një makinë elektrike). Kostot e shërbimeve periodike janë gjithashtu disa herë më të ulëta pasi motori elektrik nuk përdor vaj lubrifikant, i cili është edhe komponenti më i shtrenjtë në një shërbim periodik. Gjithashtu konsumi i komponentëve të frenimit është disa herë më i moderuar pasi makinat elektrike përdorin edhe bllokun e motorrit gjatë frenimit për të rikuperuar energji. Për të vijuar më tej me përfitimet nga prodhuesi, ku blloku i baterive gëzon 8 vjet garanci nga grupi “Volkswagen“. 

A ka kompani apo institucione që interesohen për blerjen e këtyre makinave që duhet thënë kanë avantazh edhe në lidhje me faktin e mosemetimit në mjedis të gazrave të dëmshëm. 

Po. Makinat elektrike po shihen gjithmonë e më tepër si alternativë nga institucione të cilat në vizionin e tyre duan të promovojnë teknologji të reja, ose thjesht llogaritjet matematike të kostove i çojnë drejt kësaj alternative. Përsa i përket emetimeve llogaritjet janë të thjeshta: 1 makinë e re naftë emeton afërsisht 130 g CO2 për kilometër. Nëse kjo makinë bën 15,000 kilometra në vit ajo emeton: 1,950 kg CO2. Për çdo makinë elektrike të shitur ne shkurtojmë me afërsisht 2 tonë CO2 të emetuar çdo vit. E thënë ndryshe për të hequr nga qarkullimi te njëjtën sasi të CO2 në vit duhen afërsisht 90 pemë të rritura. Në Shqipëri ku energjia elektrike gjenerohet nëpërmjet burimeve të rinovueshme, nuk prodhohet fare CO2 për karikimin e makinave. 

Në një strategji për ndyshimet klimatike dhe një studim për uljen e ndotjes është propozuar që të ketë incentiva fiskale, por edhe krijimi i skemave të subvencionit për blerjen e këtyre makinave. Si mendoni se mund të ndikojë kjo në rritjen e numrit të blerjeve për këto makina? 

Shqipëria aktualishtë është pas vendeve të tjera edhe atyre të rajonit, kujtojmë këtu Maqedoninë, kur pritet të aprovohet një paketë e tërë me përfitime për përdorimin e makinave elektrike. Disa nga përfitimet që aktualisht po diskutohen në Maqedoni janë: bonus në çmim nga 3,500 në 5,000 euro për çdo makinë elektrike të blerë, normë e reduktuar e TVSH për makinat elektrike në 5% nga 18% që është aktualisht, 10 vite përdorim pa pagesë i rrugëve dhe parkingjeve publike, incetiva për instalimin e karikuesve të shpejtë në pika karburanti dhe parkingje publike, etj. Nëse një paketë e ngjashme do të miratohej edhe në Shqipëri, pa dyshim do kishte një rritje drastike të numrin të makinave elektrike. 

Pak kohë më parë OSHEE bleu për Policinë e Shtetit disa makina elektrike? Si funksionon karikimi i tyre dhe sa praktik është ky proces në Tiranë për gjithë ata që kanë një variant me sistem të integruar hibrid?

Flota e parë me 11 makina elektrike sot në përdorim të Policisë së Shtetit është shembulli më i mirë i performancës së këtyre mjeteve. Procesi i karikimit është i thjeshtë dhe kryhet në 3 mënyra të ndryshme.  Me prizë të thjeshtë shtëpie (ku makina karikohet përgjatë gjithë natës) Me karikues të fuqizuar, ku makina karikohet për 8 orë dhe me karikues të shpejtë ku makina karikohet në rreth 37 minuta. Autonomia e makinave elektrike është përmirësuar ndjeshëm (kujtojnë Volksëagen Golf-in e ri) i cili ofron 300 kilometra përpara se t’i drejtohet prizës së karikimit.

Scan,  19.06.2017

Sipas një raporti të ri publikuar nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë numri i makinave elektrike në rrugë kaloi shifrën e 2 milion në 2016-ën.

Me më shumë se 750,000 porosi të reja, viti i kaluar ishte një tjetër rekord për makinat elektrike. Bazuar në premtimet e prodhuesve të makinave, Agjencia parashikon se numri i makinave elektrike do të arrijë 20 milion brenda 2020-ës dhe 70 milion brenda 2025-ës, shkruan PCWorld Albanian.

Edhe mund të duken shifra të larta nuk është asgjë krahasuar me industrinë aktuale të makinave me djegie të brendshme.

Dy milion makina elektrike janë vetëm 0.2% e makinave në qarkullim. Edhe sikur ky numër të shkojë në 50 milion, përsëri do të përbënin vetëm 5%.

Scan Tv,  12.06.2017

Një nga frikërat më të mëdha kur ke të bësh me makinat elektrike është se do të mbarojë bateria para se të arrish në stacionin e radhës të karikimit. Krijuesi i Tesla, Elon Musk, u ka premtuar të gjithë shoferëve se rrjeti i superkarikuesve të kompanisë do të shtrihet gradualisht në të gjitha vendet europiane.

Faqja zyrtare e kompanisë tregon se ku janë të pozicionuar stacionet më të shpejta të karikimit në botë, së bashku me ato të cilat planifikohet të ngrihen.

Në rajonin e Ballkanit vetëm Sllovenia dhe Kroacia kanë disa pika ekzistuese, të shtrira në rrugën përgjatë detit Adriatik, me qendrën më të afërt me vendin tonë të ndodhur në Dubrovnik, e tjetra në Janinë, e cila pritet të ngrihet së shpejti.

Kjo distancë: Dubrovnik-Janinë është 551km e gjatë dhe nënkupton se një makina Tesla do të duhej të bënte së paku një ndalesë, duke qenë se distanca maksimale që mund të përshkojë një nga modelet e reja është 400 km.

Duke parë hartën, mungesa e qendrave të karikimit në Shqipëri, Mal të Zi dhe Kosovë kushtëzon rrugën e drejtuesve Tesla, duke i detyruar të devijojnë për në Maqedoni, ku një stacion karikimi është i planifikuar të ndërtohet në Shkup. Shqipëria përjashtohet kështu si destinacion nga të gjithë turistët potencialë që ngasin makinat elektrike.

Ndonëse të paktë tani në numër, në të ardhmen makinat elektrike pritet të mbizotërojnë. Duke konsideruar se edhe Turqia është deklaruar nga Tesla si një treg prioritar, kjo shton nevojën që ka vendi ynë për të shtuar së paku pikat e karikimit.

Maqedonia është futur në lojë edhe për shkak të projektit CIVITAS DYN@MO që synon të mbështesë infrastrukturën për transportin e gjelbër; ndërsa në Greqi, stacionet e karikimit do të ngrihen nga operatori shtetëror i energjisë PPC, si edhe nga Ministria e Energjisë, Mjedisit dhe Klimës.

Megjithatë Tesla i jep një shans edhe privatëve. Kompania ofron mundësi partneriteti në faqen e saj për të ngritur të tilla pika karikimi, duke ofruar falas ose me zbritje Tesla Wall Connector, nëse zotëron një hotel, resort, klub apo destinacion tjetër full service.

Prioriteti që kanë superkarikuesit Tesla është se me vetëm 30 minuta karikim, makina mund të përshkojë deri në 270 km, ndërsa bateria mund të mbushet plotësisht në vetëm 75 minuta. Pa këta superkarikues, alternativa e vetme që kanë drejtuesit e mjeteve janë prizat tradicionale, të cilët kërkojnë kohë shumë më të zgjatura.

Scan Tv,  06.06.2017

Megjithë shqetësimin e vazhdueshëm për distancën që mund të përshkojnë, interesi për makinat elektrike po rritet, veçanërisht në vendet e industrializuara.

Prodhuesit thonë se po përmirësojnë kilometrazhin duke ndërtuar më shumë stacione furnizimi, por industria është ende duke pritur për një përparim të madh në teknologjinë e baterisë.

Shitjet e makinave elektrike premtojnë më shumë se kudo në Kinë, ku autoritetet e shohin teknologjinë si zgjidhjen më të mirë për problemin e ndotjes në qytetet kineze.

Qeveria ka në plan një sërë nismash përfshi një kërkesë, që duke filluar nga viti i ardhshëm, të gjithë prodhuesit e makinave në Kinë të kenë të paktën tetë përqind të inventarit të tyre me makina elektrike. Prodhuesit e makinave po tregojnë angazhim.

Në Panairin e Makinave në Shangai, prirja ishte e dukshme.

“Makinat elektrike do të luajnë një rol të rëndësishëm në Kinë dhe kjo është arsyeja që jemi shumë krenarë dhe të entuziazmuar për të paraqitur këtu një model makine elektrike të quajtur ID BUZZ që është shumë e rëndësishme për Kinën,” thotë Herbert Diess, drejtor ekzekutiv i kompanisë Volkswagen.

Por konsumatorët në Kinë, ashtu si edhe në Shtetet e Bashkuara, nuk po nxitojnë të blejnë makina elektrike dhe kanë një arsye të fortë.

“Kam një listë me numra telefonash të miqve të mi që jetojnë në Adirondaks, në mënyrë që në cdo moment të mund t’i marr në telefon dhe t’i pyes – jam pranë shtëpisë tënde, a ke ndonjë prizë elektike jashtë banesës?”, thotë Sunita Halasz, pronare e një makine elektrike.

Ky është një shqetësim i vazhdueshëm i përdoruesve të makinave elektrike – frika se do të mbeten pa bateri dhe të bllokuar pa asnjë pikë furnizimi pranë.

Krahasuar me pak minuta kohë që merr furnizimi i makinës me karburant, bateritë marrin ende shumë kohë për t’u karikuar. Por stacionet e furnizimit me energji po shtohen në Kinë, në Shtetet e Bashkuara dhe në vende të tjera.

Tesla thotë se do të dyfishojë numrin e stacioneve të furnizimit me energji elektrike këtë vit, në 10 mijë. Prodhues të tjerë po bëjnë të njëjtë gjë.

Megjithatë, pika e kthesës do të vijë kur bateritë të jenë në gjendje të mbajnë më shumë energji.

“Teknologjia e baterisë është çelësi për zhvillimin e makinave elektrike. Nëse nuk do të ketë diversitet në këtë industri dhe investime të mjaftueshme në talente dhe teknologji, nuk do të jetë e mundur të prodhosh produkte të shkëlqyera” thotë Xi Liuping, drejtues i kompanisë Changan Auto.

Deri atëherë, ekspertët thonë se zgjidhja më e mirë janë ende makinat hibride me karburant dhe elektricitet, që mbështeten pak në bateri dhe më shumë në karburant.

Agjensia e lajmeve ekonomia,  25.05.2017

Kohët e fundit, prodhuesit e makinave po orientohen gjithmonë e më shumë drejt zhvillimit të makinave me hidrogjen.

Jo shumë njerëz janë njohur me këtë hap të ri të teknologjisë dhe aktualisht, vetëm në Kaliforni ka stacione për furnizimin e makinave me hidrogjen.

Toyota dhe Honda janë kompanitë e vetme që e kanë hedhur në treg modelin e tyre të makinave me hidrogjen, ndërkohë që shumë prodhuesë janë duke punuar që të kenë në treg modelin përkatës, brenda 5 viteve të ardhshme.

Top Channel,  22.05.2017