Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

makina

Eli Zero, makina elektrike e pazakontë

Eli Zero, një automjet elektrik me dy vende i cili të krijon përshtypjen si një makinë go-kart me dyer. Por tashmë, duket se në ditët e para të financimit të saj e tejkaloi qëllimin prej 20,000 dollarësh që kishte. “Ne jemi të parët…

Britanikët i thonë “jo” naftës

Kërkesa për automjetet me naftë në Britani u shemb në mars me më shumë se një të tretën, duke e bërë numrin e përgjithshëm të automjeteve të reja të regjistruara 15.7 për qind më pak në vit. Regjistrimi i automjeteve është zvogëluar në…

A do jetë elektrike e ardhmja e makinës?

150.000 njësi të reja në vitin 2017, Norvegjia dhe Franca në krye Numri i automjeteve elektrike që qarkullojnë në Europë arriti në gjysmë milion në 2017-n, me 150.000 njësi të reja të shitura gjatë vitit. Vendi europian me më…

Tesla në telashe, tërheq 123 mijë makina

Telashet për Tesla e Elon Musk sapo kanë filluar. Kompania do të tërheqë nga tregu 123 mijë njësi të Modelit S për shkak të një defekti prodhimi. Kompania i ka bërë të ditur klientëve nëpërmjet një e-mail se, defekti është lokalizuar në…

Suedia merr masa afatgjata kundër ndotjes

Që nga fillimi i vitit 2020, në një përpjekje për të përmirësuar mjedisin, Suedia do të lejojë qytetet dhe komunat të krijojnë zona mjedisore duke kontrolluar makinat që munden të qarkullojnë në këto zona. Makinat me naftë që plotësojnë…

E ardhmja e makinave është hidrogjeni

Një dekadë pasi Tesla e la në baltë teknologjinë e hidrogjenit duke hedhur në treg makinën e saj të parë elektrike, drejtuesit e kompanive prodhuese të automjeteve ende mendojnë se makinat që emetojnë vetëm ujë janë e ardhmja. Në një…