Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

konflikt

Plagosen dy persona në HEC-in e Valikardhit

Një konflikt që vijon prej disa vitesh ka degjeneruar këtë të martë me dhunë fizike mes disa personave, ku dy prej tyre kanë mbetur të plagosur. Policia njoftoi se ngjarja ka ndodhur në një hidrocentral në zonën e Martaneshit, ku 5…

Ministrat teknikë rrezikojnë të lënë vendin pa energji

Konflikti mes Partisë Socialiste dhe asaj Demokratike rrezikon të lerë pa energji gjithë vendin. Burime pranë qeverisë bënë me dije se ka një ngërç lidhur me përballimin e situatës dhe nevojës për importe. Aktualisht është Operatori i…

Audituesi i jep të drejtë Bankers Petroleum

Bankers Petroleum Ltd. Ka njoftuar se raporti auditues i palës së tretë mbi mosmarrëveshjen e taksave për vitin 2011 është lëshuar, duke vendosur se Bankers i ka deklaruar të sakta shpenzimet e tij si kosto të rimbursueshme në vitin 2011…

Bulqizë, konflikt për kromin

Një makinë në pronësi të biznesmenit të kromit Rexhep Losha, ka shpërthyer gjatë natës së të dielës në qytetin e Bulqizës. Gjatë momentit të shpërthimit, makina ka qenë e parkuar në oborrin e banesës së pronarit. Nga ngjarja nuk…

Bankers kërcënon me reduktim të prodhimit

Kompania Bankers kërkon nga qeveria shqiptare të respektojë vendimin e lëshuar nga Gjykata e Arbitrazhit sipas të cilës duhet të ndalojë ezekutimi i vlerësimit tatimor për të hequr bllokimin llogarive bankare shqiptare të kompanisë në të…

Gjykata zgjidh konfliktin tatime-Bankers

Gjykata e Arbitrazhit e ka cilësuar si të paligjshëm vendimin e Drejtorisë së Tatimeve për të bllokuar llogaritë bankare të kompanisë së naftës, “Bankers Petroleum”. Top Channel mësoi se Gjykata e Dhomës Ndërkombëtare të Tregtisë lëshoi…

Taçi Oil, në konflikt me AC Milan

Italianët e “Infront Italy”, që ishin ndërmjetësi i Taçi Oil në diskutimet për sponsorizimin e ekipit të Milanit, kërkojnë kthimin e detyrimit dhe shpenzimeve të tjera. Taçi Oil ndërkohë ka pezulluar aktivitetin e saj që nga dhjetori 2014……

Konfliktet mes HEC-eve private dhe fermerëve

Prej më shumë se 1 viti, me ndërtimin e ethshëm të HEC-eve të vogla, konfliktet mes tyre dhe fermerëve për përdorimin e ujit janë shtuar. Shumica e HEC-eve të vogla janë me devijim, duke futur ujin në tubacione disa km të gjata e duke…

Kosova nis sanksionet ndaj Gazpromit

Kosova ka nisur të vërë në jetë planin e saj për t’i vendosur sanksione Rusisë si shkaktare e krizës në Ukrainë. E përditshmja kosovare “Koha Ditore”, shkruan në faqen e saj online se qeveria ka përpiluar një listë me emrat e 46…

Dritëhijet e konfliktit me CEZ

Pas marrjes në “tavolinë” të CEZ, qeveria shqiptare do të duhet të nisë sa më shpejt punën për reformimin e sektorit dhe në veçanti për ta bërë shpërndarjen së më efikase Liberalizimi i tregut të energjisë, i planifikuar për të ndodhur…