Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

itali

Propozimi italian: Nga Shqipëria jo vetëm gaz

Gazeta italiane “La Repubblica” raporton lidhur me idenë e një projekti që bashkon Italinë dhe Shqipërinë përmes tubacioneve që transportojnë jo vetëm gaz por edhe ujë nga Shqipëria. Gazeta i referohet propozimit të presidentit të…

Italia: Mungesa e energjisë nuk e cënon jetën

Për Gjykatën Supreme lidhjet abuzive të energjisë elektrike nuk justifikohen me varfërinë. Ata që dëmtojnë rrjetin elektrik dhe abuzojnë me energjinë me pretendimin se nuk kanë para për të paguar faturat nuk kanë të drejtën e faljes pasi…

Miratohet interkonjeksioni nënujor Shqipëri-Itali

Për disa vite tashmë, ndërtimi i linjës së interkonjeksionit mes brigjeve të Shqipërisë dhe Italisë pengohej nga komunat italiane të Polignano a Mare dhe Casamassima. Këto të fundit kundërshtonin projektin e ministrisë italiane të…

Eagle LNG, gazsjellësi Shqipëri-Itali

Projekti është ende në letër. Dhe, për sa kohë që çdo gjë shkon pa probleme, nuk do të përfundojë para vitit 2020, kur pritet, të paktën afatit zyrtar, fillimi i aktiviteteve komerciale. Quhet Eagle Lng, parashikon një terminal rigazifikimi…

TAP, një vit nga ndërtimi, çfarë është bërë

Një vit nga nisja, ndërtimi i gazsjellësit Trans Adriatic Pipeline (TAP), projekti më i madh infrastrukturor energjetik (gazi natyror) vlerësohet se po ecën sipas të gjitha parashikimeve. Sipas deklaratave të bëra nga konsorciumi,…

Gjykata e Lazios mban peng TAP-in

Telashet për gazsjellësin trans-adriatik në Itali duket se nuk kanë të sosur. Pasi u duk se çdo gjë mori fund pas vendimit të Këshillit të Shtetit, tashmë ka ndërhyrë gjykata administrative e Lazios, duke pezulluar punën në kantier, të…

Itali, nuk ka më pengesa për TAP

Protestat e banorëve, të sindikatave apo edhe shoqatave ambientaliste në San Foca të Italisë, ishin kthyer në një kërcënim serioz për mbarëvajtjen e ndërtimit të gazsjellësit Trans Adriatic Pipeline (TAP). Por, më në fund, duket se gjithçka…

Vidhnin dritat, tre shqiptarë në Itali në arrest shtëpie

Tre shqiptarë në Compagnia di Vittoria në Itali janë arrestuar nga karabinierët për shkak se vidhnin  energjinë elektrike. Pas kontrolleve të ushtruara në zonë, karabinierët kanë zbuluar se të rinjtë shqiptarë kishin lidhur rrjetin e…

Itali, shpërthim i fuqishëm në një rafineri nafte

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur pasditen e kësaj të enjtje në Itali, në rafinerinë e naftës “Eni” në Sannazzaro de' Burgondi, pranë Pavias. Autoritetet lokale raportojnë se nuk ka viktima, ndërsa mësohet se vetëm një person është …

Italia i hap dritën jeshile TAP-it

Rreziku i dështimit duket se më në fund është shuar. TAP ka arritur një gjejë një zgjidhje në lidhje me protestat që janë zhvilluar në rajonin e Pulias, në Itali. “TAP do të angazhohet që të rimbjellë pemët e ullinjve anës rrugës në…