Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

euro

Paditet Rezart Taçi, nuk pagoi 8 mln euro taksa

Duket se problemet me drejtësinë të ish manjatit shqiptar të naftës, Rezart Taçi nuk kanë të përfunduar. Pasi mori pafajësinë 6 muaj më parë nga gjykata e Apelit për akuzën e mospagimit të taksave dhe tatimeve, Prokuroria e…

BERZH, 500 mln euro kredi për TAP

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) pritet të diskutojë mundësinë e caktimit të kredisë prej 500 milionë euro për projektin Trans Adriatic Pipeline (TAP) deri në fund të vitit 2018, bëjnë me dije mediat vendase, nga burimet…

41 mln euro energji e papaguar në veri të Kosovës

Gjatë një raportimi në Komisionin për të Drejtat e Njeriut, kryesuesi i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE), Arsim Janova ka thënë se së fundmi janë duke u përballur me një sfidë nga sistemi gjyqësor për faturat e energjisë…

Blinin karburant me euro false, dy të arrestuar

Dy persona kanë rënë në pranga për përdorim të kartëmonedhave në euro të falsifikuara. Genci Muja, 37 vjeç, banues në Krujë dhe Denis Ibrahimi, 21 vjeç, banues në Fushprezë u arrestuan sot nga policia. Ata ranë në gjurmët e policisë pasi…

TAP dhe Devoll investuan 1.5 mld euro

Dy projektet e mëdha të investimeve Gazsjellësi TAP dhe HEC-et në lumin Devoll kanë qenë lokomotiva e rritjes ekonomike gjatë periudhës 2015-2017. Ato  dhanë kontribut të lartë në rritjen e vlerës së investimeve direkte, por patën ndikime…

Energjia, nëse nuk ka shi do duhen 45 mln euro

Shqipëria është zhytur në një krizë të rëndë hidrike, e cila pritet të përkeqësojë edhe më shumë financat e sektorit energjetik. Për shkak të pamundësisë për të prodhuar në vend, Operatori i Shpërndarjes së Energjisë po planifikon të…

Mbi 23 mln euro për parqe voltaike

Mbi 23 milion euro është vlera që pritet të investohet për ndërtimin e parqeve voltaike, përmes të cilëve mund të prodhohet energji nga burime të rinovueshme. Shifra i përket kërkesave të mbërritura pranë Ministrisë së Infrastrukturës dhe…

TAP planifikon 800 mln euro për Shqipërinë

Konsorciumi për ndërtimin e Gazsjellësit Trans Adriatik (TAP) planifikon të investojë gjithsej 800 milionë euro në Shqipëri përgjatë viteve 2017-2018, bëri të ditur menaxheri i TAP për Shqipërinë, Shkëlqim Bozgo. Në tërësi, projekti TAP…

ELEM, 212 mln euro për qymyrin në Maqedoni

ELEM, në periudhën prej vitit 2012 deri në vitin 2017, ka shpenzuar 212 milionë euro për gërmimin e qymyrit për nevojat e Kombinatit të Manastirit dhe Osllomejit, njoftoi drejtori i ri i kompanisë shtetërore, Dragi Minovski. Për këtë qëllim…