Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

egjipt

Egjipti hedh sytë nga Ballkani për gazin

Egjipti është duke parë me kujdes mundësitë që ofron rajoni i Mesdheut për industrinë e gazit, veçanërisht tani që shteti po përgatitet për të reformuar sektorin dhe për të rritur investimet. Strategjia e re u prezantua në Kajro, ku u…

Avioni “Solar Impulse 2” mbërrin në Egjipt

Avioni Solar Impulse 2, i furnizuar me energji diellore mbërriti në Egjipt, ndalesa e parafundit në udhëtimin e parë rreth botës pa karburant. Avioni që filloi udhëtimin në Abu Dhabi në mars 2015 dhe që pritet ta përfundojë atë përsëri aty,…

Qipro-Egjipt, marrëveshje për gazin

Lëvizja e kompanise britanike e naftës dhe gazit BG International për të blerë aksione në depozitat minerale përtej detit të Qipros është një hap i rëndësishëm përpara në planet e vendit për të furnizuar Egjiptin me gaz natyror, tha…

Egjipti do të furnizohet me gaz rus

Ministri rus i Energjisë, Aleksandar Novak tha se kompania ruse Gazprom çdo vit deri në vitin 2019 në Egjipti do të dërgojnë një milion ton gaz të lëngshëm natyror. Ministri rus i Energjisë, Aleksandar Novak tha se kompania ruse Gazprom…

Eni zbulon burimin më të madh të gazit

Kompania italiane Eni, e energjisë dhe gazit, ka njoftuar dje se ka zbuluar një fushë “supergjigande” të gazit natyror në brigjet e Egjiptit, sipas një deklarate të lëshuar për mediat. “Zohr është zbulimi më i madh i gazit i bërë…

Vjedhja, arrestohet dhe një shtetas i huaj

Në kuadër të aksionit kundër vjedhjes së energjisë, policia e qytetit bregdetar të Vlorës ka arrestuar së fundmi 2 persona të tjerë, njëri prej të cilëve me shtetësi egjiptiane. Sipas policisë arrestimi i Tamer Abd Fattaha Mursi, 42…

Aleancë e re energjitike në Mesdheun Lindor

Greqia, Qiproja dhe Egjipti duan të bashkëpunojnë më ngushtësisht në fushën e energjisë. Me konkertisht bëhet fjalë për rezerva nafte në bregdetin e Qipros... Në një takim në Kajro Presidentët e Egjiptit dhe Qipros, Abdel Fattah al-Sisi…

Egjipt, zbulohen rezerva të naftes

Sipas informacionit që Kompania italiane e naftës dhe gazit natyror, ENI, përcjell në faqen e saj të internetit, 290 km në jugperëndim të qytetit të Aleksandrisë ka 150-200 milionë fuçi rezerva nafte.Kompania italiane e naftës dhe gazit…