info@energjia.al

Eksperti ligjor i OSHEE-së, Romeo Kara paralajmëron se do të zbulojë një skandal të madh me përmasat e çështjes “CEZ”.

Kara njofton në faqen e tij të Facebook se së shpejti do të nxjerrë në pah prova dhe fakte tronditëse ku thotë se janë të përfshirë “oligarkë, të djeshëm e të sotëm, disa drejtues të CEZ, dhe që kanë vjedhur nëpermjet mashtrimit, jo më pak se 19 milionë dollarë”.

Juristi e cilëson skandalin që do të bëjë publik një “uragan” në drejtësi.

Paralajmërimi

Uragani “Irma” po iken, por nje uragan tjeter hapjesh aferash korruptive do te kaloje tek ne.

Duke pritur deri sa te kostituohet qeveria, pasi nuk duam t’i marrim rendesine ketij akti, do te bej prezent nje afere te ngjashme me ate te DIA-CEZ, ku jane perfshire disa oligarke, te djeshem e te sotem, disa drejtues te CEZ, dhe qe kane vjedhur nepermjet mashtrimit, jo me pak se 19 milione dollare.

Do te jap prova e fakte si dhe argumentimet e mija, se kontratat e mbledhjes se borxheve, ishin qoka politike shumengjyreshe, te lidhura edhe me ndikimin e paligjshem ndaj ERE-s, lidhur me vendimet famekeqe te saj, te vendosjes se cmimit te energjise ne favor te CEZ-it dhe ne disfavor te Shtetit Shqiptar, duke bere qe pasojat dhe demet reale te ketyre kontratave te jene shume me teper se 19 milione dollare.

Do te bej prezente per publikun cdo kontrate dhe cdo pagese, si dhe personat pergjegjes ne lidhje per sa me siper.

Prokuroria te veproje si te doje, pasi une se pari, po i drejtohem atij qe eshte realisht i demtuar, populli.

Shqiptarja.com  12.09.2017

Emri i Shkëlzen Berishës në lidhje me historinë e privatizimit të OSSH nga qeveria ‘Berisha’ dhe kompania çeke ‘CEZ’ u lakua për herë të parë nga juristi i OSHEE, Romeo Kara, i cili u shndërrua në dëshmitarin kyç që zbardhi prapaskenat e privatizimit abuziv, me një kosto 400 milionë euro për buxhetin e përbashkët të shqiptarëve.

Konkretisht, gjatë seancës së komisionit hetimor për çështjen CEZ, në nëntor të vitit 2016, Romeo Kara tha se mund të kishte lidhje mes Shkëzlen Berishës dhe sekserit Nuel Kalaj, por dëshmitari ka deklaruar se nuk kishte dokumente për këtë pretendim.

Ka pasur lidhje të forta me kryeministrin e atëhershëm. Ka takuar ministrin Genc Ruli. Ka edhe fotografi të tij me Genc Rulin.

Thuhet se ka telefonuar mbi 100 herë ish-kryeministrin Berisha. Nuk është vetëm një e-mail, por janë disa e-maile që unë kamë gjetur, të cilat konfirmojmë që ky person merrte përsipër për të negociuar mes shtetit shqiptar dhe CEZ. Tarifa e suksesit për këtë marrëveshje ishte 3.6 milionë euro, e vendosur në mënyrë të çuditshme për t’u paguar nga ana e fituesit, që ishte CEZ. Thuhet në këtë letër që ky person, në vitin 2011, ka pasur në llogari të tij, 3.6 milionë euro. Thuhet se ka pasur lidhje edhe me të birin e kryeministrit, por nuk ka materiale të plota për këtë”, ka deklaruar Kara para komisionit hetimor.

Dokumenti
Ka një dokument i cili ishte vendimtar që komisioni hetimor për çështjen CEZ të investohej për të hetuar rolin e Shkëlzen Berishën në procesin e privatizimit si dhe të vendoste për ta thirrur ata si dëshmitar.

Bëhet fjalë për një e-maili të ish-drejtorit të CEZ në Shqipëri, Josef Hejsek, i cili i shkruante nëndrejtorit të CEZ-it në Pragë, Tomas Pleskac, rreth takimit të planifikuar me Shkëlzenin dhe ish-kryeministrin Berisha. Sipas e-mailit, Josef Hejsek ishte me Nuel Kalajn në sallën VIP të aeroportit të Rinasit, dhe kishte ardhur në Tiranë për të negociuar me Shkëlzen Berishën dhe Sali Berishën.

Nga përmbajtja e e-mailit del qartë se, Nuel Kalaj është negociatori kryesor i marrëveshjes mes CEZ dhe qeverisë shqiptare.

Me Nuelin sapo mbarova negociatat e tjera. I shpjegova në detaje se çfarë kërkojmë. Takimi me të birin, sipas Nuelit, është shtyrë për nesër pas ardhjes së PM (Kryeministrit). Çfarë duhet të presim nga kryeministri? Sipas Nuelit rezultatet në mënyrë të sigurt do të jenë pozitive dhe në 90 % konkrete. Ai më siguroi se për kryeministrin po punon një komision ndërministror, i cili në mënyrë të specializuar po trajton problematikën tonë. (Mund t’ju konfirmoj që kam folur me disa anëtarë të komisionit që po merren me këtë marrëveshje)”,shkruan Hejsek.

Komisioni hetimor
Komisioni hetimor administroi një llogari bankare të Nue Kalajt, i cili ka marrë nga CEZ transferta bankare mbi 7 milionë euro. Këto shuma i ka tërhequr cash me 16 qershor 2009, vetëm pak ditë para zgjedhjeve të vitit 2009.

“Komisioni hetimor për privatizimin e OSSH tek CEZ ka administruar prova shumë të rëndësishme lidhur person Nuel (Nue) Kalaj i cili sipas dëshmive të deritanishme ka qenë “sekseri” i martesës së qeverisë shqiptare të Sali Berishës me kompaninë CEZ. Komisioni ka administruar llogari bankare të Nue Kalaj, i cili ka marre nga CEZ transferta bankare mbi 7 milionë euro. Dhe këto shuma më pas i ka tërhequr cash me 16 qershor 2009, vetëm pak ditë para zgjedhjeve të vitit 2009. Komisioni po heton pse CEZ i ka bërë këto transferta tek ky individ dhe ku i ka çuar paratë cash Nue Kalaj, mik i ngushtë i djalit të Sali Berishës, Shkëlzen Berisha”, ka deklaruar ish-kryetari i komisionit hetimor, Taulant Balla.

Privatizimi i OSSH, 5 dëshmi kontradiktore

1. Dëshmia e Rome Karajt
“Thuhet se ka pasur lidhje edhe me të birin e kryeministrit, por nuk ka materiale të plota për këtë”.

2. E-maili i Josef Hejsek për Tomas Pelskac
“Do të të pres ty me Nuelin në aeroport, në sallonin VIP. Me Nuelin sapo mbarova negociatat e tjera. I shpjegova në detaje se çfarë kërkojmë. Takimi me të birin, sipas Nuelit, është shtyrë për nesër pas ardhjes së PM (Kryeministrit). Çfarë duhet të presim nga kryeministri? Sipas Nuelit rezultatet në mënyrë të sigurt do të jenë pozitive dhe në 90 % konkrete. Ai më siguroi se për kryeministrin po punon një komision ndërministror i cili në mënyrë të specializuar po trajton problematikën tonë. (Mund t’ju konfirmoj që kam folur me disa anëtarë të komisionit që po merren me këtë marrëveshje). Rezultatet e tyre nuk janë akoma të mbaruara apo përfundimtare. Ai më siguroi se përfundojnë shpejt dhe pas kësaj do ulemi sërish. Si përfundim, sapo detajet e negociatave do jenë gati, do të fitojmë MR në Tiranë (Martin Roman). Gjithë të mirat”.

3. Reagimi i Shkëlzen Berishës
“Në serinë e re të shpifjeve papagalli i Ramës flet mbi një takim që do duhej të ndodhte mes meje, drejtorëve të CEZ dhe z. Kalaj. E përsëris që nuk kam asnjë lidhje me z. Kalaj dhe aktivitetin e tij. Nuk kam pasur asnjë kërkesë për një takim të tille. Ky takim nuk ka ndodhur kurrë. Falsiteti i këtij takimi mund të provohet lehtësisht duke pyetur personat e përmendur. Është thjesht shpifja e radhës që i serviret publikut nga shpifësi Ramës”.

4. Varianti i Nuel Kalajt
“Me Shkëlzen Berishën nuk kam asnjë lidhje. Nuk i kam premtuar askujt organizimin e takimeve me të. Me ish-kryeministrin Berisha jam takuar si pjesë e delegacionit të CEZ-it kur ata kanë ardhur në Tiranë. E gjithë veprimtaria ime ka qenë në përputhje me ligjet e Shqipërisë dhe Çekisë ku zhvillon aktivitetin e saj kompania CEZ. Nuk kam negociuar, po kam pasur një kontratë për të mbledhur informacionet e nevojshme për nevojat që kjo kompani kishte në Shqipëri. Paratë i kam tërhequr nga banka për qëllime investimi dhe drejtime te tjera”.

5. Varianti i Sali Berishës
“Ke çuar mesazh tekstual (i drejtohet ministrit Gjiknuri) se ekziston firma e Shkëlzen Berishës mbi një letër të Nua apo Noel Kalaj dhe të një tjetri që quhet Merxhani dhe unë të ktheva përgjigje që ta dërgoje menjëherë në prokurori, përndryshe do të paditesh ti në prokurori për dy gjëra: për 100% falsifikim dokumentesh, se ai është falsifikim dhe së dyti, për shantazh dhe përpjekje të tjera. Çoje në prokurori dhe nuk të them asgjë! Kaq! Po nuk e çove në prokurori, ti do të jesh i paditur dhe absolutisht je i pashpresë dhe do të humbasësh se ai është një falsifikim i mirëfilltë. Për sa i përket marrëveshjes që do të shpëtosh, ja ku e ke përgjigjen më qesharake”.

Shqiptarja.com  15.07.2017

Policia çeke dhe autoritetet shqiptare po shqyrtojnë korrupsionin e dyshuar që përfshin kompaninë çeke të energjisë CEZ, njoftuan sot mediat çeke që iu referuan gazetës vendase “Mladá fronta Dnes”.

Hetimi është përqendruar në pretendimin se CEZ ka transferuar rreth 7 milionë euro në llogarinë e një lobisti shqiptar në vitin 2009, pak pasi mori kontrollin e kompanisë së shpërndarjes së energjisë në Shqipëri.

Mediat çeke pohojnë se policia lokale beson se paratë mund të jenë përdorur më vonë si rryshfete për politikanët dhe zyrtarët shqiptarë.

Shkrimi i plotë në gazetën Mladá fronta Dnes”, thotë se transaksioni bankar i kompanisë më të fuqishme çeke CEZ po shqyrtohet nga autoritetet shqiptare dhe policia çeke mbi dyshime serioze për korrupsion.

CEZ dërgoi rreth 200 milionë koruna në Ballkan (7 mln euro). Sipas mediave çeke  autoritetet shqiptare konsiderojnë se paratë më vonë u përdoren për ryshfete për politikanët dhe zyrtarët. Rasti po shqyrtohet nga dedektivët çekë, zbuloi gazeta MF DNES.

Gazeta çeke pohon se, autoritetet shqiptare dhe policia çeke janë gjithashtu të interesuara përse CEZ ka dërguar në Shqipëri shtatë milionë euro në vitin 2009 në epokën e ish shefit të Çekosllovakisë, Martin Romano. Mediat çeke thonë se, paratë shkuan në llogarinë private të lobistit të Kosovës Nue Kalaja.

“Policia u kthye tek ne duke na pyetur për këtë transaksion tetë-vjeçar të bankës. Duke pasur parasysh faktin se çështja është në hetim, ne nuk mund të komentojmë detajet. Megjithatë, si gjithmonë, ne japim sinergji të plotë,” zëdhënësi i CEZ Ladislav Kříž konfirmoi.

Mediat çeke referojnë se, autoritetet shqiptare dyshojnë se paratë e përdorura për ryshfet për politikanët dhe zyrtarët lokalë kanë ndodhur pasi Grupi CEZ mori përsipër distributorin shqiptar të energjisë.

CEZ u tërhoq nga Shqipëria tre vjet më parë pasi marrëveshja përfundoi në gjykatat e arbitrazhit dhe shkaktoi fërkime midis Pragës dhe Tiranës, përfundon artikulli i gazetës çeke.

Revista Monitor,  29.06.2017

Juristi i OSHEE, Romeo Kara, njeriu që zbërtheu prapaskenat privatizimit korruptiv të OSSH, me kosto 450 milionë euro, rrëfen detaje të tjera rreth lidhjeve të ish-drejtuesve të CEZ dhe njerëzve pranë pushtetit të Sali Berishës.

Gjatë një interviste për Shqiptarja.com, Kara thotë ish-drejtori i CEZ-SHPERNDARJE, Jozef Hejsek banonte në shtëpinë e Berishës së vogël, kur punonte në Tiranë. Romeo Kara pohon gjithashtu se pas denoncimit të aferës, në adresë të tij kanë ardhur kërcënime.

Ai thotë se jeta e tij dhe e familjes janë në rrezik. Kara deklaron se fotografia e tij është gjetur në qelinë e burgut 302, duke hedhur dyshime për një plan të mundshëm eliminimi, me porosi. Po ashtu, dëshmitari kyç i çështjes CEZ thotë se kohë më parë bashkëshortja dhe vajza e tij kanë pësuar një aksident, duke hedhur dyshime për aksident të qëllimesh. Romeo Kara thekson se ka njoftuar përfaqësitë diplomatike dhe organet ligjzbatuese.

Shqiptarja.com  19.06.2017

Prokuroria e Përgjithshme ka hapur dosjen ‘CEZ’, referuar nga juristi i OSHEE, Romeo Kara, mbi prapaskenat e privatizimit abuziv të OSSH, tërësinë e shkeljeve të legjislacionit në fuqi, favorizimet, dëmin ekonomik, mbi sekserët, zyrtarët e implikuar, e-mailet komprometuese, letrat, raportet etj.

Teksa e gjithë vëmendja është zhvendosur tek ngërçi politik, organi qendror i akuzës ka marrë në shqyrtim kallëzimin e ‘nxehtë’ penal, i cili ngarkon me përgjegjësi ish-kryeministrin Sali Berisha, disa ish-ministra, ish-zëvendësministra, ish-drejtorë dhe sekserin Nuel Kalaj.

Në kuadër të verifikimit të dokumenteve dhe provave të dosjes, Shqiptarja.com ka mësuar se Prokuroria e Përgjithshme ka thirrur dëshmitarin kyç Romeo Kara, për të dhënë një dëshmi më të plotë, të detajuar dhe të thelluar.

Dy seancat e para kanë zgjatur disa orë, ndërsa priten edhe disa seanca të tjera, në ditët në vijim. Sipas burimeve, gjatë dy seancave maratonë, juristi i OSHEE, Romeo Kara, ka dhënë shpjegime të shtuara mbi provat e paraqitura rreth privatizimit abuziv të OSSH, i cili u ka shkaktuar taksapaguesve shqiptar një dëm ekonomik prej 450 milionë euro.

Kara, gjatë pyetjeve në prokurori, i është përmbajtur dëshmisë së dhënë para komisionit hetimor parlamentar për investigimin e privatizimit të OSSH-së nga qeveria ‘Berisha’ dhe kompania çeke ‘CEZ’. Juristi i OSHEE u është përmbajtur gjithashtu të gjitha deklarimeve rreth rolit të ish-kryeministrit dhe të 15 ish-zyrtarëve në procesin e privativit. Nëse prokuroria do të thellojë hetimet dhe të çojë dosjen në gjykatë, dëshmia e Karajt pritet të jetë një nga pikat më të forta për ndëshkimin e të akuzuarave.

Ndërkaq, për fatin e dosjes në fjalë ka edhe një interesim nga faktori ndërkombëtar. “Unë kam pasur takime me disa përfaqësues të ambasadave të ndryshme në Tiranë. I kam informuar ato në detaje për këtë çështje dhe jam më se i bindur se ato i kanë vlerësuar drejt ato çfarë unë paraqita dhe thashë. Fakti që janë realizuar këto takime me këto ambasada, shpreh interesimin e tyre për këtë çështje. Megjithatë ata vlerësojnë shumë rolin e vetë shqiptarëve në këto momente”, ka theksuar Kara.

Akuzat
Referuar dosjes së dorëzuar në prokurori, protagonistët e privatizimit të OSSH akuzon për konsumimin e pesë veprave penale. “Mbi bazën e këtyre të dhënave që pasqyrohen edhe në dokumentacionin e sipërpërmendur, rezulton se ndodhemi përpara fakteve dhe provave të pakundërshtueshme se personat e lartpërmendur kanë konsumuar elementët e veprave penale “Shpërdorimi i detyrës”, “Shkelja e barazisë së pjesëmarrësve në tendera apo ankande publike”, “Mashtrimit”, “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, “Pastrim i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, vepra penale këto të parashikuara nga nenet 143, 245/1, 248, 258 dhe 287 të Kodit Penal”, thuhet në kallëzimin penal.

Lista e të kallëzuarave

1. Z. Sali Berisha (Ish Kryeministër)
2. Z. Nuel (Nue) Kalaj, sekser
3. Z. Genc Ruli (Ish Ministër i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës/Kryetar i Komitetit të Konsulencës dhe Transparencës).
4. Znj. Mimoza Vokshi (Anëtare e Grupit të Negocimit/Ish Drejtor i METE)
5. Znj. Suzana Guxholli, Ish-Këshilltare e Kryeministrit Berisha
6. Z. Neritan Alibali, (Ish Zv. Ministër i METE/Kryetari i Grupit të Negocimit me CEZ dhe Kryetar i Komisionit të Vlerësimit të Ofertave)
7. Z. Alfred Rushaj (Ish Zv. Ministër i Financave/ Anëtar i Grupit të Negocimit me CEZ).
8. Z. Fatjon Tugu (Anëtar i Grupit të Negocimit me CEZ/ Anëtar i Komisionit të Vlerësimit të Ofertave)
9. Z. Sherefedin Shehu (Anëtar i Grupit të Negocimit me CEZ)
10. Z. Asllan Sherra (Anëtar i Grupit të Negocimit me CEZ)
11. Z. Viktor Gumi (Anëtar i Grupit të Negocimit me CEZ)
12. Z. Miran Kopani (Anëtar i Grupit të Negocimit me CEZ)
13. Z. Bujar Nepravishta (Ish Kryetar i ERE)
14.  Z. Durim Kraja (Ish Sekretar i Përgjithshëm i METE/Anëtar i Komisionit të Vlerësimit të Ofertave).
15. Z. Engjell Qorlaze (Anëtar i Komisionit të Vlerësimit të Ofertave)
16 . Z. Vasil Pano (Anëtar i Komisionit të Vlerësimit të Ofertave)

Shqiptarja.com  18.05.2017

Komisioni Hetimor “Për të kontrolluar zbatimin e legjislacionit në fuqi dhe mbrojtjes e interesit të shtetit shqiptar nga realizimi i marrëveshjes për zgjidhjen me mirëkuptim ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe shoqërisë “CEZ, A. S.”, u ngrit me kërkesë të PD pas pretendimeve të demokratëve se “marrëveshja, sipas të cilës qeveria do i kthejë CEZ 95 milionë euro në këmbim të rimarrjes së pronësisë në katër vjet është e paligjshme dhe jo transparente”.

Por, duket se ky komision vecse nuk ka qënë funksional në hetime, ka degraduar edhe në shkelje të panumërta ligjore e etike.

Një raport 77 faqësh, i publikuar nga “Albanian Platform For Policy Advocacy”  zbulon një numër të lartë shkeljesh nga deputetët, anëtarë të këtij komisioni, të cilët përmes fyerjeve, sherreve, presioneve ndaj dëshmitarëve, kanë shkelur një sërë nenesh të rregullores së brendshme të komisionit, ligjin e komisioneve hetimore, kodin e procedurës penale dhe rregulloren e parlamentit.

Kryetari i këtij komisioni Edmond Spaho, shënon rekorde shkeljesh, nga ku më flagrantet mbeten:

– zhvillimi i mbledhjeve pa kuorumin e nevojshëm duke deklaruar se “mbledhjen mund ta zhvilloj edhe i vetëm”.

-mohimin i të drejtës së fjalës së anëtarëve për procedurë, fyerjet ndaj kolegëve e dëshmitarëve si “karagjoz’, “arrogante”, apo ajo ndaj kryeministrit Rama: “Nuk do të zhveshim…”.

-Nuk mungojnë as rastet kur Spaho kërcënon dëshmitarët me shprehjet: “Provo të largohesh!”

Shqiptarja.com  21.04.2017

Zbardhen 51 provat kryesore, të cilat komprometojnë rëndë pozitat e ish-kryeministrit Sali Berisha dhe të paktën të 15 bashkëpunëtorëve të tij, përfshirë ish-ministrin Genc Ruli dhe drejtorë të rëndësishëm, në procesin abuziv të privatizimit të OSSH, me një kosto prej 415 milionë euro në kurriz të taksapaguesve shqiptarë.

Krahas kallëzimit penal, dëshmitari kyç Romeo Kara, ka çuar në tavolinën e kryeprokurorit Adriatik Llalla, një dosje prej 600 faqesh me fakte, duke e vënë edhe një herë në provë kreu e akuzës qendrore në Shqipëri. Pjesë e provave, bashkëngjitur kallëzimit penal, të zbardhura nga Shqiptarja.com, përfshihen edhe një letër dhe pesë e-maile mes sekserit Nuel Kalaj, drejtuesve të CEZ dhe anasjelltas, të cilat konfirmojnë jo vetëm privatizim me fitues të paracaktuar, por edhe favorizimet që i janë bërë më pas CEZ në dëm të shtetit shqiptar.

E-maili i parë dhe më interesanti është ai i datës 7 Shtator 2009, i nisur nga sekseri Nuel Kalaj në drejtim të Martin Roman, drejtor i CEZ-Group. Paragrafi i pestë i e-mailit ndër të tjera përmban: “… duke folur sinqerisht, mua personalisht më vjen keq të shoh së pas një pune katër vjeçare për CEZ-in…”, duke dëshmuar se negociatat për privatizimin kanë nisur që nga viti 2005 dhe jo në 2008 kur pretendon qeveria “Berisha”.

Në datën 28 janar 2010, ora 12:40, ish-drejtori i CEZ në Shqipëri, Josef Hejsek, i dërgon  nëndrejtorit të CEZ-it në Pragë, Tomas Pleskac, një e-mail, ku ndër të tjera i thotë: “…me Nuelin sapo mbarova negociatat e tjera. I shpjegova në detaje se çfarë ne kërkojmë. Takimi me të birin, sipas Nuelit, është shtyrë për nesër pas ardhjes së kryeministrit”, duke implikuar Shkëlzen Berishën.

Më datën 17 Nëntor 2011, ora 3:37 Jozef Hejsek i ka nisur Nuel Kalajt një e-mail ku shkruan: “Këtë mbrëmje kemi qenë këshilluar se sot është dita e duhur për të dorëzuar njoftimin tonë për rastin e garancisë të pjesshme të riskut, duke reflektuar vendimin e ERE-s lidhur me studimin e borxhit të keq të Deloittes…”, duke konfirmuar ndërhyrjen e Kalajt tek njerëzit e Berishës për të favorizuar CEZ me njohjen e rritjes së nivelit të borxhit të keq.

Shkeljet e privatizimit 
Sipas kallëzimit të bërë në prokurori nga juristi i OSHEE, Romeo Kara, kushtet e tenderit me VKM u negociuan pasi CEZ-i u shpall fitues i privatizimit të OSSH-së. Një tjetër shkelje flagrante kjo që ngarkon me përgjegjësi veçanërisht ish-kryeministrin Sali Berisha dhe ministrin e Energjisë në atë kohë, Genc Ruli. Fjala është për procesin e negocimit, të zhvilluar pas datës 29.09.2008 datë në të cilën u bë dorëzimi i ofertave.

Provat e tjera 
Pjesë e dosjes janë edhe procesverbale të mbledhjeve të Këshillit të Ministrave, kur janë marrë vendime për privatizimin, vendime qeverie të shkelura, shkresa ministrash për favorizimin e paligjshëm të CEZ, urdhra ministrash, pasqyra financiare, vendime të ERE, negociatat mes palëve. Referuar dosjes, Nuel Kalaj rezulton njeriu kyç që ka mundësuar procesin e privativit të OSSH. Si personazh i besuar si për ish-kryeministrin Berisha, ashtu edhe për përfaqësuesit e CEZ, Kalaj ka luajtur rol kryesorë edhe në periudhën pas privatizimit, kryesisht në veprimet e autoriteteve shqiptare për favorizimin e çekëve.

Lista me 51 provat në dosjen penale për privatizimin e OSSH 
01. Letër nga Clifford Chance drejtuar CEZ Shpërndarje datë 15.07.2014

02. E-mail nga Nuel Kalaj drejtuar Martin Roman, me subjekt “OSSH Developments”, datë 07.09.2009.

03. E-mail i Nuel Kalaj drejtuar Tomas Pleskac, me subjekt “Re: Kosova”, datë 11.05.2010.

04. E-mail i Nuel Kalaj drejtuar Josef Hejsek, me subjekt “15.05.2010 Report”.

05. E-mail i Josef Hejsek drejtuar Tomas Pleskac, me subjekt “Albanie-priprava jednani s PM”. datë 28.01.2010.

06. E-mail i Josef Hejsek drejtuar Nuel Kalaj, me subjekt “Ëorld Bank- Notice of Event-do be delivered”, datë 17.11.2011;

1. Artikull i gazetës Zhurnal me titull “Lvovsky: Privatizimi i CEZ ishte i nxituar për Albpetrol presim rezultatet”, date 18.12.2012;

2. Procesverbal i Mbledhjes së Këshillit të Ministrave Për projektvendimin “Për disa ndryshime dhe shtesa në Vendimin Nr. 835, datë 11.06.2008 të Këshillit të Ministrave “Për përcaktimin e paketës së aksioneve të kapitalit të shoqërisë anonime “OSSH”, që u ofrohet investitorëve strategjikë”, datë 17.09.2008;

3. Ligji Nr. 9874, datë 14.02.2008 “Për ankandin publik”;

4. Vendim i Këshillit të Ministrave Nr. 487 datë 16.04.2008 “Për kriteret e përzgjedhjes së investitorëve strategjikë, të interesuar për blerjen e aksioneve të Shoqërisë “OSSH” Sh.A;

5. Vendim i Këshillit të Ministrave Nr. 835 datë 11.06.2008 “Për përcaktimin e madhësisë së paketës së aksioneve të kapitalit, të shoqërisë “OSSH”, që u ofrohet investitorëve strategjikë”;

6. Shkresa Nr. 393 Prot, datë 14.01.2008 e Zv.Ministrit të Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, me lëndë “Dërgohet vendimi i Mbledhjes së Komitetit të Konsulencës dhe Transparencës për vlerësimin e aseteve të KESH Sh.A”;

7. Vendim Nr. 4, datë 09.05.2008 i Komitetit të Konsulencës dhe Transparencës të Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës;

8. Urdhër Nr. 329, datë 09.05.2008 i Ministrit të Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës “Për transferimin e titullit të pronësisë së aksioneve të OSSH” Sh.A”;

9. Shkresa Nr. 329/1 Prot, datë 12.05.2008 e Zv. Ministrit të Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, me lëndë “Mbi urdhrin për transferimin e titullit të pronësisë”.

10. Shkresa Nr. 6466 Prot, datë 08.07.2008 e Ministrit të Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës me lëndë: “Për përshpejtimin e procedurave të regjistrimit të pasurive të paluajtshme të OSSH” Sh.A”.

11. Shkresa Nr. 12/1 Prot, datë 11.01.2008 e Entit Rregullator të Energjisë me lëndë: “Skjarim mbi zgjedhjen e modelit të privatizimit”.

12. Shkresa Nr. 1210 Prot, datë 02.02.2008 e Ministrit ë Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës me lëndë: “Mbi disa vendime në lidhje me privatizimin e OSSH” Sh. A.

13. Vendim Nr. 2, datë 12.02.2008 i Komitetit të Konsulencës dhe Transparencës të Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës.

14. Urdhër Nr. 500, datë 01.07.2008 i Ministrit të Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës “Për ndarjen e të drejtave dhe detyrimeve ndërmjet KESH Sh. A dhe OSSH Sh. A dhe marrëdhëniet tranzitore ndërmjet dy shoqërive”.

15. Vendim i Këshillit të Ministrave Nr. 1108 datë 30.07.2008 “Për miratimin e listës së inventarit të pronave të paluajtshme shtetërore të cilat kalojnë në pronësi të “OSSH”.

16. Vendim i Këshillit të Ministrave Nr. 628, datë 03.10.2007 “Për miratimin e modelit shqiptar të tregut të energjisë elektrike”.

17. Vendim i Këshillit të Ministrave Nr. 338, datë 19.03.2008 “Për miratimin e modelit të tregut të energjisë elektrike”;

18. Ligji Nr. 8306, datë 14.03.1998 “Për strategjinë e privatizimit të sektorëve më rëndësi të veçantë”;

19. Ligji Nr. 9901, datë 14.04.2008 “Për tregtarët dhe shoqëritë tregtare”.

20. Ligji Nr. 9889, datë 20.03.2008 “Për përcaktimin e formës dhe të strukturës së formulës së privatizimit të Shoqërisë anonime “OSSH”;

21. Drafti i Marrëveshjes për Shitjen e Aksioneve (Gide Loyrette nouel A.A.R.P.I), datë 01.08.2008.

22. Pasqyrat financiare të “OSSH” Sh. A të vitit 2007.

23. Pasqyrat financiare të “OSSH” Sh. A të audituara, të vitit 2008.

24. Vendim i Këshillit të Ministrave Nr. 218, datë 06.03.2009 “Për disa shtesa në Vendimin Nr. 862 datë 20.12.2006 të Këshillit të Ministrave “Për krijimin e Shoqërisë OSSH” Sh. A të ndryshuar;

25. Shkresa Nr. 180 Prot, datë 08.01.2008 e Ministrit të Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës me lëndë: “Komente në lidhje me Due Diligence dhe opsionet strategjike për privatizimin e shpërndarjes së KESH Sh. A”.

26. Përmbledhje e Minutave të Takimit, Negocimet për privatizimin e OSSH Sh.A ndërmjet kompanisë CEZ dhe grupit të negocimit të METE 18-19 Nëntor 2008.

27. Minuta takimi, Komisioni i negocimit për privatizimin e OSSH Sh.A, datë 24.11.2008.

28. Minuta takimi, Komisioni i negocimit për privatizimin e OSSH Sh.A, datë 24.11.2008.

29. Përmbledhje e Minutave të Takimit, Negocimet për privatizimin e OSSH Sh.A ndërmjet kompanisë CEZ dhe grupit të negocimit të METE, datë 10 Dhjetor 2008.

30. Përmbledhje e Minutave të Takimit, Negocimet për privatizimin e OSSH Sh.A ndërmjet kompanisë CEZ dhe grupit të negocimit të METE, datë 11 Dhjetor 2008.

31. Përmbledhje e Minutave të Takimit, Negocimet për privatizimin e OSSH Sh.A ndërmjet kompanisë CEZ dhe grupit të negocimit të METE, datë 7 Janar 2009.

32. Përmbledhje e Minutave të Takimit, Negocimet për privatizimin e OSSH Sh.A ndërmjet kompanisë CEZ dhe grupit të negocimit të METE, datë 8 Janar 2009.

33. Minutat e takimit të Asamblesë së Aksionerëve të OSSH Sh.A, datë 18.06.2010.

34. Pasqyrat financiare të “OSSH” Sh. A, të audituara, të vitit 2009.

35. Vendim i Entit Rregullator të Energjisë, Nr. 107, datë 09.09.2008 “Për disa ndryshime në Deklaratën Rregullatore të miratuar me Vendimin Nr. 94, datë
14.08.2008 “Për disa ndryshime në Vendimin Nr. 87, datë 06.08.2008 “Për miratimin e deklaratës rregullatore në kuadër të zbatimit të metodologjive të llogaritjes së tarifave të energjisë”

36. Aneksi Nr. 11 i Marrëveshjes së Shitjes së Aksioneve;

37. Ligji Nr. 9643, datë 20.11.2006 “Për prokurimin publik”;

38. Vendim Nr. 6, datë 07.07.2008 i Komitetit të Konsulencës dhe Transparencës të Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës;

39. Vendim Nr. 3, datë 09.05.2008 i Komitetit të Konsulencës dhe Transparencës të Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës;

40. Vendim i Këshillit të Ministrave Nr. 329, datë 12.07.1999 “Për procedurat e tenderit për zgjedhjen e investitorëve strategjikë dhe për transferimin e aksioneve të zotëruara nga shteti në shoqëritë tregtare të sektorëve me rëndësi të veçantë”;

41. Vendim i Këshillit të Ministrave Nr. 621, datë 25.09.1998 “Për krijimin e Komitetit të Konsulencës dhe të transparencës për privatizimin e sektorëve më rëndësi të veçantë të ekonomisë”;

42. Urdhër Nr. 329, datë 13.05.2008 “Për krijimin dhe funksionimin e Komisionit të Vlerësimit të Ofertave për privatizimin e Shoqërisë OSSH Sh. A;

43. Vendim Nr. 1, datë 13.05.2008 i Komisionit të Vlerësimit të Ofertave të Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës;

44. Vendim i Këshillit të Ministrave Nr. 1, datë 10.01.2007 “Për rregullat e prokurimit publik”;

45. Urdhër Nr. 319, datë 06.05.2008 i Ministrit të Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës “Për zmadhimin e kapitalit të Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes” Sh. A;

46. Vendim i Këshillit të Ministrave Nr. 1170, datë 13.08.2008 “Për disa shtesa dhe ndryshime në Vendimin Nr. 835, datë 11.06.2008 të Këshillit të Ministrave “Për përcaktimin e madhësisë së paketës së aksioneve të kapitalit të shoqërisë anonime “OSSH” Sh. A që u ofrohet investitorëve strategjikë”;

47. Minutat e Takimit, Takimi i përbashkët i Komitetit të Konsulencës dhe Transparencës dhe Komisionit të Negocimit për privatizimin e OSSH Sh. A, datë 26.02.2009;

48. Vendim i Entit Rregullator të Energjisë Nr. 75 datë 26.06.2008 “Për përcaktimin e çmimit të shitjes me shumicë të energjisë elektrike”;

49. Vendim i Entit Rregullator të Energjisë Nr. 7 datë 26.01.2009 “Mbi shtyrjen e afatit të zbatimit të tarifave të shërbimit dhe çmimeve të shitjes me pakicë dhe shumicë të energjisë elektrike”;

50. Marrëveshja e Shitjes së Aksioneve e nënshkruar, datë 11.03.2009.

51. Plani i biznesit te OSSh-se, publikuar në fletoren zyrtare 60/1 date 14/05/2009.

Disa fakte rreth privatizimit 
Banka Botërore dhe Komisioni Europian kane konstatuar se procesi i privatizimit ka qenë i nxituar.

Mos përgatitja e legjislacionit të duhur për këtë lloj privatizimi.

Vendimet e qeverise janë rrezuar nga një komision negocimi.

Nuk ishte zgjidhur problematika e titujve te pronësisë midis OSSH-se dhe KESH-it.

Nuk ishin zgjidhur marrëdhëniet e detyrimeve ndërmjet KESH-it dhe OSSH-së.
Nuk u vendos një çmim dysheme për këtë procedurë privatizimi.

Favorizimi në mënyrë të jashtëligjshme, që i është bërë CEZ-it me njohjen e nivelit të Borxhit të Keq nga 4 nivelin  në 14 %.

Komisioni i Vlerësimit të Ofertave për Privatizimin e OSSH-së, delegon në mënyrë të jashtëligjshme kompetencat e tij tek Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve Tregtare pranë METE-s si edhe tek konsulentët e IFC-së.

Legjislacioni i kohës në të cilën u krye privatizimi i OSSH ishte i pamjaftueshëm për këtë qëllim.

U negociuan kushtet e tenderit tw miratuar me VKM, pasi CEZ-i u shpall fitues.

U zhvlerësuan me pa të drejtë dhe në dëm të Shtetit Shqiptar asetet e OSSH.

Nuk është zbatuar parashikimi ligjor lidhur me trajtimin e 24% aksioneve të OSSH-së të cilat i mbeteshin në pronësi Shtetit Shqiptar, pas privatizimit të 76% të aksioneve nga CEZ-i.

Nuk është zbatuar parashikimi ligjor lidhur me përdorimin e të ardhurave nga ky privatizim.

Shqiptarja.com  01.04.2017

Sali Berisha kallëzohet penalisht nga juristi i OSHEE Romeo Kara për abuzimet në privatizimin e Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes tek CEZ.

Në kallëzimin penal që Report Tv disponon, Kara liston të gjitha shkeljet që Berisha dhe të gjithë zyrtarët poshtë tij kanë kryer gjatë privatizimit deri në prishjen e kontratës.

Së pari, emailet e sekserit Kalaj, sipas juristit faktojnë se negociatat e fshehta kanë nisur 5 vite para se OSSH të dilte në privatizim.

Një tjetër shkelje e rëndë sipas Kara është dhe fakti që nuk gjendet asnjë protokoll i saktë dhe i plotë për këtë procedurë privatizimi.

5 vepra penale/Padi dhe për ish-ministrin Ruli e 15 zyrtarë
Ish-kryeministri dhe 15 zyrtarë të tjerë mes tyre dhe ministri Genc Ruli e zv/ministrat Alfred Rrushaj dhe Sherefedin Shehu, akuzohen për 5 vepra penale.

Konkretisht ”mashtrim”, “shpërdorim detyre“, “ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike“, ”shkelje të barazisë në tenderë apo ankande” dhe “pastrim të produkteve të veprës penale dhe veprimtarisë kriminale”.

Pas një hetimi 2-vjeçar për shkeljet gjatë privatizimit tek CEZ, subjekt i kallëzimit është dhe Nuel Kalaj, personi që komisioni hetimor parlamentar e cilësoi si sekserin e këtij privatizimi mes palës shqiptare dhe drejtuesve të lartë të CEZ.

Por pasi iu drejtua zyrave të Prokurorisë së Përgjithshme, ku dorëzohen kallëzimet për deputetet dhe zyrtarët e lartë, Romeo Kara nuk mundi të bëjë kallëzimin e tij verbalisht dhe të protokollonte provat voluminoze, kjo për shkak të ndryshimit të procedurës pranë organit të akuzës.

Ndaj kallëzimi dhe dosja me provat u dorëzuan me postë.

Shkeljet me privatizimin
Juristi i OSHEE liston të gjitha shkeljet që Berisha dhe të gjithë zyrtarët poshtë tij kanë kryer gjatë privatizimit deri në prishjen e kontratës.

Së pari, emailet e sekserit Kalaj, sipas juristit faktojnë se negociatat e fshehta kanë nisur 5 vite para se OSSH të dilte në privatizim.

Ashtu si në rastin e privatizmit të dështuar të Albetrol nga Rezart taçi, edhe CEZ nuk pagoi kurrë 10% e garancisë që duhet paguar në privatizime strategjike.

Por ndryshe nga Taçi, në rastin e CEZ shkelja nuk u bë kurrë publike.

U ndryshua niveli i borxhit të keq si dhe kushte të tjera të paparashikuara në tender. U zhvlerësuan në dëm të shtetit shqiptar asetet e OSSH.

Qeveria duhej të privatizonte shërbimin dhe jo asetet. Legjislacioni i kohës në të cilin u krye privatizimi, ishte i pamjaftueshëm për këtë qëllim.

Një tjetër shkelje e rëndë sipas Kara është dhe fakti që nuk gjendet asnjë protokoll i saktë dhe i plotë për këtë procedurë privatizimi.

VKM-ja për tenderin, pasi CEZ-i u shpall fitues
Sipas kallëzimit të bërë në prokurori nga juristi i OSHEE, Romeo Kara, kushtet e tenderit me VKM u negociuan pasi CEZ-i u shpall fitues i privatizimit të OSSH-së.

Një tjetër shkelje flagrante kjo që ngarkon me përgjegjësi veçanërisht ish-kryeministrin Sali Berisha dhe ministrin e Energjisë në atë kohë, Genc Ruli.

Edhe komisioni hetimor i drejtuar nga Taulant Balla e gjente ish-kryeministrin fajtor për një seri veprash penale të kryera gjatë privatizimit, por deri më tani nuk ka ngritur padi në drejtim të tij.

Ndërkohë, në vijim të hetimeve për skandalin CEZ, Prokuroria e Tiranës ka zbardhur skemën se si dy ish-zyrtarët e CEZ Shpërndarje mes tyre dhe Josef Hejsek në bashkëpunim me Kastriot Ismailajn kanë vjedhur 6.5 miliardë lekë.

Sipas hetimeve këto para janë paguar dhe pse bordi i CEZ kishte kundërshtuar marrëveshjen me kompanianë e Ismailajt DIA e cila ishte ndërtuar për të mbledhur borxhet e CEZ nga konsumatorët debitor.

Ish-drejtuesit e CEZ Shpërndarje Josef Hejsek dhe Jan Ivan kanë bashkëpunuar me Kastriot Ismailajn për të përfituar me mashtrim e vjedhje nga kompania CEZ një shifër prej 6.5 miliardë lekësh.

Kjo vlerë i është paguar shoqërisë “Debt Internacional Advisory” (DIA) Ltd- dega Shqipëri për punë apo shërbime të cilat nuk rezultojnë të jenë kryer.

Shqiptarja.com  31.03.2017

Prokuroria e Tiranës zbardh skemën se si dy ish-zyrtarët e CEZ Shpërndarje mes tyre dhe Josef Hejsek në bashkëpunim me Kastriot Ismailajn kanë vjedhur 6.5 miliardë lekë.

Sipas hetimeve këto para janë paguar dhe pse bordi i CEZ kishte kundërshtuar marrëveshjen me kompanianë e Ismailajt DIA e cila ishte ndërtuar për të mbledhur borxhet e CEZ nga konsumatorët debitor.

Mbledhja e borxheve, në gjyq çekët dhe Ismailaj
Ish-drejtuesit e CEZ Shpërndarje Josef Hejsek dhe Jan Ivan kanë bashkëpunuar me Kastriot Ismailajn për të përfituar me mashtrim e vjedhje nga kompania CEZ një shifër prej 6.5 miliardë lekësh.

Kjo shifër ka rezultuar nga hetimet e Prokurorisë e përfituar padrejtësisht prej tre personave të cilët kanë pasur dijeni midis tyre për të dhënat fiktive të paraqitura nga Ismailaj tek CEZ.

Në kërkesën për gjykim firmosur nga prokuroria Antoneta Sevdari depozituar 3 ditë më parë në gjykatë sqarohet se “I pandehuri Kastriot Ismailaj ne bashkëpunim me të pandehurit Josef Hysek (me detyre kryetar i Bordit te Drejtoreve dhe Jan.Ivan (me detyre anetar i Bordit te Drejtoreve) duke përdorur të bdhëna te paverteta dhe dokumenta fiktive, kane mundur te vjedhin nga shoqëria “Cez Shperndarje”sh.a shumen 649,803,520 lek.

Kjo vlerë i është paguar shoqërise “Debt Internacional Advisory” (DIA) Ltd- dega Shqipëri për punë apo shërbime të cilat nuk rezultojnë të jenë kryer.

Nga hetimi ka rezultuar se të pandehurit J.H dhe J.I kanë qenë në dijeni të falsitetit të dokumentacionit të paraqitur nga i pandehuri K.I dhe me dashje kanë prodhuar se bashku me këtë të fundit dokumenta fiktive, për të justifikuar pagesën e faturave të lëshuara nga shoqëria “DIA” për punë dhe shërbime, të cilat realisht nuk janë kryer.

Për këto prova prokuroria ka dërguar tashmë në gjyq Hysek dhe Ivan për të cilët gjykimi do të zhvillohet në mungesë pasi ata rezultojnë se prej më shumë se 2 vitesh janë larguar nga Shqipëria dhe nuk paraqiten as si dëshmitarë në gjyqin e Ismailajt.

Një tjetër provë e akuzë ndaj Hysek e Ivan është renditur dhë ne pikën 2 të konkluzioneve si dhe shihni sqarohet “Paraqitja e te dhenave fiktive per pune të cilat nuk janë kryer realisht (raporti i identifikimit te debitoreve apo i ashtuquajturi “DIR”) dhe perfitimi ne menyre te paligjshme i shumes se perafert me 1.5 milion Euro pikërisht per te ashtuquajturin “raporti i identifikimit te debitoreve”.

Me akuzën ndaj Hysek e Ivan numri i të pandehurve për skandalin e borxheve të CEZ shkon në tre, ku prej më shumë se 2 vitesh përballë drejtësisë për të njëjtin skandal ndodhet dhe ish administrator i borxheve të CEZ shqiptari Kastriot Ismailaj.

Shqiptarja.com  31.03.2017

Prokuroria e Tiranës ka gjetur një rrugëdalje ligjore për të marrë të pandehur dhe dërguar dosjen në gjykatë ish-drejtorin e “CEZ Shpërndarje” Josef Hejsek.

Ky i fundit sipas prokurorisë ka bëshkëpunuar me shtetasin shqiptar të arrestuar Kastriot Ismailaj dhe ky bashkëpunim ka qënë në fillesat e këtij mega mashtrimi duke përfunduar deri në lëvrimin e pagesës prej 4.6 milion euro nga kompania “CEZ Shpërndarje” në kompaninë “Debt International Advistory”.

Po si do e akuzojë në gjykatë prokuroria e Tiranës Josef Hejsek, në një kohë kur ky i fundit ka pasur mbrojtje ligjore, nga marrëveshja e lidhur mes CEZ Albania dhe shtetit Shqiptar, e cila i garantonte atij mos nisjen e asnjë procedimi penal?

Për këtë,prokuroria shprehet se kanë gjetur dhe rrugën ligjore që rrëzon mburojën për ish-drejtorin Hejsek.Sipas akuzës,marëveshja mes “CEZ Albania” dhe shtetit shqiptar, është miratuar në parlament nëpërmjet një ligji, dhe kjo marëveshje është bërë me ligj, dhe jo me ratifikim.

Nisur nga situatë,duke marrë hierakinë juridike të Shtetit Shqiptar,në këtë rast prevalon më tepër Kodi Penal se sa ligji që ka shërbyer për lidhjen e marrëveshjes mes “CEZ Albania” dhe shtetit. Nisur nga këto kushte sipas burimeve të prokurorisë shtetasi Austriak Josef Hejsek nuk ka asnjë mburojë ligjore, dhe ai do gjykohet në mungesë.

Dërgimi i dosjes në gjykatë
Ish-drejtori i “CEZ Albania” Josef Hejsek është marrë i pandehur në mungesë dhe dosja në ngarkim të tij, i është përcjellë për gjykim të mëtejshëm, gjykatës së kryeqytetit.

Ka qënë prokuroria Antoneta Sevdarasi, e cila ka ngritur akuzën e “Mashtrimit me shuma të mëdha” dhe “Pastrim të produkteve të veprës penale” ndaj shtetasit çek, duke i kërkuar këtij të fundit që për këtë akuzë të vijë dhe të japë llogari në gjykatën e Tiranës.

Sipas akuzës, Hejsek në bashkëpunim me Kastriot Ismailajn që tashmë po gjykohet, kanë mashtruar duke përvetësuar rrerth 4.6 mln euro nga fondi I kompanisë CEZ-shpërndarja.

Kjo shumë, sipas prokurorisë, I ka kaluar Ismailajt nga Hejsek me anë të mashtrimit dhe falsifikimit të dokumenteve, me arsyetimin se kompania DIA ka evidentuar debitoret problematic dhe më pas ka mbledhur borxhet e kompanisë CEZ. Hejsek në asnjë moment nuk ka dhënë shpjegime për këtë akuzë,madje ka refuzuar ti përgjigjet pyetjeve të prokurorisë, të cilat u janë dërguar me letërporosi në Austri.

Madje herë pas herë avokatët mbrojtës të Kastriot Ismailaj, kanë kërkuar në gjykatë që Hejsek të paraqitet në sallën e gjyqit dhe të dëshmojë, por në asnjë seancë ai nuk është paraqitur.

Marëveshja që i jep imunitet
Marëveshja mes CEZ-it dhe Shtetit Shqiptar i ka dhënë “imunitet” ish-drejtorit të parë të CEZ-it në Shqipëri Josef Hejsek. Ky imunitet është krijuar nga ish-qeveria e Sali Berisha, e cila dhe ka ratifikuar në parlament marëveshjen mes CEZ dhe shtetit Shqiptar Shqiptar.

Nisur nga kjo situatë, ish-drejtori ka përfituar nga kjo marëveshje, e cila e zhvishte atë nga përgjegjësia penale. Sipas pikës 9 të kësaj marrveshje, ku parashtrohen pikat për zgjidhjen me pajtim, lirim apo shkarkim.

Në një nga këto pika thuhet se “me zgjidhjen e plotë dhe përfundimtare, palët shqiptare lirojnë dhe shkarkojnë nga përgjegjësia grupin CEZ dhe të punësuarit e tyre. Sipas kësaj marrveshje, deri në momentin e nënshktrimin nuk kishte ndonjë procedim ndaj shtetasve çek dhe çdo hetim i nisur pas kësaj marrveshje nga pala shqiptare është “nul”.

Shqiptarja.com  30.03.2017