Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

cez

Skenari i njëjtë, CEZ ikën nga Bullgaria e Turqia

Kompania çeke e energjisë CEZ po planifikon të largohet nga Bullgaria dhe Turqia, për shkak të konflikteve me autoritetet vendore. Sipas “Bloomberg”, CEZ është në bisedime për të shitur asetet e saj në Bullgari, të cilat përfshijnë…

CEZ-DIA Ismailaj kërkon pafajësi

U dënua me 11 vite burg nga gjykata penale e Tiranës për skandalin e borxheve të CEZ, Kastriot Ismailaj kërkon pafajësi në Apel. ReportTv ka mësuar se Ismailaj ka depozituar ankim të dënimit të tij më 8 nëntor 2017 dhe pritet që gjykata…

CeZ, hetohet në Çeki transferta

Skandali CEZ bën bujë edhe në Çeki, teksa këtë të hënë gazeta më e madhe çeke, IDNES është hapur pikërisht me këtë ngjarje, ku thekson se hetimet kanë nisur edhe në Pragë. Në artikull kjo gazetë investigon transfertën 6.8 mln euro të CEZ…

Balla: Prokurorët nuk duhej t’a mbyllnin çështjen CEZ

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, tha se për çështjen “CEZ” prokuroria “duhet të kishte marrë deklarimet e personave”, siç ishte vendimi i Kuvendit me 74 vota pro. “Si ka mundësi që ka prokurorë që…

Skandali i CEZ, Hejsek kërkon pushimin e çështjes

Avokati mbrojtës i ish-drejtuesve të CEZ, Josef Hejsek dhe Jan Ivan, kërkon në gjykatë pushimin e gjykimit penal ndaj tyre. Hejsek dhe Ivan gjykohen në mungesë për dëm të konsiderueshëm në buxhetin e shtetit të shkaktuar nga kompania çeke…

Porkuroria kërkon 15 vite burg për Ismailajn

Prokuroria e kryeqytetit kërkon 15 vite burg për ish-administratorin e kompanisë DIA, Kastriot Ismailajn, ndërsa i janë konfiskuar rreth 4.5 milionë euro të cilat kalojnë në favor të shtetit. Shumat e konfiskuara, të gjetura në disa…

Romeo Karaj: Do zbuloj skandalin e CEZ

Eksperti ligjor i OSHEE-së, Romeo Kara paralajmëron se do të zbulojë një skandal të madh me përmasat e çështjes “CEZ”. Kara njofton në faqen e tij të Facebook se së shpejti do të nxjerrë në pah prova dhe fakte tronditëse ku thotë se janë…

Dëshmia që përfshiu Shkëlzenin në aferën CEZ

Emri i Shkëlzen Berishës në lidhje me historinë e privatizimit të OSSH nga qeveria ‘Berisha’ dhe kompania çeke ‘CEZ’ u lakua për herë të parë nga juristi i OSHEE, Romeo Kara, i cili u shndërrua në dëshmitarin kyç që zbardhi prapaskenat e…

Çekët nisin hetimet për transaksionet e CEZ

Policia çeke dhe autoritetet shqiptare po shqyrtojnë korrupsionin e dyshuar që përfshin kompaninë çeke të energjisë CEZ, njoftuan sot mediat çeke që iu referuan gazetës vendase “Mladá fronta Dnes”. Hetimi është përqendruar në pretendimin…

Dëshmitari i aferës CEZ: Jam në rrezik

Juristi i OSHEE, Romeo Kara, njeriu që zbërtheu prapaskenat privatizimit korruptiv të OSSH, me kosto 450 milionë euro, rrëfen detaje të tjera rreth lidhjeve të ish-drejtuesve të CEZ dhe njerëzve pranë pushtetit të Sali Berishës. Gjatë…