info@energjia.al

Një minator në minierën e Bulqizës ka mbetur i plagosur pasi, është kapur nga një masiv gurësh.

Ngjarja ka ndodhur paraditen e sotme, “ku kanë konstatuar se në ambjentet e brendshme të një galerie kromi, shtetasi U.Gj, rreth 39 vjeç, banues në Bulqizë (punëtor në galeri), duke punuar dyshohet të jetë shembur një masiv gurësh, ku për pasojë shtetasi U.Gj, ka marrë dëmtime në kokë.”

Pas ndihmës së parë të marrë spitalin e Bulqizës, i dëmtuari është nisur me helikopter për ndihmë më të specializuar drejt Tiranës dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Ndërkohë po vijojnë hetimet për zbardhjen e plotë të kësaj ngjarje.

Ora News,  03.11.2017

Policia e Bulqizës ka zbardhur brenda 24 orësh dhunimin e punonjësve të një HEC-i në Valikardh, duke vënë në pranga një person dhe shpallur në kërkim tre të tjerë. Ndërkohë një nga punonjësit e dhunuar tregoi nga spitali sulmin ndaj HEC-it. Ilirjan Rusi thotë se agresorët, të maskuar e të armatosur i dhunuan për rreth 2 orë. Përfaqësues të investimit të kundërshtuar, pretendojnë se në sulm janë përfshire rreth 20 persona të cilët kanë dëmtuar HEC-in.

Zbardhet brenda 24 orëve dhunimi i punonjësve të një HEC-i në Valikardhë, të Bulqizës.

44-vjeçari Gëzim Liçi është arrestuar, tre janë shpallur në kërkim ndërsa 8 të tjerë janë shoqëruar për sqarim për ngjarjen e regjistruar mbrëmjen e së martës.

Sipas policisë, gjatë sulmit mbeten të plagosur dy punonjës të HEC-it, por përfaqësuesit e firmës të cilët kanë marrë ndihmë mjekësore në spitalin rajonal.

Nga spitali, Ilirjan Rusi, një prej pesë punonjësve të plagosur rrefeu sulmin dhe dhunën e pësuar.

Ai thotë se agresorët të armatosur dhe të maskuar i goditën me qytë automatiku dhe sende të forta për rreth dy orë.

Rusi: “Kanë ardhur, mund të kenë qenë 6-7 veta me maska dhe armë, na kanë rrahur dhe masakruar për dy orë, na kanë thyer mjetet edhe kërkojnë që mos bëhen më punime aty.”

Pretendimet se pranë HEC-it u qëllua konfirmohen edhe nga policia e cila thotë se në vendngjarje gjeti një gëzhojë ndërsa evidentoi edhe dënimin e makinerive.

Policia e Bulqizës thotë se është e angazhuar për kapjen e personave në kërkim dhe sqarimin e ngjarjes, ndërkohë që kujtojmë se ndërtimi i HEC-it në Valikardh të Bulqizës është kundërshtuar prej vitesh me protesta dhe reagim të fortëe nga banorët e zonës.

Ora News,  12.10.2017

Shtatë persona të armatosur dhe me maska kanë ushtruar dhunë fizike ndaj 6 punonjësve të HEC-it të Valikardhës në Bulqizë. Report Tv mëson se ngjarja e rëndë është shënuar pasditen e kësaj të marte, ndërsa policia e Bulqizës është nisur drejt vendit të ngjarjes. Mësohet se 2 prej 6 personave të lënduar kanë marrë plagë të rënda dhe ndodhen në kujdesin intensive të mjekëve. Agresorët janë larguar në drejtim të paditur, ndërsa mendohet se ajnë banorë të zonës. Këta të fundit kundërshtojnë ndërtimin e HEC-it janë kundër ndryshimit rrjedhës së lumit në Mat, çka sipas tyre do kishte pasoja të rënda të ekosistemit.

Shqiptarja.com  11.10.2017

Një aksident me pasojë plagosjen e një minatori është verifikuar pasditen e së mërkurës në minierën e Bulqizës.

Nga të dhënat e fundit rezulton se ngjarja ka ndodhur në galeritë e zonës D, ku minatori, gjatë një kontrolli me levë në tavanin e galerisë është zënë poshtë nga një masiv që është shkëputur.

Minatori, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, ka pësuar fraktura të rënda në disa pjesë të trupit dhe pas mjekimeve paraprake në spitalin e Bulqizës është dërguar për mjekim të specializuar në Tiranë.

Top Channel,  03.08.2017

Mesazhi i ngushëllimit i Ministrit Gjiknuri për familjet e minatorëve kinez:

Pas shtatë ditësh kërkimesh intensive të Repartit të Inspektim Shpëtim Minierave dhe kompanisë kineze, para pak minutash u bë e mundur nxjerrja në sipërfaqe e trupave të pajetë të tre minatorëve shtetas kinez që kishin mbetur në nivelin e 21-të, pas aksidentit tragjik të së shtunës së kaluar. Menjëherë pas sinjalizimit për ngjarjen, Ministria e Energjisë e Industrisë dhe Reparti i Inspektim Shpëtim Minierave u angazhuan maksimalisht dhe morën masat e nevojshme për kryerjen e operacionit të vështirë të kërkim-shpëtimit.

Gjej rastin të shpreh ngushëllimet e mia të thella familjeve, miqve dhe të afërmve të minatorëve që humbën jetën në këtë aksident. Shpirti i tyre u prehtë në paqe!

Njëkohësisht dua të shpreh falenderimet e mia dhe për grupet avaro/shpëtuese që punuan në kushte jashtëzakonisht të vështira, natën e ditën, me shpresën se do të arrinin të nxirrnin të gjallë prej fundit të minierës tre punëtorët kinez. Shpresë e cila u shua fatkeqësisht mbrëmjen e kaluar kur u gjetën trupat e pajetë në vatrën e aksidentit.

Pas nxjerrjes së trupave, autoritetet shtetërore do të analizojnë dinamikën dhe shkaqet e këtij aksidenti për të garantuar marrjen e të gjitha masave të nevojshme që ngjarje të tilla të mos përsëriten.

energjia.al  11.02.2017

Ende pa rezultat kërkimet për trupat e tre minatorëve të mbetur të izoluar dje në minierën e Bulqizës pas një shpërthimi në nivelin 21 të galerisë.

Grupet e ekspertëve të kërkimit ende nuk kanë mbërritur në nivelin e minierës ku dhe ndodhi shpërthimi që dyshohet se i mori jetën tre minatorëve kinez. Veç tre minatoëve që deri tani dyshohet se kanë humbur jetën, mbeten te plagosur edhe tre minatorë të tjerë.

Të plagosurit u dërguan në spitalin e Bulqizës.

Ndërkohe nga pala shqiptare nuk ka dëme në njerëz dhe materiale.

Specialistët e Repartit të Inspektim Shpetimit të Minierave, ato të firmës Albchrome dhe ekspertë të aktualisht jane në nivelin e 17 ku sqarojnë se deri aty është pastruar i gjithë ajri nëpërmjet tubave të jashtme të ventilimit.

Paralelisht po punohet edhe për riparimin e pusit që do të bëjë të mundur zbritjen e ekspertëve dhe grupit hetimor në nivelin 21.

Gjithashtu mësohet se në seksionin e punimeve për pusin e ri, niveli 21, ku kompania Kineze ‘Xian Engineering’ e nënkontraktuar nga kompania ‘Albchrome’ po kryen punimet ka pasur një shpërthim gazi metani.

Grupet e shpetimit kanë mundur të shkojnë deri në nivelin e 14. Gjithashtu mësohet se në seksionin e punimeve për pusin e ri, niveli 21, ku kompania Kineze ‘Xian Engineering’ e nënkontraktuar nga kompania ‘Albchrome’ po kryen punimet ka pasur një shpërthim gazi metani.

Nga të dhënat paraprake mësohet se ngjarja ka ndodhur gjatë punimeve që po zhvillohen në kuadër të investimit për hapjen e pusit të thellësisë që do të shtojë jetëgjatësinë e kësaj zone mineralmbajtëse.

Investimi kryhet nga kompania koncesionare ‘Albchrome’, përmes kompanisë kineze ‘Wenzhou Mining Co Ltd’, e specializuar dhe nënkontraktuar nga koncesionari për këtë shërbim.

Menjëherë pas sinjalizimit të aksidentit nga shpërthimi i gazit të hidrogjenit, grupet e gatshme të avarive në ambientet e minierës kanë ndërhyrë ndërsa nga Tirana janë nisur zv.ministri z. Gëzim Musabelli, grupet e Repartit të Inspektim Shpëtim Minierave, drejtues të strukturave të mbikëqyrjes së minierave në Ministrinë e Energjisë dhe Agjencinë Kombëtare të Burimeve Natyrore.

Në përfundim të operacionit të kërkim-shpëtimit, strukturat përgjegjëse do të hartojnë raportin përkatës dhe analizojnë shkaqet e dinamikën e aksidentit të ndodhur.

Ora 14:40 Musabelli: Ndërhyrja në minierë, rrezik shpërthime të tjera
Kërkimi për tre minatorët e humbur praktikisht është bllokuar nga rreziku i një tjetër shpërthimi tjetër në minierën e Bulqizës.

Zëvendësministri i Energjetikës Gëzim Musabelli shpjegon se niveli i hidrogjenin të pus është ende shumë i lartë, gjë që mund të shkaktojë edhe një eksplozion tjetër, ndërkohë që deri tani kanë ndodhur tre shperthime.

Ai thotë se grupet e shpëtimit po përpiqen të ngrenë lartë çengelin kryesor të pusit, por strukturat kanë pësuar dëmtime të rënda dhe se ky proces paraqet rrezikshmëri shumë të lartë për momentin.

Musabelli thotë se çdo përpjekje e nxituar do të sillte humbje të tjera jetësh në pusin e minierës.

Sa për shkaqet e shpërthimit, Musabelli thotë se ato duhen analizuar në mënyrë të detajuar, që nga vendimi i grupit teknik të sigurisë së kompanisë kineze, i cili ka lejuar hyrjen e minatorëve në pus.

Ora 10: 30 Bedri Hoxha: Ekipet e kërkimit s’kanë pajisjet e duhura
Deputeti i Partisë Demokratike, Bedri Hoxha u shpreh në një lidhje telefonike për Report Tv se ekipet e kërkimit për gjetjen e tre minatorëve të bllokuar në minierë, nuk kanë pajisjet e duhura për të kryer operacionin në thellësi.

Sipas tij, miniera ka prezencë të madhe gazi, çka vështirëson depërtimin në thellësi.

Është e pamundur që me këto pajisje që kanë ekipet e kërkim shpëtimit, për t’u futur në thellësi të minierës për shkak të prezencës së madhe të gazit. Kjo do të hajë shumë kohë. Megjithatë, do të shohim sesi do të shkojnë ngjarjet sot“, u shpreh Hoxha.

I pyetur për fatin e tre minatorëve, Hoxha tha se situata është e paqartë, ndërsa u shpreh skeptik që ata të jenë gjallë.

Ajo që është problematike është mungesa e investimeve në miniera. Në të gjithë qarkun e Dibrës është në problem gangrenë. Edhe këto kontrolle që janë bërë nuk kanë për qëllim përmirësimin e kushteve të minierës, por për të goditur kompanitë e minierës”, tha deputet i PD.

Cupi: Qeveria të jetë më pranë  Bulqizës, Dibrës jo vetëm në ngjarje të tilla
Dhurata Cupi, deputetja e PD e kontaktuar nga Report Tv i ka bërë thirrje qeverisë që të ketë një përkujdesje më të madhe për Bulqizën, Dibrën jo vetëm në ngjarje të tilla. Ajo është shprehur se në bazë të informacione që ajo ka arritur të marrë, kushtet e punës në këtë minierë janë të mira ku kohët e fundit janë bërë investime se nuk mund të thuhet ende se arsyet e këtij shpërthimi.

Keta për Report TV: Janë ndërprerë kërkimet, sipas specialistëve minatorët kinezë kanë vdekur
Deputeti i PD Roland Keta në një lidhje telefonike për Report Tv ka deklaruar se sipas specialistëve 3 minatorët kinezë kanë humbur jetën pasi shpërthimi ka qenë tepër i fuqishëm. Ai shprehet se është tepër e vështirë që forcat e shpëtimit të deportojnë deri në nivelin 21. Sipas tij shpërthimi mund të ketë ndodhur si pasojë e një faktori të jashtëm  duke qenë se gazi metan nuk shpërthen pa shkak. Ai evidenton se kërkimet janë ndërprerë dhe do të rinisin sërish kur zona të pastrohet nga gazi.

Kryebashkiaku i Bulqizës Damsi: Nuk konfirmohet zyrtarisht vdekja e minatorëve kinez
Në një lidhje telefonike për Report Tv, kryebashkiaku i Bulqizës Damsi shprehet se nuk mund të konfirmohet zyrtarisht se tre minatorët e bllokuar prej disa orësh në minierë mund të kenë vdekur. Operacioni për gjetjen e tyre po vijon ende.

I pyetur për kushtet e punën në minierë, Damsi është shprehur se janë shumë të mirë, se janë bërë përmirësime nga dita në ditë. Gjithashtu ai u shpreh se minatorët kanë mbetur të bllokuar në nivelin e 21 dhe se aktualisht është e pamundur të futen specialistët.

Shqiptarja.com  06.02.2017

Një shpërthim ka ndodhur këtë të shtunë në një minierë në Bulqizë, ku për pasojë janë plagosur disa persona.

Burime për Report Tv bëjnë të ditur se ka shpëthyer gazi metan në nivelin 16 në minierës, ku ka lënë të plagosur 2 minatorë kinezë. Sakaq dyshohet se ka ende minatorë të tjerë të lënduar.

Të plagosurit janë dërguar me urgjencë në spitalin e Bulqizës. Nuk dihet ende identiteti i tyre.

Policia ndodhet në vendngjarje ku po kryen të gjitha hetimet për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.

Shqiptarja.com  04.02.2017

Një minator në minierën e Martaneshit është plagosur rëndë teksa po punonte.

Avni Heti 45- vjeç ka mbetur i plagosur në momentin që ishte  duke nxjerrë krom në 1200 m thellësi.

Mësohet se shkak për plagosjen e tij ka qenë shkëputja e një shkëmbi që i ka rënë 45- vjeçarit në kurriz.

Burime për Report Tv bëjnë me dije gjendja e tij shëndetësore është shumë e rëndë për këtë arsye është dërguar një helikopter për transportimin e tij në Spitalin e Traumës në kryeqytet.

Shqiptarja.com  31.01.2017

Miniera e Bulqizës ndodhet në prag të një katastrofe, e cila mund të shkaktojë dëme në njerëz (në radhë të parë) si dhe dëme në natyrë dhe në vetë bizneset që funksionojnë atje.

Reshjet e dendura të ditëve të fundit e kanë vështirësuar shumë situatën në minierën e Bulqizës duke krijuar një situatë shumë të vështirë dhe njëkohësisht të rrezikshme për punonjësit e kësaj miniere.

Ajo që e përkeqëson edhe më shumë situatën është pikërisht mungesa e disiplinimit të ujërave të galerive të subjekteve përreth minierës, që mund të shkaktojë dëme të pallogaritshme.

Miniera e Bulqizës e ka të pamundur për të mbajtur situatën nën kontroll.

Duke qenë se situata mund të përkeqësohet në çdo moment bëhet apel për ndërhyrje të menjëhershme të subjekteve që zotërojnë galeritë përreth, të autoriteteve lokale dhe qendrore  për të evituar çdo lloj katastrofe apo tragjedie në këto kushte.

Shqiptarja.com 11.11.2016

ë seancën e fundit për këtë sezon, Parlamenti miratoi dy projektligje të rëndësishme për sektorin minerar në Shqipëri që kanë të bëjnë me shtyrjen e afatit të koncesionit për koncesionin e Minierës së Bulqizës; Fabrikës së Pasurimit Bulqizë, Impiantit të Seleksionimit Klos; Uzinës së Ferrokromit Burrel dhe Uzinës së Ferrokromit në Elbasan.

Gjatë fjalës së tij, Ministri i Energjisë dhe Industrisë z.Damian Gjiknuri deklaroi se deri në vitin 2013, për shkak të mungesës së monitorimit nga qeverisja e kaluar, këto marrëveshje koncesionare mund të cilësoheshin të dështuara për shkak të mospërmbushjes së detyrimeve për planin e investimeve.

Miniera e Bulqizës kishte humbur sipas tij përspektivën duke rrezikuar të mbyllej ndërsa puna për hapjen e Traverbankut të Klosit dhe dhe Pusit të thellësisë nuk kishte filluar. “Uzina e Ferrokromit në Burrel ishte në konservim dhe as këtu nuk ishte investuar për tu vënë në punë. Uzina e Ferrokromit në Elbasan punonte me kapacitet të reduktuar, me një furrë me eficencë të ulët. Investimet u gjetën në fazën e tyre fillestare të inicimit nga koncesionari i ri”, theksoi Gjiknuri.

Ai sqaroi se Qeveria e re ndërmori një kontroll dhe monitorim intensiv të të gjithë sektorit minerar përfshirë e në veçanti edhe marrëveshjet koncesionare në shfrytëzimin e mineralit të kromit.

“Përmes edhe deri masave pezulluese për një periudhë të caktuar, qeveria detyroi koncesionarin që të fillonte zbatimin intensiv të programit të investimeve. Në 2 vjet e gjysmë u realizuan investime në vlerë 10,6 milion USD, aq sa koncesionari i mëparshëm kishte investuar në 12 vjet. Kjo bëri natyrisht që objektet koncesionare të rikthehen në eficencë të plotë por edhe tu kthehet përspektiva thuajse e humbur plotësisht. Aktualisht kemi të bëjmë me një koncesion që punëson mbi 1000 persona dhe operon me kapacitet të plotë në sektorin minerar shqiptar, pavarësisht luhatjes së fortë në përkeqësim të çmimeve të mineraleve në tregjet ndërkombëtare. Pavarësisht kësaj situate të pafavorshme, prodhimi i mineralit të kromit në Bulqizë u rrit ndjeshëm. Nëse në vitin 2013 prodhoheshin 268,120 ton krom, në fund të vitit 2015 prodhimi në Bulqizë arriti në 424,486 ton.”, nënvizoi z.Gjiknuri.

Në përputhje edhe me objektivin e programit të qeverisë për zhvillimin e industrisë përpunuese dhe për krijimin e ciklit të plotë brenda vendit është bërë e mundur që të rritet ndjeshëm prodhimi i ferrokromit.

Vënia në shfrytëzim e fabrikës së ferrokromit Burrel dhe përpunimi i skorjeve të ferrokromit në Elbasan çoi prodhimin e ferrokromit në Shqipëri për vitin 2015 në 43,669 ton. Mjafton të kujtojmë se në vitin 2013 niveli i prodhimit të ferrokromit në vend ishte vetëm 24,018 ton. Ky përmirësim në prodhimin e kromit dhe ferrokromit u bë i mundur vetëm në sajë të masave dhe kontrolleve të ushtruara nga ana e institucioneve përgjegjëse shtetërore”, u shpreh z.Gjiknuri.

Aktualisht, në Minierën e Bulqizës është realizuar tashmë rreth 80% e volumit të punimeve të pusit nr.9 të thellësisë.Në përfundim të këtij investimi, do mund të zgjatet jeta e minierës për të paktën edhe 25-30 vite të tjera duke hapur rezerva të reja minerare.

Është kryer një investim i rëndësishëm në minierën e Qafëbuallit e cila është rikthyer në punë duke prodhuar tashmë 1500 ton krom/muaj. Pavarësisht vështirësive teknike, ka ecur me ritme të kënaqshme hapja e Traverbankut të Klosit, një prioritet për shmangien e rrezikut të përmbytjeve të minierës. Pavarësisht se koncesionari kishte ezauruar që prej vitit 2012 detyrimet e investimeve në Uzinën e Ferrokromit Elbasan, gjatë viteve 2014-2015 u investua për kalimin e dy furrave në dopio nivel çka mundësoi punën me kapacitet të plotë.

Në Qershor 2015 u vu në punë edhe furra nr.2 ndërsa Uzina e Ferrokromit Burrel tanimë është funksionale duke prodhuar mineral të cilësisë së lartë për tregun evropian.

Investimet e realizuara nga Janari 2013 deri në Qershor 2015 kanë arritur në vlerën totale 10,6 milion USD. Mbeten për tu investuar për një periudhë 8 vjeçare edhe 24,2 milion USD të tjera.

Nga vlera totale e planit të investimit, vetëm 11,4 milion USD janë detyrime per investime të prapambetura të para vitit 2013 ndërsa diferenca prej 23,4 milion USD përfaqësojnë investime të reja shtesë të cilat merren përsipër tashmë nga koncesionari.

Për Uzinën e Ferrokromit në Elbasan, koncesionari ka një plan shtesë investimesh prej mbi 1 milion Euro me të cilin do të kryejë përditësimin teknologjik. Për vet aktivitetin e integruar nxjerrje minerali/pasurim/shkrirje, kjo uzinë është një nga asetet më të rëndësishme koncesionare.

ministri damian gjiknuri kuvend parlament foltoreNë uzinën e Ferrokromit Burrel, autoriteti e ka parë me interes të ndryshojë planin e investimit fillestar duke parashikuar tashmë investimin e një furre tërësisht të re, bashkë me gjithë impiantet përkatëse, në vend që të investohej sipas planit fillestar me rikonstruksion. Investimi për furrën e re parashikon gjithashtu investimin në sistemin e lëndeve të para, në impiantin e ri të thyerjes së ferrokromit, sistemet e pluhur-kapjes etj.

Me miratimin e ndryshimeve të paraqitura, hapet prespektiva e objekteve koncesionare, hapet mundësia e investimeve të reja. Kjo realizohet vetëm me anë të zgjatjes së afatit të koncesionit të domosdoshëm për të bërë të mundur rikthimin e investimeve.

Ndalimi i transferimit të marrëveshjes së koncesioneve te palët e treta pa miratimin e autoritetit kontraktues (qofte edhe brenda të njëjtit grup kompanish) është një tjetër çështje shumë e rëndësishme që trajtohet nga shtesa e marrëveshjes. Kjo bën të mundur kontrollin më të fortë nga ana e autoritetit kontraktues.

Risi e shtesës është forcimi i instrumentave të monitorimit të zbatimit të marrëveshjeve nga autoriteti kontraktues. Vihen afate të qarta për mbledhjen e penaliteteve, çdo Shumë Penaliteti, nëse ka, do paguhet nga Koncesionari Autoritetit Kontraktues në përfundim të çdo Faze Investimesh brenda 2 (dy) muajve nga kërkesa me shkrim që i dorëzohet Koncesionarit. Ky është një ndryshim shumë i rëndësishëm në favor të Autoritetit Kontraktor, pasi nuk pritet përfundimi i periudhës së investimeve për të parë nëse Koncensionari ka zbatuar apo jo detyrimet e tij për të bërë investime, por periodikisht, në fund të cdo faze investimi. Dicka e tillë, do ta bëjë planin e investimeve shumë më të monitorueshëm dhe detyrimin e Koncesionarit për të investuar në kohë, shumë më të prekshëm.

Përmes këtij projektligji përcaktohen qartësisht një seri detyrimesh që i takojnë koncesionarit dhe autoritetit kontraktues për ruajtjen dhe menaxhimin e aseteve gjatë periudhës së koncesionit dhe dorëzimit të tyre në përfundim të tij.

Shtesa rregullon çështjen e financimeve të mundshme pasi në kohën kur është lidhur marrëveshja koncesionare, praktika dhe eksperienca ndërkombëtare por edhe ajo vendase nuk ishin në nivelin aktual.

energjia.al  26.07.2016