Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

bateri

Volkswagen, 20 mld euro për bateri elektrike

Prodhuesi më i madh i automjeteve në Europë, Volkswagen, tha se ka përzgjedhur partnerët që do ta furnizojnë me bateri dhe teknologjinë e lidhur me to, në projektet e saj për makina elektrike në Europë dhe Kinë. Marrëveshjet kapin vlerën e…

Caviar Tesla, smartphone me energji diellore

iPhone X është një smartphone që kushton më shumë 1300 euro, por nëse ky çmim nuk ju duket shumë i lartë për standardet tuaja, mund të mendoni që të blini versionin Caviar Tesla. Bëhet fjalë për një telefon, konturet e të cilit janë në…

Ecocar, makina e parë elektrike greke

Një makinë dy vëndëshe e cila përshkruan një distancë autonome 100-120 kilometra dhe e aftë për një shpejtësi deri në 80 km në orë ka hyrë në prodhim dhe tashmë është në dispozicion për shitje në Greqi. E projektuar dhe prodhuar përmes…

Fabrika më e madhe e baterive të makinave elektrike

Ditën e djeshme, kompania LG njoftoi se  do të hapë fabrikën më të madhe në Evropë të prodhimit të baterive litium-ion për makinat elektrike. Sipas Reuters, kjo fabrikë do të hapet në vitin 2019-ën në Poloni dhe do të ketë një kapacitet…

Apple ka probleme me baterinë e Iphone 8

Të paktën 8 incidente janë raportuar që kur Apple lançoi telefonat në 22 shtator. Në secilën prej këtyre rasteve problemi ka qenë i njëjtë me bateritë e telefonit të cilat fryheshin aq sa hapnin edhe kapakun e telefonit duke e bërë…

Toshiba në probleme financiare

Konglomerati i njohur japonez “Toshiba” ka shënuar një humbje neto prej 965,7 miliardë jenësh (8,8 miliardë dollarë) në pasqyrën financiare të vitit të kaluar. Kompania 142-vjeçare ka të ngjarë të përjashtohet nga Bursa e Tokios (TSE),…

Risi, vjen celulari pa bateri

Shkencërarët në SHBA kanë prezantuar për herë të parë prototipin e telefonit celular pa bateri, i cili përdorë një teknologji të re për të cilën shpresohet se shumë shpejt do të implementohet në prodhimet për tregun masiv. Ky telefon…

Britania hap rrjetin elektrik për bateritë

Qeveria britanike ka bërë publike planet për të ndihmuar konsumatorët dhe industrinë të kursejnë deri në 40 miliardë paund nga faturat e tyre duke e hapur rrjetin e energjisë ndaj mjeteve të ruajtjes me bateri, duke stimuluar centralet…

Në të ardhmen telefonin nuk do e karikoni

Nuk ka më fisha, karikues baterie dhe celulari që duhet t’i kesh me vete vazhdimisht, ka nevojë vetëm për energjinë e ambientit. Ky është vizioni për telefonin e parë që do të funksionojë pa bateri. Shkencëtarët nga Universiteti në…