Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

ballkan

Energjia e rinovueshme, mbahet forumi ballkanik

Më datat 4-5 Dhjetor do të mbahet Forumi Ballkanik i Energjisë dhe Financave në kryeqytetin serb Beograd, ku pjesëmarrës do të jenë të gjitha shtetet e Ballkanin Perëndimor. Një nga temat e nxehta është energjia; energji e rinovueshme,…

Thatësira godet çmimet e energjisë

I gjithë Ballkani është pushtuar nga një thatësirë e paprecedentë dhe e tejzgjatur. Nivelet e ujërave në të gjithë rajonin kanë rënë ndjeshëm, duke shkaktuar mungesë të prekshme energjie, e për rrjedhojë edhe shtrenjtim të çmimeve të…

Givert: Gazi i TAP, mundësi për Ballkanin

Gazi natyror që do të transportohet përmes Trans Adriatic Pipeline (TAP) do të kontribuojë në ‘dekarbonizimin’ e ekonomive, veçanërisht të vendeve të Europës Juglindore dhe Ballkanit Perëndimor, ku sektori i energjisë varet më shumë nga…

Tregu ballkanik i energjisë nis me Shqipërinë

Shqipëria, Mali i Zi, Serbia dhe Italia do të bëhen pjesë e projekteve pilot të bashkimit të parë të tregut të përbashkët rajonal të energjisë.  Shtetet e dhanë dakordësinë në Forumin e Sekretariatit Europian të  Energjisë që u zhvilluara…

Egjipti hedh sytë nga Ballkani për gazin

Egjipti është duke parë me kujdes mundësitë që ofron rajoni i Mesdheut për industrinë e gazit, veçanërisht tani që shteti po përgatitet për të reformuar sektorin dhe për të rritur investimet. Strategjia e re u prezantua në Kajro, ku u…

Miti i HEC-eve të Ballkanit

Është e vërtetë se hidrocentralet kanë ndikim minimal në mjedis, por shpesh ato janë ndërtuar në zona me vlera të larta të biodiversitetit. Një studim i shoqatës austriake ‘Riverwatch’ ka treguar se 817 ose 48% e të gjitha projekteve për…

Gazsjellësi IAP fillon për 2-3 vite

Punimet për ndërtimin e gazsjellësit adriatiko-jonian mund të fillojnë në harkun e dy-tre viteve të ardhshme, deklaroi ministrja malazeze e ekonomisë, Dragica Sekulic, e cila ndodhet në Baku gjatë punimeve të takimit të tretë ministerial të…

Rusia i hedh sytë nga TAP

Diçka po ndryshon në sferën e gjeostrategjike. Për herë të parë Gazpromi po tregon interes për të përdorur gazsjellësin Trans Adriatic Pipeline si një mënyrë për të transportuar gazin rus për në Itali. Zëvendëskryeministri rus…

BE kërkon masa konkrete për efiçencën energjitike

Bashkimi Europian e konsideron si të lartë intensitetin e energjisë në vendet e Ballkanit Perëndimor, ndjeshëm mbi mesataren e BE-së. Përmes anëtarësimit të tyre në Komunitetin e Energjisë, këto vende janë angazhuar për miratimin e…