Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

“ari

Zvicër, rafineritë e arit fillojnë program riciklimi

Rafineritë e arit në Zvicër mund të marrin në konsideratë fillimin e një programi riciklimi. Shkencëtarët në Institutin Federal të Shkencës dhe Teknologjisë ujore vlerësojnë se rreth 43 kilogram ar me vlerë 1.8 milion dollar kalojnë çdo…

Jo vetëm ari, standardizohet edhe investimi në diamante

Kur bëhet fjalë për gjetjen e një strehe , investitorët zakonisht mendojnë për arin ose thesare të ndryshme. Tani, për të gjithë ata që kërkojnë strehim nga rreziqet globale në Singapor ka filluar tregtia e diamanteve me një madhësi sa një…

Athinë, protestojnë minatorët e arit

Minatorët e papunë, si pasojë e mbylljes së një miniere ari në Halkidiki, protestuan këtë të mërkurë në Athinë. Rreth 2.000 persona bllokuan për disa orë dyert e Ministrisë së Mjedisit, e cila nuk ia rinovoi kompanisë kanadeze lejen për…

Ari humbet shkëlqimin, nën 1200$

Pas rënies misterioze javën e kaluar dhe pas performancës për t’u harruar gjatë qershorit, për arin nuk ka paqe. Edhe korriku ka nisur me rënie, madje duke përshpejtuar hapin. Vetëm gjatë së Hënës, metali i verdhë ra me 2% në tregjet…

Maqedonia, e 77-a për rezervat e arit

Këshilli Botëror për Ar (World Gold Council/WGC) publikoi regjistrin e ri të shteteve me rezerva më të mëdha të arit, ku kryesojnë Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) me 8.133,5 ton, raporton Anadolu Agency (AA). Në listën me 100…

Turqi, rritet 17 herë importi i arit

Turqia rriti me 17 herë importin e arit, duke e çuar në 28.2 tonë në muajin mars. Qytetarët iu përgjigjën kështu kërkesës së Presidentit Rexhep Tajip Erdogan për të blerë ar në vend të dollarëve, si masë për t’u mbrojtur nga rreziku i…

Projeksione optimiste për arin

Ari pritet të arrijë në nivelin e vitit 2013, ku një onz tregtohej mbi vlerën e 1500 dollarëve,  ndërkohë që rritja e inflacionit dhe normat reale të interesave poshtë zeros, ka gjasa të nxisin kërkesën. Sipas kompanisë së manaxhimit të…

“Goldman” optimiste për arin

Grupi bankar Goldman Sachs thotë se mund të hapet një mundësi strategjike e blerjes për arin, nëse çmimet bien ndjeshëm poshtë 1250 dollarë për onz, ndërkohë që metali i çmuar i ofron investitorëve një mënyrë për t’u mbrojtur kundër rritjes…

Ari fillon “përmbysjen”

Ari ra poshtë 1200 dollarë për onz për të parën herë në 3 muaj gjatë hapjes së sesionit tregtar të së Hënës, pasi dollari amerikan arriti nivelin e lartë të muajit Prill ndërkohë që Rezerva Federale deklaroi se do të rrisë normat e…

Kërkesë e fortë për arin

Në një kohë të normave negative të interesit dhe rritjes së ngadaltë ekonomike, investitorët kanë shtuar kërkesën për ar në nivel rekord. Sipas Këshillit Botëror të Arit, kërkesa për metalin e çmuar u rrit me 21% në tremujorin e parë të…