Publisher is the useful and powerful WordPress Newspaper , Magazine and Blog theme with great attention to details, incredible features...
Browsing Tag

amnisti

Qeveria, amnisti për minatorët invalidë

Këshilli i Ministrave ka miratuar vendimin për faljen e detyrimeve ndaj fondit të sigurimeve shoqërore të personave në pension invaliditeti dhe të personave që kanë marrë pension sipas ligjit “Për pensionet e punonjësve që kanë punuar në…

Termokos dhe ujësjellësi falin 26 mln euro

Ndërmarrjet publike të Prishtinës kanë përpiluar listat e konsumatorëve borxhlinj që do t’iu falen borxhet deri në fund të fitit 2008. Në këtë mënyrë ngrohtorja e qytetit Termokos do të falë mbi 11 milionë euro, teksa borxhi që qytetarët…

Nuk ka amnisti për vjedhësit e energjisë

Vepra penale e vjedhjes së energjisë elektrike nuk do të amnistohet për askënd. Këtë fakt e bëri publik ministri i Drejtësisë Nasip Naço në Komisionin e Ligjeve, teksa diskutohej në lidhje me buxhetin e institucionit që ai drejton. "Dëmi…

Kosova fal gjobat naftëtarëve

Shteti nuk po i trajton bizneset njësoj. Ata po favorizohen edhe politikisht. Kjo, sipas njohësve të ekonomisë dhe përfaqësueseve të biznesit po ndodh me naftëtarët. Këtyre të fundit, ani pse qarkullojnë miliona euro në vit, shteti ka…

ATK amniston naftëtarët e pafiskalizuar

Pasi ka shqiptuar 118 gjoba ndaj atyre bizneseve që merren me shitjen e derivateve, ATK-ja me urdhër të ministrit të Financave Besim Beqaj, ndalon së gjobituri. Nga këto gjoba ATK-ja ka mbledhur 118.000 mijë euro, por nga data 21 mars e…

“S’ka amnisti për faturat e papaguara”

Krijohet Task-Forca e energjisë për qarkun e Tiranës. Në takimin e zhvilluar ditën e sotme morën pjesë prefekti i Tiranës, Sadi Vorpsi dhe ministri i Energjetikës, Damian Gjiknuri. Ministri Gjiknuri e cilësoi krim vjedhjen e energjisë,…

Falja e manjatit të naftës Khodorkovsky

Presidenti rus Vadimir Putin thotë se do të nënshkruajë së shpejti një dekret për faljen e manjatit të naftës, Mikhail Khodorkovsky, kritik I njohur i Kremlinit, që ka mbi 10 vjet që ndodhet në burg. Zoti Putin u tha sot gazetarëve se…