info@energjia.al

Institutet dhe Shoqerite e Energjise, Naftes dhe Gazit ne Shqiperi

Institucionet publike

Agjensia Kombetare e Burimeve Natyrore – www.akbn.gov.al

Autoriteti i Konkurrences – www.caa.gov.al

Dhoma e Tregtise dhe Industrise se Tiranes – www.cci.al

Drejtoria e Pergjithshme e Doganave – www.dogana.gov.al

Drejtoria e Pergjithshme e Metrologjise - www.dpmk.gov.al

Drejtoria e Pergjithshme e Standartizimit – www.dps.gov.al

Drejtoria e Pergjithshme e Tatimeve – www.tatime.gov.al

EITI Albania – www.albeiti.org

Enti Rregullator i Energjise – www.ere.gov.al

Inspektoriati Qendror Teknik – www.iqt.gov.al

Procurement Advocate of Albania – www.avp.gov.al

Public Procurement Agency – www.app.gov.al

Programi i PNUD-it per Ndryshimet Klimaterike – www.ccalb.org

Ministria e Ekonomise, Tregtise dhe Energjitikes – www.mete.gov.al

Qendra e Eficenses se Energjise – www.eec.org.al

Sherbimi Gjeologjik Shqiptar – www.gsa.gov.al

Shoqata e Bankave – Eficensa e Energjise – http://www.aab.al/edu/ee/index.php

Zyra Shqiptare e Patentave dhe Markave – www.alpto.gov.al

Energji

Operatori i Shperndarjes se Energjise Elektrike – oshee.al/

Devolli Hydro Power – www.devollhydropower.al

Energji Ashta – www.energji-ashta.al

Korporata Elektroenergjetike Shqiptare – www.kesh.al

Operatori Sistemit Transmetimit – www.ost.al

Nafte

Albpetrol – www.alb-petrol.com

ARMO – www.armorefinery.com

Alpet Albania – www.alpet.al

ALPIN – www.albanianpetroleum.com

Bankers Petroleum Albania – www.bankerspetroleum.com

Bolv-Oil – www.bolv-oil.al

Cairn Energy Albania – www.cairnenergy.com/operations/albania

Europetrol (Fier) – www.europetrol.al

Europetrol Durres Albania (Eida)– www.europetrolalbania.com

Euro Standart Oil– www.eso.al

Fit Mek Oil – www.fit-mek-oil.com

Genklaudis – www.genklaudis.al

Geo Consulting Albania – www.gc-al.com

Global Petroleum Albania – www.global-eko.com

Island Oil & Gas – www.islandoilandgas.com

JAB Resources – www.jabresources.com

Kastrati – www.kastrati-group.com

Manas Petroleum – www.manaspetroleum.com

OST Engineering – www.oste.al

Petrolifera Albania – www.gruppopir.com

Petromanas Energy – www.petromanas.com

Porto Romano Oil – www.pro.al

Rira – www.riraoil.com

Romano Port – www.romanoport.com.al

San Leon Energy – www.sanleonenergy.com

Selenice Bitumi – www.selenicebitumi.com

Sky Petroleum – www.skypetroleum.com

Sonoro Energy – www.sonoroenergy.com

Stream Oil & Gas – www.streamoilandgas.com

Taçi Oil – www.taci-oil.com

Tea Oil – www.teaoilgroup.net

Gaz

AV – GAS – www.albaniangas.com

Primagas Albania – www.primagas-al.com

Trans Adriatic Pipeline – www.trans-adriatic-pipeline.com

Mjedis

EKO Levizja – www.ekolevizja.org

EKO Partners – www.eco.al

Qendra Mjedisit EDEN– www.eden-al.org

Instituti i Politikave Mjedisore – www.iep-al.org

Milieukontakt International, Albania – www.milieukontakt.org

Mjedisi Sot – www.mjedisisot.info

Qendra Mjedisit EDEN– www.eden-al.org

Qendra Rajonale e Mjedisit – www.albania.rec.org

Portali “Sherbime te komunikimit te gjelber” – www.gjelber-gcs.al

Projekti Qytetar – www.projektiqytetar.org

Institutet dhe Shoqerite e Energjise, Naftes dhe Gazit ne Kosove

Agjensioni i Rregjistrimit te Biznese ne Kosove – www.arbk.org

Korporata Energjetike e Kosoves – www.kek-energy.com

KEDS - www.keds-energy.com

Ministria e Energjise dhe Minierave – http://mzhe.rks-gov.net

Ministria e Tregtise dhe Industrise e Kosoves – www.mti-ks.org

Oda Ekonomike e Kosoves – www.odaekonomike.org

Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut te Energjise Elektrike – www.kostt.com

Zyra e Rregullatorit për Energji – www.ero-ks.org

Al Petrol – www.alpetrol-ks.com

Baci Company – www.bacicompany.com

Hib Petrol – www.hibpetrol.com

Kastrati Group – www.kastratigroup.com

Kosova Petrol – www.kosova-petrol.com

Kosova Refinery – www.kosovarefinery.com

Kulla–Exim – www.kulla-exim.com

Molika Gas – www.molikacompany.net

Nic Holding – www.nic-holding.net

Oti Group – www.oti-group.com

Patroni – www.patroni-ks.com

Petrol Company – www.petrolcompany.biz

Standard Benz – www.standard-benz.com

Standard Plin – www.standard-pr.com

Toni Commerce – www.tonicommerce.com

Informacion mbi Cmimet e Energjise, Naftes dhe Gazit

Bursa Gjermane - http://www.eex.com/en/

Bloomberg - http://www.bloomberg.com/energy/index.html

CNN Commodities – http://money.cnn.com/data/commodities

Reuters Commodities – http://www.reuters.com/finance/commodities/energy

Oil-Price Net – www.oil-price.net

Institutet dhe Shoqatat Nderkombetare te Energjise, Naftes dhe Gazit

American Petroleum Institute (API) – www.api.org

Australian Institute of Petroleum (AIP) – www.aip.com.au/

Joint AIP Australian Petroleum Production and Exploration Association (APPEA) education site – www.aip.com.au
Australian Petroleum Production and Exploration Association (APPEA) – www.appea.com.au
Australian Petroleum Co-operative Research Centre (APCRC) – www.apcrc.com.au

Balkan and Black Sea Petroleum Association -  www.bbspetroleum.com

Canadian Institute of Mining, Metallurgy and Petroleum) – www.petsoc.org
Centre for Energy, Petroleum and Mineral Law and Policy – www.dundee.ac.uk/cepmlp/main/welcome.htm
Centre for Global Energy Studies – www.cges.co.uk
Centre for Marine and Petroleum – www.cmpt.com

Concawe, Oil Companies European Association for health and safety in refining and distribution – www.concawe.org

ENER CEE, Energy in Central and Eastern Europe – wwww.eva.ac.at/enercee

ENER, European network for Energy Economics Research – www.eu.fhg.de/ENER/Enerhome.htm

ENERDATA, Global Energy Intelligence – www.enerdata.net

Energy Community – www.energy-community.org

Europact Montenegro – wwwwwww.europact-mn.com

European Commission Directorate General for Energy – http://ec.europa.eu/dgs/energy_transport/index_en.html

European Petroleum Industry Association – www.europia.com

European Commission Oil Bulletin – http://ec.europa.eu/energy/oil/bulletin/index_en.htm

IAEE, International Association for Energy Economics – www.iaee.org

IEPE, Institut d’Economie e de Politique de L’Energie – http://webu2.upmf-grenoble.fr/LEPII/spip

Institut Francais du Petrole – www.ifp.fr
International Energy Agency – www.iea.org
Institute of Energy Law – www.cailaw.org/iel
International Petroleum Exchange – www.ipe.uk.com
Japan Petroleum Institute – wwwsoc.nacsis.ac.jp/jpi/index.html

JODI, Joint Oil Data Initiative – www.jodidata.org

Norsk Petroleums Institutt – www.norppeeeeet.no
Norwegian Petroleum Directorate – www.npd.no

OAPEC, Organization of Arab Petroleum Exporting Countries - www.oapecorg.org

OPEC, Organization of Petroleum Exporting Countries – www.opec.org

Petronett – www.petronett.com

Platts – www.platts.com

Refining Online – www.refiningonline.com

Seepe, Greek Association of Fuel Trading Companies – www.seepe.gr

Society of Petroleum Engineers (SPE) – www.spe.org
Svenska Petroleum Institute – www.spi.se UKKOOA – www.oilandgas.org.uk
Unione Petrolifera – www.unionepetrolifera.it

US Department of Energy (Energy Information Administration) – www.eia.doe.gov

World Energy Council – www.world-petroleum.org/

Shoqerite dhe Organizatat Nderkombetare te Naftes dhe Gazit

Alternative Fuels Data Centre – www.afdc.energy.gov
ABB Ltd – www.abb.com
BHP (Australia) – www.bhp.com.au
CSIRO – www.csiro.au
China International Center for Economic & Technical Exchanges (CICETE) – www.cicete.org
DTI’s Energy and Environment Programme – wwwwww..etsu.com/en_env
EnviroLink – www.envirolink.org/envirohome.html
Journal of Canadian Petroleum – www.petsoc.org/jcpt.html
Hydrocarbons – www.hydrocarbons-technology.com
Institute for Environmental Studies (IVM) – www.vu.nl/IVM
International Energy Agency – www.iea.org
IEA CADDET Energy Efficiency Technologies – www.caddet-ee.org
IEA CADDET Renewable Energy Technologies – www.caddet.co.uk
The IEA Energy Technology Data Exchange – www.etde.org
IEA International Centre for Gas Technology Information – ICGTI – www.icgti.org
IEA Solar Heating and Cooling Programme – www.ieeaaa–shc.org
International Petroleum Industry Environmental Conservation Association (IPIECA) – www.ipieca.org

National Biodiesel Board – www.biodiesel.org
United Nations Environmental Programme (UNEP) UNEP – www.unep.org
UNEP Collaborating Centre on Energy and Environment – www.uccee.org
World Business Council for Sustainable Development (WBCSD) – www.wbcsd.ch

World National Oil Companies Congress - www.worldnationaloilcongress.com

Shoqerite Nderkombetare te Naftes, Gazit dhe Energjise 

Agip – www.agip.it
Arco – www.arco.com
BHP – www.bhp.com.au
BP Amoco – www.bp-amoco.com
British Gas – www.bgplc.com
Chevron – www.chevron.com
Conoco – www.conoco.com
Elf Aquitaine – www.elf.fr

Eni – www.eni.it
Exxon/Mobil – www.exxon.com
Chad/Cameroon Oil Project Website – www.essochad.com
Hellenic Petroleum – www.hellenic-petroleum.gr
LASMO – www.lasmo.com
LUKoil – www.lukoil.com
Maersk Oil – www.maersk.com
Marathon – www.marathon.com
Mobil – www.mobil.com
Norsk Hydro – www.hydro.com
Pemex – www.pemex.com
Phillips 66 – www.phillips66.com
Petrobras – www.petrobras.com.br
Ranger Oil – www.ranger-oil.com
Repsol – www.repsol.com

Sable Island Project – www.soep.com
Saga Petroleum – www.saga.no
Shell – www.shell.com
Statoil – www.statoil.com
Talisman – www.talisman-energy.com
Texaco – www.texaco.com
Total – www.total.com

TPAO – www.tpao.gov.tr

Shoqerite Nderkombetare te Medias dhe Burimeve te Informacioni

Alexander’s Oil & Gas Connections – www.gasandoil.com/goc/welcome.html

Environmental News Network – www.enn.com
Ernst & Young Energy Gallery – www.ey.com/global/content.nsf/International/Oil_Gas_Overview

FT Energy Gulf Publishing – www.gulfpub.com
McGraw Hill Energy and Business Newsletters – www.mhenergy.com
Nigerian Oil & Gas Online – www.nigerianoilgas.com
Offshore Oil and Gas Environment Forum – www.oilandgasforum.net

Oil and Gas Journal – www.ogj.com
Oil Online – www.oilonline.com
Petroleum Economist – www.petroleum-economist.com
Power Technology – products and services – www.power-technology.com