info@energjia.al

Insig Logo 1

off

Kosovë, humbje për shkak të destabilitetit energjitik

Është mbajtur forumi i biznesit i organizuar nga OEK në bashkëpunim me organizatën gjermane GIZ “Pengesa qindra milionëshe: Energjia elektrike”. Rreth 300 milionë euro janë humbje të bizneseve të shkaktuara nga energjia elektrike ku 550 milionë euro energji që prej pasluftës janë...
Postuar me 22 nën 2017
, 14:54
off

Kosovë, ministri prezanton “Kosovën e Re” tek ambasadori i Japonisë

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka ka zhvilluar një takim pune me Ambasadorin e Japonisë në Vjenë jo-rezident në Prishtinë Kiyoshi Koinuma, me të cilin ka biseduar për zhvillimet ekonomike në vend. Ministri Lluka e njoftoi Ambasadorin japonez me prioritetet e tij, duke...
Postuar me 22 nën 2017
, 14:11
off

BERZH: TAP dhe bankat, shtysa për ekonominë

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim vlerëson se, stabiliteti makroekonomik, së bashku me normat e kënaqshme të rritjes ekonomike, gazsjellësi trans-adriatik si dhe besimi në rritje në sektorin bankar janë tre aspektet kyçe për tu nënvizuar në ekonominë shqiptare. Kët...
Postuar me 22 nën 2017
, 13:15
off

Investitorët presin takimin e OPEC

Çmimet e naftës janë rritur lehtë në sesionin e sotëm, pasi tregtarët po presin takimin e javës së ardhshme të OPEC, ku eksportuesit më të mëdhenj në botë parashikohet të shtyjnë marrëveshjen për uljen e prodhimit. Por, në anën tjetër, rritja e prodhimit në Shtetet e Bashkuara të...
Postuar me 22 nën 2017
, 12:32
off

Befason makina e re me hidrogjen

Kjo veturë me hidrogjen mund të jetë e ardhmja e transportit. Inxhinieri i automobilave, Hugo Spowers beson se automjetet elektrike me bateri nuk do të jenë opsioni i vetëm tërheqës në treg për blerësit, por në listë do jenë edhe automjetet me hidrogjen, ku me anë të tyre do të...
Postuar me 22 nën 2017
, 11:36
off

Treguesit ekonomikë të KESH me humbje

Korporata Elektronenergjetike Shqiptare është përballur me një situatë krejt të kundërt në raport me një vit më parë, teksa të ardhurat kanë rënë dukshëm dhe nga fitimet ka kaluar në humbje. Gjendja e saj financiare është vështirësuar muaj pas muaji ndërkohë që në mungesë të...
Postuar me 22 nën 2017
, 10:51
off

Kosova i shet energji Kinës

Kompania për Ditribuimin e Energjisë Elektrike KEDS brenda vitit eksporton miliona euro energji elektrike jashtë vendit. Vitin e kaluar ka eksportuar energji në vlerë prej 25 milionë eurove, kurse vetëm në tremujorin e tretë të këtij viti ka eksportuar 5.4 milionë euro. Ndërkohë...
Postuar me 22 nën 2017
, 9:58
off

KEDS investon tek Çarshia e Gjakovës

Çarshia e Gjakovës, që njihet një ndër më të mëdhatë në Evropën Juglindore, me një arkitekturë të  ndërtimit të stilit tradicional, ka qenë cak i një investimi kapital të KEDSit me një kosto jashtëzakonisht të lartë, që kap shifrën prej mbi 320 mijë euro. Punët e kryera këtu i...
Postuar me 21 nën 2017
, 13:12
off

MCC rikonfirmon mbështetjen për Termokosin

Në kuadër të aktiviteteve dhe takimeve, që janë zhvilluar sot për lansimin e programit 49 milion dollarësh të Korporatës amerikane Sfidat e Mijëvjeçarit – MCC (Millenium Challenge Corporation) për Kosovën, një delegacion i lartë i kësaj korporate i udhëhequr nga Jonathan...
Postuar me 21 nën 2017
, 12:26
off

Shala: Qytetarët të mos e paguajnë energjinë e serbëve

Drejtori i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj), Behxhet Shala, bëri me dije se për problemin e shfaqur për pagesën e energjisë elektrike që qytetarët kanë paguar edhe për veriun e Kosovës, kanë reaguar edhe vite më parë, por kanë hasur në vesh të...
Postuar me 21 nën 2017
, 11:41
off

Projekti i karikimit të makinave elektrike në Europë

Për të mbështetur përshtatjen me makinat elektrike, konsumatorët kërkojnë të dinë se sa e thjeshtë është karikimi i tyre, krahasuar me mbushjen me naftë apo benzinë. Tesla ka ndërtuar qindra stacione të karikimit në botë, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Australi, Europë dhe Kinë....
Postuar me 21 nën 2017
, 10:48
off

Bien çmimet e naftës

Çmimet e naftës shënuan rënie mëngjesin e ditës së sotme. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar europiane, Brent, ranë me 25 cent ose me 0.4 për qind dhe u tregtuan me 62.47 dollarë për fuçi. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar amerikane, WTI, ranë me 2 cent dhe u...
Postuar me 20 nën 2017
, 13:56
off

Albania leads Balkans for oil-producing capaticities

Albania is the largest oil producer among the Western Balkan countries and the third largest across Southeastern Europe, reads a recent report published by the Greek-based South East Energy Institute of Energy. In the region, involving 12 countries, along with countries such as...
Postuar me 20 nën 2017
, 13:02
off

Dogana: Sa është konsumi i karburanteve

Konsumi i mallrave të akcizës ka pësuar rritje sipas kalkulimeve të doganave, të cilat për herë parë publikuan të dhënat mbi konsumin e tyre në pesë vitet e fundit. Në 8-mujorin 2017 konsumi i karburanteve ka pësuar rritje me 15 për qind në raport me të njëjtën periudhe te vitit...
Postuar me 20 nën 2017
, 10:44
off

Brent tregëtohet me 61.08 USD për fuçi

Çmimet e naftës së papërpunuar shënuan rritje mëngjesin e ditës së sotme. Treguesit referencë për naftën e papërpunuar amerikane, WTI, avancuan me 21 cent ose me 0.4 për qind dhe u tregtuan me 55.35 dollarë për fuçi. Gjatë gjithë javës ato ranë me 2.5 për qind. Treguesi...
Postuar me 20 nën 2017
, 9:40
off

Java e naftës mbyllet me rënie

Çmimet e naftës janë në rritje në sesionin e sotëm, por megjithatë pritet të publikojnë humbje javore, në mbyllje të tregtisë. Gjithsesi, fitimet janë kufizuar nga hezitimi i Rusisë, për të mbështetur shtyrjen e marrëveshjes për uljen e prodhimit, përtej marsit të vitit 2018....
Postuar me 18 nën 2017
, 11:20
off

Shqipëria në mesin e vendeve që importojnë naftë

Mallrat më të importuara në mbarë botën janë nafta dhe makina, sipas një hartë të re që tregon mallrat që importohen më së shumti në çdo vend në botë. Shqipëria, sipas hartës, importon më shumë naftë. Duke mbuluar importet e 187 vendeve të 195 vendeve, harta tregon se importi më...
Postuar me 18 nën 2017
, 9:52