info@energjia.al

Insig Logo 1

off

KKT miraton lejet për disa HEC-e

Më poshtë lista e plotë e vendimeve të marra nga KKT (16 tetor 2017) Për miratimin e Planit të Përgjithshëm Vendor të Bashkisë Vlorë. Për miratimin e Planit të Përgjithshëm Vendor të Bashkisë Himarë. Për miratimin e Planit të Përgjithshëm Vendor të Bashkisë Sarandë. Për miratimin...
Postuar me 17 Tet 2017
, 14:52
off

Çmimi i energjisë, OSHEE: Nuk do kërkojmë rritje

Në kushtet kur ERE po pret aplikimet e tre operatorëve për çmimet që do të aplikohen pas 31 dhjetorit 2017 Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka bërë të qartë se nuk do të kërkojë rritje të tarifës. Në një dalje për mediat administratori i OSHEE Adrian Çela j...
Postuar me 17 Tet 2017
, 14:07
off

OSHEE hap garën për 11 drejtorë rajonalë

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike Sh.A. shpall konkursin e hapur për pozicionin “Drejtor Rajonal” të drejtorive rajonale, përkatësisht në: Drejtoritë Rajonale 1. Drejtoria Rajonale Tiranë 2. Drejtoria Rajonale Durrës 3. Drejtoria Rajonale Elbasan 4. Drejtoria...
Postuar me 17 Tet 2017
, 13:20
off

Serbia do të ndërtojë parkun e 4 më të madh eolik në Europë

Një park eolik, i përbërë nga 57 turbina ere do të ndërtohet në Serbi, duke e shndërruar vendin në liderin rajonal të kësaj energjie të rinovueshme. Kapaciteti i instaluar do të jetë 158 MW dhe do të prodhojë 457 GWh energji elektrike në vit, të mjaftueshme për të furnizuar 113...
Postuar me 17 Tet 2017
, 12:35
off

Nafta sërish me rritje

Çmimet e naftës u shfaqën sërish me rritje të martën pasi forcat irakiane pushtuan qytetin e pasur të naftës nga Kirkuk nga luftëtarë kryesisht autonome kurde, ndërkohë që aksionet aziatike shfaqën tendenca të forta optimizmi, mbi të ardhurat e ardhshme. Nafta e papërpunuar CLc1...
Postuar me 17 Tet 2017
, 11:42
off

Kurum, hapet procedura e falimentit

Prodhuesi i çelikut Kurum, një prej kompanive më të mëdha në vend, e cila shpalli falimentin më shumë se një vit më parë, do të nisë me dyert të hapura në Gjykatë, hapjen e procedurës së falimentit. Sipas njoftimit të bërë publik nga faqja e Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë,...
Postuar me 17 Tet 2017
, 10:49
off

TAP, përfundon dërgesa e tubacioneve

Dërgesa e fundit e tuba linje prej çeliku për ndërtimin e tubacionit Trans Adriatik (TAP) mbërriti në Selanik të Greqisë më 10 tetor, duke shënuar kështu përfundimin dhe shpërndarjen përfundimtare të të gjitha tubacioneve në vendet pritëse të TAP, thuhet në njoftimin e TAP AG....
Postuar me 17 Tet 2017
, 9:55
off

Velçan, kompania që po ndërton HEC-in dëmton rrugën Egnatia

Dëmtohet gjatë punimeve të një Hidrocentrali në Velçan, një segment rrugor i rrugës së vjetër “Egnatia” me gjatësi 80 m. Policia e Pogradecit ka proceduar penalisht në gjendje të lirë administratorin e firmës private që po ndërton Hidrocentralin në Velçan për dëmtim të rrugës....
Postuar me 16 Tet 2017
, 14:44
off

TAP deliveries complete to Albania, Greece and Italy

On 10 October 2017, the last shipment of steel line-pipes for the construction of the Trans Adriatic Pipeline (TAP) arrived in Thessaloniki, Greece, marking the completion and final delivery of all line-pipes to TAP’s host countries. The transport of 55,000 TAP pipes and bends...
Postuar me 16 Tet 2017
, 13:52
off

KEDS premton energji në çdo qendër votimi

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe Kompania Kosovare për Distribuim dhe Furnizim me Energji Elektrike (KEDS) nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi. Përmes këtij dokumenti, përcaktohen kushtet dhe mënyra e bashkëpunimit lidhur me furnizim me energji elektrike për nevoja të KQZ-së,...
Postuar me 16 Tet 2017
, 13:12
off

Termokos fillon sezonin e ri ngrohës

Ngrohtorja e Prishtinës, Termokos ka bërë të ditur se pas përfundimit me sukses të gjitha testimeve dhe përgatitjeve për një fillim sa më të mbarë të sezonit të ri ngrohës 2017/2018, NP “Termokos” gjatë ditës së djeshme ka nisur të marrë sasitë e para të avullit nga KEK-u për...
Postuar me 16 Tet 2017
, 12:17
off

Nuk ka qymyr për punëtorët e KEK-ut sivjet

Bllokimi për më shuam se një vit i hapjes së minierës të re të thëngjillit në fshatrat Hade dhe Shipitullë të Komunës së Obiliqit, ka bërë që Korporata Energjetike e Kosovës (KEK) të mos ketë thëngjill të mjaftueshëm për t’u ndarë edhe punëtorëve të vet. Zëdhënësi i Korporatës...
Postuar me 16 Tet 2017
, 11:28
off

“Kosova e Re nuk duhet ndërtuar”

Një drejtuese e shoqërisë civile në Kosovë thotë se termocentrali Kosova e Re, do të sillte më shumë dëme sesa përfitime për vendin dhe për këtë arsye nuk duhet ndërtuar. Dajana Berisha, përfaqësuese e Konsorciumit të Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm në Kosovë, k...
Postuar me 16 Tet 2017
, 10:40
off

Ecocar, makina e parë elektrike greke

Një makinë dy vëndëshe e cila përshkruan një distancë autonome 100-120 kilometra dhe e aftë për një shpejtësi deri në 80 km në orë ka hyrë në prodhim dhe tashmë është në dispozicion për shitje në Greqi. E projektuar dhe prodhuar përmes bashkëpunimit të firmës greke Ecosun dhe një...
Postuar me 16 Tet 2017
, 9:51
off

Fabrika më e madhe e baterive të makinave elektrike

Ditën e djeshme, kompania LG njoftoi se  do të hapë fabrikën më të madhe në Evropë të prodhimit të baterive litium-ion për makinat elektrike. Sipas Reuters, kjo fabrikë do të hapet në vitin 2019-ën në Poloni dhe do të ketë një kapacitet prodhimi prej 100,000 bateri çdo vit. Për...
Postuar me 14 Tet 2017
, 11:54
off

Nafta, bie prodhimi dhe rezervat e SHBA

Çmimet e naftës po qëndrojnë në rritje në sesionin e fundit të kësaj jave, pasi prodhimi i naftës bruto dhe rezervat në SHBA regjistruan rënie. Këto të dhëna sugjerojnë se, tregu po shkon drejt stabilizimit. Gjithashtu, edhe të dhënat e forta mbi importet nga Kina kanë mbështetur...
Postuar me 14 Tet 2017
, 11:12
off

Bankers jep 120 mijë USD për pastrimin e përroit të Zharrëzës

Rreth 8 mijë banorët e fshatrave Zharrëz, Frashër dhe Sheqishtë nuk do të përballen më me përmbytjet e përvitshme gjatë sezonit të shirave. Kompania Bankers Petroleum në bashkëpunim me Bashkinë Patos po kryejnë pastrimin dhe rehabilitimin e Përroit të Zharrzës me një vlerë totale...
Postuar me 14 Tet 2017
, 9:51