info@energjia.al

Insig Logo 1

off

Nafta, sesioni i tretë në rritje

Çmimet e naftës po qëndrojnë në rritje edhe në sesionin e sotëm, për shkak të rënies së rezervave të naftës bruto në SHBA dhe shqetësimeve që kanë të bëjnë me tensionin në Lindjen e Mesme, që mund të dëmtojnë furnizimin. Nafta Brent e Londrës po tregtohet në rreth 58.3 dollar...
Postuar me 19 Tet 2017
, 12:12
off

TAP, dorëzohen në Greqi turbinat e gazit me kompresor turbo

Pas pajisjes së plotë me tubacione, në Greqi janë dorëzuar edhe komisionet e para të turbinave të gazit me kompresor turbo që do të instalohen në stacionin e kompresorit të tubacionit Trans Adriatik pranë Kipoi-t. “Më 17 tetor, njësia e parë e turbinave me kompresor turbo u...
Postuar me 19 Tet 2017
, 10:46
off

Shqipëria ndër të paktat vende me energji 100% të rinovueshme

Sa nga energjia elektrike në botë është ende e varur nga qymyri, nafta apo gazi? Harta e përpiluar nga Go Compare, tregon qartë se cilat vende mbështeten më shumë në energjinë bërthamore dhe që po përdorin energji krejtësisht të rinovueshme për të mbajtur dritat. Pavarësisht...
Postuar me 19 Tet 2017
, 9:52
off

Kosovë, KFW mbështet projektet energjitike

Ministri i Zhvillimit Ekonomik Valdrin Lluka, ka pritur në një takim një delegacion të lartë nga Banka Gjermane për Zhvillim (KFW), kryesuar nga Christoph Tiskens – Drejtor për Evropën Juglindore dhe Turqi, Joerg Meilicke – Drejtor për Ballkanin Perëndimor si dhe Rene...
Postuar me 18 Tet 2017
, 14:47
off

KEDS vijon me investimet në Dragash

Pas një muaji e gjysmë punë intensive nga punëtorët e KEDS-it, ka marrë formën përfundimtare projekti i rikonstruimit të rrjetit në Trafosatcionit Shajne 2 në komunën e Dragashit. Gjatë kësaj pune është bërë ndërrimi komplet i rrjetit të vjetër me atë të ri dhe janë zëvendësua...
Postuar me 18 Tet 2017
, 14:05
off

Nafta zgjeron fitimet

Çmimet e naftës po qëndrojnë në rritje edhe në sesionin e sotëm, për shkak të rikthimit të primit të riskut në treg, ndërsa përshkallëzimi i luftimeve në Irak kërcënon furnizimin e tregut. Në anën tjetër, edhe tensioni mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Iranit, k...
Postuar me 18 Tet 2017
, 13:14
off

Kosovë, sindikata: KEK nuk është në kolaps

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj priti sot në një takim përfaqësuesit e Sindikatës së pavarur të KEK-ut (SPEK), të cilët e njohën atë me sfidat dhe vështirësitë që po ballafaqohen gjatë punës së përditshme. Gjatë takimit të zhvilluar sot, Haradinaj u tha...
Postuar me 18 Tet 2017
, 12:25
off

Kina ofron të blejë 5% të Saudi Aramco

Kina ka ofruar të blejë në mënyrë direkte 5% të prodhuesit arab të naftës, Saudi Aramco, një lëvizje që do t’i jepte Arabisë Saudite fleksibilitet në planin për të listuar kompaninë më të madhe të naftës në tregun e kapitaleve. Kompanitë shtetërore të naftës në Kinë, PetroCHina...
Postuar me 18 Tet 2017
, 11:37
off

Rama, thirrje për pjesëmarrje në garën për drejtorë të OSHEE

Kryeministri Edi Rama bën apel për pjesëmarrje në konkurrimin e hapur dje nga OSHEE për 11 drejtorët rajonalë. Aplikantët duhet që të plotësojnë disa kritere bazë, të cilat i gjejnë të publikuara në faqen e OSHEE. Kushtet e aplikimit përfshijnë arsimimin përkatës, përvojë pune të...
Postuar me 18 Tet 2017
, 10:45
off

Nafta, tensionet në Lindjen e Mesme ndikojnë në çmime

Çmimet e naftës u ndikuan nga një rënie e inventarëve të sasisë bruto të SHBA dhe shqetësimet e tensionet në Lindjen e Mesme mund të ndikojnë te furnizimet. Çmimi i naftës së papërpunuara Brent LCOc1 ishin në 58.31 dollarë, 0.4 përqind më shumë se më parë dhe gati një e treta mbi...
Postuar me 18 Tet 2017
, 9:51
off

KKT miraton lejet për disa HEC-e

Më poshtë lista e plotë e vendimeve të marra nga KKT (16 tetor 2017) Për miratimin e Planit të Përgjithshëm Vendor të Bashkisë Vlorë. Për miratimin e Planit të Përgjithshëm Vendor të Bashkisë Himarë. Për miratimin e Planit të Përgjithshëm Vendor të Bashkisë Sarandë. Për miratimin...
Postuar me 17 Tet 2017
, 14:52
off

Serbia do të ndërtojë parkun e 4 më të madh eolik në Europë

Një park eolik, i përbërë nga 57 turbina ere do të ndërtohet në Serbi, duke e shndërruar vendin në liderin rajonal të kësaj energjie të rinovueshme. Kapaciteti i instaluar do të jetë 158 MW dhe do të prodhojë 457 GWh energji elektrike në vit, të mjaftueshme për të furnizuar 113...
Postuar me 17 Tet 2017
, 12:35
off

Nafta sërish me rritje

Çmimet e naftës u shfaqën sërish me rritje të martën pasi forcat irakiane pushtuan qytetin e pasur të naftës nga Kirkuk nga luftëtarë kryesisht autonome kurde, ndërkohë që aksionet aziatike shfaqën tendenca të forta optimizmi, mbi të ardhurat e ardhshme. Nafta e papërpunuar CLc1...
Postuar me 17 Tet 2017
, 11:42
off

Kurum, hapet procedura e falimentit

Prodhuesi i çelikut Kurum, një prej kompanive më të mëdha në vend, e cila shpalli falimentin më shumë se një vit më parë, do të nisë me dyert të hapura në Gjykatë, hapjen e procedurës së falimentit. Sipas njoftimit të bërë publik nga faqja e Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë,...
Postuar me 17 Tet 2017
, 10:49
off

Velçan, kompania që po ndërton HEC-in dëmton rrugën Egnatia

Dëmtohet gjatë punimeve të një Hidrocentrali në Velçan, një segment rrugor i rrugës së vjetër “Egnatia” me gjatësi 80 m. Policia e Pogradecit ka proceduar penalisht në gjendje të lirë administratorin e firmës private që po ndërton Hidrocentralin në Velçan për dëmtim të rrugës....
Postuar me 16 Tet 2017
, 14:44
off

TAP deliveries complete to Albania, Greece and Italy

On 10 October 2017, the last shipment of steel line-pipes for the construction of the Trans Adriatic Pipeline (TAP) arrived in Thessaloniki, Greece, marking the completion and final delivery of all line-pipes to TAP’s host countries. The transport of 55,000 TAP pipes and bends...
Postuar me 16 Tet 2017
, 13:52
off

KEDS premton energji në çdo qendër votimi

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe Kompania Kosovare për Distribuim dhe Furnizim me Energji Elektrike (KEDS) nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi. Përmes këtij dokumenti, përcaktohen kushtet dhe mënyra e bashkëpunimit lidhur me furnizim me energji elektrike për nevoja të KQZ-së,...
Postuar me 16 Tet 2017
, 13:12